Spadek libido - co zmniejsza ochotę na seks?

Spadek libido - co zmniejsza ochotę na seks? fot. Fotolia
Spadek libido może mieć wiele przyczyn. Przedstawiamy najczęstsze z nich. Sprawdź!
/ 16.01.2017 15:16
Spadek libido - co zmniejsza ochotę na seks? fot. Fotolia

Niski poziom pożądania, który utrzymuje się przez dłuższy czas, może być źródłem konfliktów w związku. Seks to ważna sfera życia, szczególnie w relacji partnerskiej, dlatego nie należy bagatelizować spadku libido. Może być za niego odpowiedzialnych wiele czynników, których wykrycie często nie jest proste. W wielu przypadkach niezbędna okazuje się konsultacja lekarska. Jakie są przyczyny zmniejszonego popędu seksualnego?

7 rzeczy, które odpowiadają za spadek libido

1. Stres

Stres zwany chorobą cywilizacyjną XXI wieku stanowi przyczynę wielu problemów zdrowotnych, przy czym jest jednym z największych winowajców zmniejszonego popędu seksualnego. W sytuacji stresowej w naszym organizmie uwalnia się kortyzol, który powoduje nie tylko zaburzenia sprawności intelektualnej, lecz także spadek libido. Wyeliminowanie stresu z życia codziennego nie jest możliwe, ale postarajmy się zredukować jego ilość. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zarówno wielu groźnych schorzeń, jak i poprawimy jakość naszego życia seksualnego.

Jak stres wpływa na życie seksualne?

2. Lekarstwa

Winowajca zmniejszonego popędu seksualnego może kryć się w twojej podręcznej apteczce. Za brak ochoty na miłosne igraszki w wielu przypadkach odpowiadają leki. Pierwsza grupa to antydepresanty. Ich zażywanie wiąże się z podniesieniem poziomu serotoniny, która poprawia samopoczucie, i obniżeniem libido. Z badań wynika, że systematycznie wykonywane treningi kardio mogą zapobiec spadkowi jakości życia seksualnego. Druga grupa to leki przeciwalergiczne. Zawierają składniki, które negatywnie wpływają na sprawność seksualną. Trzecia grupa to leki przeciwpadaczkowe. Reakcja organizmu na orgazm jest zbliżona do tej, której chorzy doświadczają w czasie ataku epilepsji, dlatego leki tłumiące impulsy mogą także zmniejszyć przyjemność płynącą z seksualnych doznań.

3. Niewyspanie

Masz na swoim koncie kolejną nieprzespaną noc? Brak odpowiedniej ilości snu to jeden z największych zabójców popędu seksualnego. Zmęczenie i rozdrażnienie, które są konsekwencjami niewyspania, na pewno nie zaostrzają apetytu na miłosne igraszki. Jeśli chcesz, aby twoje życie erotyczne uległo poprawie, musisz porządnie się wyspać – 7 godzin to niezbędne minimum. Wypoczęta i pełna energii będziesz bardziej produktywna zarówno w pracy, jak i... podczas zbliżeń.

4. Nadwaga

Od kiedy przybrałaś na wadze, twój apetyt na seks znacznie się zmniejszył? Nadwaga nie tylko zwiększa ryzyko wielu chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, lecz także odpowiada za spadek libido. Osoby z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej są zwykle przemęczone, ospałe, pozbawione energii, mają niskie poczucie własnej wartości, a co za tym idzie, unikają zbliżeń. U otyłych mężczyzn występują problemy z erekcją. Wymienione schorzenia, które często towarzyszą nadwadze lub otyłości, to także winowajcy braku ochoty na seks (np. cukrzyca powoduje spadek poziomu testosteronu).

Jaki wpływ na seks ma aktywność fizyczna?

5. Nieodpowiednia dieta

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, jak duży wpływ na libido ma dieta. Jednym z produktów, które zdecydowanie obniżają ochotę na miłosne uniesienia, jest kawa, szczególnie mocna. Rozpoczęcie dnia od filiżanki tego energetyzującego napoju pobudza do działania, ale wysokie stężenie kofeiny we krwi nasila stres i wywołuje problemy z zasypianiem, co z kolei prowadzi do obniżenia poziomu testosteronu.

Kolejnym winowajcą niskiego libido jest cukier, dlatego jeśli masz słabość do słodyczy, ogranicz ich jedzenie. Z badań wynika, że wahania poziomu cukru we krwi, tak jak kofeina, obniżają poziom testosteronu. Słodziki, które występują w kolorowych napojach gazowanych, produktach typu "light", gumach do żucia i tabletkach musujących do rozpuszczania w wodzie, hamują wydzielanie dopaminy i serotoniny w organizmie, które odpowiedzialne są za popęd seksualny. Zredukuj również ilość spożywanych węglowodanów i nabiału. 

6. Tabletki antykoncepcyjne

Przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne? Jeśli ostatni raz miałaś ochotę na zbliżenie z partnerem, zanim zaczęłaś je brać, najprawdopodobniej to one są przyczyną spadku libido. Doustne środki antykoncepcyjne mogą obniżać poziom hormonów płciowych, a co za tym idzie, osłabiać pożądanie. Nie musisz rezygnować z tej metody zapobiegania przed ciążą. Być może tabletki, które przyjmujesz, są źle dobrane i wystarczy zastąpić je innymi. Udaj się do ginekologa i wykonaj badanie krwi. Leki przepisane bez badań mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na twój popęd płciowy, lecz także zdrowie.

7. Hormony

Wahania hormonów płciowych w znacznym stopniu determinują poziom libido. W pierwszej fazie cyklu do owulacji ochota na seks wzrasta, bowiem zwiększa się stężenie estrogenów. Po owulacji następuje popęd seksualny się zmniejsza, za co odpowiada wzrost progesteronu. Najmniejsze zainteresowanie seksem wykazujemy tuż przed miesiączką, ponieważ dochodzi do spadku progesteronu i estrogenu. Należy jednak pamiętać, że u każdej kobiety poziom hormonów jest nieco inny, występują różne wahania, dlatego libido może się zmieniać.

Na pożądanie ma również wpływ prolaktyna – hormon, który występuje w najwyższym stężeniu u kobiet po porodzie. Jej wysoki poziom obniża popęd płciowy, dlatego jeśli od dłuższego nie masz ochoty na seks, powinnaś udać się do endokrynologa i wykonać badania hormonalne.

Jak hormony wpływają na seks?

Redakcja poleca

REKLAMA