Jak rodzi się biseksualizm?

Jak rodzi się biseksualizm?
Ostateczny świadomy wybór tożsamości płciowej i orientacji seksualnej dokonywany jest w okresie dojrzewania. Jednak wielu badaczy wskazuje, że może on odbywać się w naszej podświadomości jeszcze dużo wcześniej, w okresie dzieciństwa.
/ 16.07.2010 17:26
Jak rodzi się biseksualizm?

Wpływ kultury i środowiska

Element kształtowania osobowości, w tym swojej seksualności z pewnością podlega wpływowi kulturowemu i środowiskowemu. Wskazuje na to większy odsetek biseksualistów wśród obywateli USA pochodzenia latynoskiego oraz Afroamerykanów.

Jednocześnie biseksualizm od wieków był częściej obserwowany w środowiskach artystycznych, w których może być on elementem wyrazu swojej oryginalności i skutkiem wewnętrznego buntu. W środowiskach, w których zacierają się klasyczne granice i funkcjonują nietypowe interakcje między członkami grupy na płaszczyźnie emocjonalnej, mogą być one przesunięte dalej na sferę seksualną.

Częściej dotyczy mężczyzn?

Wśród mężczyzn panuje dysonans między realnym życiem seksualnym, a deklaracją swojej orientacji, zarówno przed otoczeniem, jak i przed samym sobą. Mężczyźni ze względu na swój popęd są znacznie bardziej zróżnicowaną grupą niż biseksualne kobiety. Najmniejszą grupę stanowią mężczyźni określający się jako biseksualiści. Jedni podają kontakty z innymi mężczyznami, jako przejściowe przygody w okresie młodocianych eksperymentów, drudzy utrzymują kontakty seksualne z kobietami, w celu zaprzeczenia czystym skłonnościom homoseksualnym.

Polecamy: Czy homoseksualizm to choroba?

Bardzo ciekawym zjawiskiem są zamknięte środowiska męskie, takie jak więzienia czy internaty, w których dochodzi do częstych kontaktów seksualnych między mężczyznami, pomimo „stacjonarnej” heteroseksualności. Okazuje się, że po zakończeniu okresu zamknięcia i nieograniczonego dostępu do kobiet, mężczyźni ci nieraz dobrowolnie wracają do stosunków z mężczyznami.

Małżeństwo z biseksualistą

Mężczyźni mający w przeszłości kontakty homoseksualne decydują się na zawarcie związku małżeńskiego z kobietami, mają pełną świadomość swojego pociągu do obu płci. Najprawdopodobniej fascynacja seksualna tą samą płcią ma u nich charakter okresowy i powracający w różnych okresach życia. Inaczej jest u kobiet, które często do okresu dojrzałości i nierzadko dopiero po zawarciu związku małżeńskiego odkrywają w sobie pociąg do innych kobiet.

Warto wiedzieć: Aż 80% kobiet godzi się ze swoją biseksualnością

Gdy fascynuje nas ta sama płeć

Biseksualizm może zrodzić się w warunkach fascynacji drugą osobą oraz chęci identyfikacji z nią. Dzieje się tak wśród mężczyzn w relacjach uczeń - nauczyciel oraz pomiędzy kobietami na bazie bliskiej i intymnej przyjaźni.

Zachowania biseksualne są tutaj przejawem pragnienia zbudowania pełnej jedności, która rozpoczyna się połączeniem i fascynacją intelektualno-emocjonalną, a dąży do realizacji w sferze seksu.

Redakcja poleca

REKLAMA