Impotencja – co to takiego?

Impotencja – co to takiego?
Impotencja czyli zaburzenie erekcji jest częstym temat żartów a zarazem bardzo wstydliwą przypadłością osób chorych. Co tak naprawdę kryje się pod tym terminem i czy warto wstydzić się problemu, który dotyczy 152 mln mężczyzn na świecie?
/ 15.07.2010 16:55
Impotencja – co to takiego?

Impotencja dotyczy 1,5 mln Polaków, a na świecie nawet 152 mln mężczyzn. Do roku 2025 liczba ta ulegnie podwojeniu!

Impotencja czyli zaburzenie erekcji (ER, erection dysfunction ang.) według definicji Światowej Organizacji Zdrowia jest to stan, gdy mężczyzna od dłuższego czasu nie jest w stanie osiągnąć i/ lub utrzymać wzwodu, który umożliwiłby mu odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego.

Aby zrozumieć mechanizm powstawania zaburzeń erekcji, należy zapoznać się z prawidłowym procesem osiągania wzwodu. Polega on na dostarczeniu przez tętnice krwi do ciał jamistych prącia, które są pewnego rodzaju zbiornikami mięśniowymi położonymi wzdłuż długości penisa. Są one również otoczone przez błonę nazywaną tuniką białawą. Pomiędzy tą błoną a ciałami jamistymi znajdują się, żyły – naczynia, którymi krew odpływa z penisa.

Ciała jamiste cechuje zdolność do zmagazynowania na pewien czas proporcjonalnie dużych ilości krwi. Aby zbiorniki te mogły ulec wypełnieniu konieczne jest rozkurczenie światła tętnicy doprowadzającej krew oraz mięśniówki ciał jamistych – czyli „ścian zbiorników“.Sygnałem do napełnienia ciał jamistych są bodźce czuciowe i/lub psychiczne przekazywane przez nerwy. W ten sposób napełnione ciała jamiste powodują powiększenie się prącia i jego wzwód a jednocześnie przygniatają naczynia żylne do tunki białawej utrudniając w ten sposób odpływ zgromadzonej krwi.

Zaburzenia erekcji występują gdy wyżej opisany cykl wydarzeń zostaje przerwany. Przyczyną tego może być blokada w przekazywaniu bodźców spowodowana uszkodzeniem nerwów lub brak odpowiedzi mięśniówki ciał jamistych na otrzymane bodźce, a także uszkodzenie naczyń dostarczających krew do „zbiorników mięśniowych“.

Polecamy: Czy alkohol i papierosy naprawdę powodują impotencję?

Na tej podstawie zaburzenia erekcji dzieli się na psychogenne, organiczne oraz mieszane. Ostatnio jednak coraz częściej podkreśla się, że w przypadku tego typu przypadłości zawsze współistnieje czynnik psychogenny.

Polecamy: Sport do walki ze stresem

Warto pamiętać, że nie każda sytuacja braku erekcji świadczy o impotencji. Pojedyncze epizody tego rodzaju mają prawo występować u osób zdrowych w przypadku nasilonego stresu lub będących w stanie upojenia alkoholowego.

Dobrze jest wiedzieć również, że:

  • Erekcja nie jest czułym wskaźnikiem pożądania i podniecenia mężczyzny;
  • Erekcja nie musi być pełna przez cały czas trwania stosunku;
  • Erekcja nie jest związana z wytryskiem nasienia;
  • Mężczyzna nie musi mieć erekcji „na zawołanie“

Bibliografia:

1) Lew-Starowicz Z. „Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji“ Seksuologia Polska 2005
2) Week sG, GambesciaN. Erectile Dysfunction. W.W. Norton, New York 2000
3) National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. Erectile Dysfunction. www.kidney.niddk.nih.gov
4) dane statystyczne wg firmy Pfizer

Redakcja poleca

REKLAMA