Religia a seks
W wielu religiach obowiązuje zakaz współżycia przed ślubem. Seks przedmałżeński uważa się za grzech, a osoby, które nie zachowują czystości przedmałżeńskiej, zostają wyłączone ze wspólnoty wiernych. Jeżeli kobieta jest bardzo wierząca i chce poczekać ze współżyciem do dnia ślubu, należy to bezwzględnie uszanować. Może się jednak zdarzyć, że za powodami religijnymi może kryć lęk lub trauma z dzieciństwa.
Powody osobiste
Najczęstszym powodem powstrzymywania się od współżycia jest wstyd. Kobiety uważają, że ich ciało nie jest idealne, są za grube, nie lubią swojego brzucha, ud czy piersi. Boją się, że mężczyzna zauważy te niedoskonałości i jego uczucia się zmienią.
Powody osobiste mogą mieć jednak znacznie głębsze podłoże. Może być to trauma związana z próbą gwałtu, która na zawsze pozostaje w umyśle kobiety. Przed współżyciem może ją również powstrzymywać niezdrowy związek rodziców – ojciec mógł bić matkę, znęcać się nad nią fizycznie lub psychicznie. Problemy z seksem mają również kobiety, które w dzieciństwie były świadkami współżycia rodziców i nie rozumiały, co się dzieje oraz te, w których rodzinach seks był tematem tabu. Bez względu na to, jaki powód powstrzymuje kobietę przed seksem, niezbędna jest pomoc psychologa lub seksuologa.
Polecamy: Aseksualizm - co to takiego?
Strach przed współżyciem
Rezygnacja ze współżycia może się również wiązać z ogromnym strachem przed bólem fizycznym. Kobiety obawiają się, że nie spełnią oczekiwań swojego mężczyzny. Jednak najwięcej kobiet odczuwa paraliżujący lęk przed ciążą. Wiedzą, że nie są gotowe na dziecko i martwią się tym, co powiedziałoby na to najbliższe otoczenie (rodzina, sąsiedzi, przyjaciele). Takie lęki są jak najbardziej uzasadnione, nie powinny jednak paraliżować, ale zmuszać do szukania rozwiązań. Kobieta odczuwająca silny lęk przed ciążą powinna udać się do ginekologa i porozmawiać o antykoncepcji. Lekarz dobierze najlepszy sposób ochrony i dopasuje go indywidualnie do potrzeb każdej pacjentki.
Mity na temat utraty dziewictwa
Wokół utraty dziewictwa narosło wiele mitów. Przede wszystkim mówi się, że pierwszy raz jest bardzo bolesny i zazwyczaj pozostawia traumatyczne wspomnienia. Słyszy się też o dużej ilości krwi i długogojących się rankach. Taki obraz może zniechęcać młode kobiety do rozpoczęcia współżycia. Nie należy jednak zapominać, że to, jak przebiega „pierwszy raz” jest sprawą indywidualną. Nie trzeba się nastawiać na najgorsze. Jeżeli odczuwamy lęk, dobrze jest porozmawiać z ginekologiem, który może nas uspokoić, doradzić jakieś środki nawilżające pochwę, a przy okazji polecić najskuteczniejszą metodę antykoncepcji. Warto również porozmawiać ze swoim partnerem, opowiedzieć mu o swoich obawach. Ale przede wszystkim warto się rozluźnić, seks powinien sprawiać przyjemność – najważniejsze, by ten pierwszy raz odbył się z właściwą osobą, w odpowiednim miejscu i czasie.
Zobacz też: Jak opanować strach przed rozpoczęciem współżycia?