Oglądactwo i wąchactwo – zaburzenia preferencji seksualnych

Podglądactwo/fot. Fotolia fot. Fotolia
Czy zapach drugiej osoby, także ten nieprzyjemny, może być podniecający, a widok rozbierającego się człowieka zastępować seks? Jeśli tak, mamy do czynienia z wąchactwem i oglądactwem – zaburzeniami preferencji seksualnych. Jak je rozpoznać i leczyć?
/ 26.07.2012 13:12
Podglądactwo/fot. Fotolia fot. Fotolia

Czym jest wąchactwo?

Wąchactwo jest zaburzeniem polegającym na odczuwaniu podniecenia spowodowanego wąchaniem wydzielin innych osób. Zaburzenie to dotyczy zarówno osób, z którymi łączy zaburzoną osobę więź emocjonalna, jak i osób zupełnie obcych.

Najczęściej podniecenie pojawia się przy wąchaniu używanej bielizny, rajstop, pończoch, ale może wystąpić także pod wpływem zapachu perfum czy potu.

Podnieca mnie zapach perfum mojego męża – czy to już wąchactwo?

Zaburzenie preferencji seksualnych – w tym przypadku związanych z wąchaniem – występuje wtedy, kiedy wąchactwo zupełnie zastępuje życie intymne z drugą osobą lub jest formą dominującą. W momencie, kiedy osoba nie jest w stanie osiągnąć satysfakcji seksualnej bez aktów wąchania, mówimy o zaburzeniu.

Czym jest oglądactwo?

Oglądactwo, obecnie zwane też voyeuryzmem, jest zaburzeniem preferencji seksualnych polegającym na podglądaniu osób w sytuacjach intymnych – zarówno podczas zbliżenia, jak i na przykład rozbierania się – i masturbowaniu się w tym czasie.

Zobacz też: Wyznania prostytutek

Kiedy zaczyna się voyeuryzm?

Oglądactwo można zdiagnozować, jeśli od co najmniej 6 miesięcy powtarzają się sytuacje podglądania innych w sytuacjach intymnych i stanowią dominujące źródło zaspokajania potrzeb seksualnych. Oglądactwo można zdiagnozować też wtedy, kiedy akty voyeuryzmu dezorganizują życie codzienne i utrudniają życie społeczne.

Jak leczyć oglądactwo i wąchactwo?

Seksuolodzy i psycholodzy uważają, że należy przyłożyć dużą wagę do zapobiegania pojawieniu się tych zaburzeń poprzez kształtowanie w dzieciach od najmłodszych lat dobrych wzorców związanych z seksualnością. Bardzo ważną rolę odgrywa wychowanie seksualne. W przypadku pojawienia się tych zaburzeń preferencji seksualnych  największy nacisk kładzie się na psychoterapię, jednak możliwe jest także leczenie farmakologiczne i hormonalne.

Zobacz też: Dlaczego kobiety rezygnują z seksu?

Redakcja poleca

REKLAMA