Antykoncepcja - pigułki hormonalne

Antykoncepcja doustna jest obecnie bardzo popularną metodą zapobiegania ciąży. Niewątpliwie stosowanie pigułek hormonalnych ma wiele zalet ale jak każda metoda ma również swoje wady. Jak działają tabletki, jakie są prawdy i mity o tej metodzie, ile kosztuje miesięczna kuracja oraz jakie mogą wystąpić komplikacje dowiecie się z tego artykułu.
/ 01.10.2007 15:18

Antykoncepcja doustna jest obecnie bardzo popularną metodą zapobiegania ciąży. Niewątpliwie stosowanie pigułek hormonalnych ma wiele zalet ale jak każda metoda ma również swoje wady. Jak działają tabletki, jakie są prawdy i mity o tej metodzie, ile kosztuje miesięczna kuracja oraz jakie mogą wystąpić komplikacje dowiecie się z tego artykułu.

Zalety
Podstawową zaletą pigułek antykoncepcyjnych jest ich skuteczność. Stosowanie tej metody daje prawie 100% ochronę przed niechcianą ciążą.
Ponadto ich stosowanie jest bardzo wygodne, szczególnie w stałym związku.Wiele kobiet uważa ten sposób antykoncepcji za najlepszy. W przypadku związków przelotnych lepiej stosować prezerwatywę, która oprócz działań antykoncepcyjnych chroni przed chorobami wenerycznymi.
Niewątpliwą zaletą stosowania tabletek hormonalnych jest uregulowanie cyklu a miesiączki są znacznie mniej bolesne i mniej obfite. Dzięki temu pigułki mogą być również wykorzystywane do leczenia anemii spowodowanej nadmiernym krwawieniem.
Ponadto większość kobiet zażywających pigułki odczuwa znacznie podwyższone libido szczególnie po upływie kilku miesięcy, kiedy okres przystosowawczy organizmu minie.
Inne zalety pigułek to pozytywne uboczne działania hormonów np. wpływ na skórę, regulowanie zmian trądzikowych i łojotoku (np. pigułki Diane35), poprawa wyglądu włosów.

Ile kosztują?
W polskich aptekach można znaleźć wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Można je kupić tylko na receptę. W każdym opakowaniu znajduje się 21 pigułek, a to wystarcza na 3 tygodnie. Po trzech tygodniach przyjmowania tabletek następuje tydzień przerwy, wciągu którego powinno wystąpić miesiączkowanie. Niektóre opakowania zawierają 28 tabletek z czego 7 to tabletki placebo, mające na celu jedynie podtrzymanie codziennego nawyku zażywania pigułki. Bardzo ważne jest aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami. Jedną tabletkę dziennie o tej samej porze. Ich odpowiednia kombinacja i skład, tak przestawiają organizm kobiety, że zapłodnienie jest niemożliwe. W tej chwili na rynku znajdują się najnowszej generacji pigułki antykoncepcyjne. Posiadają one znacznie mniej hormonów niż wcześniej. Jednak generalna zasada jest taka, że im nowocześniejszy jest środek tym niestety droższy. Najtańsze obecnie są pigułki Microgynon - ok. 8 zł za opakowanie, zawierają bardzo silne hormony, co oczywiście nie oznacza, że ich działanie jest szkodliwe ale dość mocno ingerują w organizm kobiety, w większości w sensie pozytywnym - np. podwyższone libido, większa pewność siebie itp. Średnia cena pigułek to od 20 do 30 zł za opakowanie wystarczające na miesiąc np. Diane35, Harmonnet, Cilest i wiele innych.

Przesądy
Wiele kobiet obawia się stosowania pigułek doustnych przed urodzeniem pierwszego dziecka, ponieważ boją się komplikacji podczas ciąży i porodu. Ich obawy są nieuzasadnione, gdyż z przeprowadzonych badań wynika, że stosowanie tej metody antykoncepcji nie jest przeciwwskazane przed pierwszym porodem i nie ma wpływu na przebieg późniejszej ciąży. Nie ma również żadnych podstaw do stwierdzenia, że pigułki mogą mieć jakiekolwiek działanie rakotwórcze, o czym krążą mity a wręcz przeciwnie obniżają zachorowania na raka jajnika i trzonu macicy.

Wady
Pigułki antykoncepcyjne mają również swoje wady i to całkiem sporo.
Po pierwsze trzeba o nich pamiętać - przerwy w zażywaniu mogą znacznie obniżyć skuteczność działania.
Ponadto wiele kobiet odczuwa nieprzyjemne skutki uboczne jak: bolesność piersi, zwiększenie masy ciała, niektóre narzekają na obniżone libido (szczególnie w pierwsze fazie stosowania), tendencje do zmian grzybiczych pochwy, silne bóle głowy, interakcje z alkoholem, mdłości, biegunka.
U części kobiet stosowanie tabletek nie jest w ogóle możliwe ze względu na utrzymujące się krwawienie między miesiączkami. Jednym z najpoważniejszych skutków doustnej antykoncepcji jest ryzyko pojawienia się zakrzepicy żylnej.

Należy pamiętać o tym, że przed stosowaniem tabletek należy pójść do ginekologa i wykonać wszystkie potrzebne badania. Badanie to podstawa. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że wybrana metoda jest dla nas najlepsza.

Redakcja poleca

REKLAMA