Źródła wiedzy na temat seksu
Potrzeba rozmowy na tematy intymne (związane z seksualnością) towarzyszy ludziom od zawsze. Zakazy i nakazy obyczajowe czy religijne istniały w większości społeczeństw na świecie i określały, kto ma być komu posłuszny w związku, jakie formy seksu są dozwolone, czy zasady doboru partnera są określone normami.
Zasady te w niewielkim tylko stopniu zmieniały się z pokolenia na pokolenie. Zazwyczaj młody człowiek dowiadywał się o nich od rodziców lub opiekunów. Tak nabyta wiedza przez wieki była uważana za wystarczającą do założenia rodziny i szczęśliwego pożycia małżeńskiego, opartego głównie na prokreacji.
Rewolucja w łóżku
XX wiek przyniósł rewolucyjne zmiany w powszechnym podejściu do ludzkiej seksualności: seks ze wstydliwego sposobu na rozmnażanie awansował do roli jednej z głównych przyjemności życiowych. Materiały o seksualnych technikach, potrzebach czy fantazjach stały się powszechnie dostępne w mediach, a sklepy z artykułami erotycznymi przestały budzić sensację.
Jak powinien wyglądać idealny seks?
Zmieniły się również kryteria udanego seksu. Żartobliwie mówiąc: dziś partnerzy powinni osiągać orgazm za orgazmem w ciągu wielogodzinnej sesji wykorzystującej wszystkie pozycje Kamasutry.
Wzorce czerpane z pornografii i literatury poradnikowo-erotycznej przyjmujemy jako wyznacznik jakości zbliżenia. Tracimy w ten sposób z oczu sens kontaktu intymnego, którym jest zacieśnienie więzi pomiędzy partnerami i obopólna satysfakcja.
Należy pamiętać, że idealny seks tak naprawdę nie istnieje. Dlaczego? Ponieważ coś, co dla jednej osoby będzie niesamowicie przyjemne, dla innej może okazać się męczarnią. Nie ma żadnych kanonów, które mówią nam, jak to robić, a jak nie. Wszystko zależy wyłącznie od upodobań naszych i partnera.
Seks a komunikacja
W wielu współczesnych związkach nasze wyobrażenie o potrzebach drugiej osoby nie opiera się na komunikacji, lecz na utrwalonych przez media stereotypach. Z czego to wynika? Dlaczego w XXI wieku wciąż nie potrafimy się porozumieć, jeżeli chodzi o tak naturalną kwestię, jaką jest seks?
Czy Polacy szukają miłości w internecie?
Dlaczego tak trudno rozmawia się o seksie?
Otóż przeprowadzenie rozmowy na tematy intymne jest wyzwaniem pod kilkoma względami:
- obawiamy się, że rozmówca uzna, że skoro chcemy coś zmienić, to do tej pory było nam źle;
- boimy się negatywnej oceny naszych potrzeb przez partnera;
- trudno jest dobrać odpowiednie słownictwo w takiej rozmowie (słownictwo, które nie byłoby zbyt naukowe ani zbyt wulgarne).
Jak wygląda seksualność w mediach?
Choć media bombardują nas seksualnymi wyznaniami celebrytów i pikantnymi reality shows, nie wygląda na to, byśmy jako społeczeństwo byli chętni do dzielenia się intymnymi szczegółami naszego życia. Wyjątkiem są może anonimowe fora tematyczne w internecie, gdzie coraz więcej ludzi umieszcza swoje wyznania lub pyta o rady.
Publiczne opowiadanie o swoich sprawach osobistych (w tym także o seksie) jest postrzegane jako brak taktu i chęć zwrócenia na siebie uwagi, nie jako coś godnego podziwu. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy potrafili postawić jasną granicę i oddzielić życie prywatne od publicznego.
A może spodoba Ci się seksowny gorset damski?
Jak uatrakcyjnić małżeńskie współżycie?