Kiedy alkohol powoduje impotencję?

Kiedy alkohol powoduje impotencję?
Czy wiesz jaki jest wpływ alkoholu na impotencję? Alkohol mimo, że jest czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu sytuacji erotycznej, to jednak może stać się przyczyną „męskiej niemocy“. Czy zatem zasadne jest dodawanie sobie odwagi małym drinkiem przed tą chwilą?
/ 16.07.2010 10:44
Kiedy alkohol powoduje impotencję?

Jednym i małym drinkiem – tak!

Należy przyznać, że niewielkie ilości alkoholu mogą mieć pewien pozytywny wpływ na funkcje seksualne mężczyzny. Obniżając krytycyzm i wprowadzając stan lekkiej euforii eliminują niepokój, który to może być jedną z przyczyn zaburzeń erekcji na tle psychogennym. Dodatkowo podejrzewa się, że alkohol w małych stężeniach ułatwia osiągnięcie wzwodu. Odbywa się to poprzez rozszerzenie naczyń tętniczych doprowadzających krew do penisa co w efekcie powoduje erekcję.

Dużym drinkiem – nie!

Jednak spożycie alkoholu w większych ilościach może poważnie zaburzyć lub nawet uniemożliwić odbycie stosunku seksualnego, poprzez niemożność utrzymania lub uzyskania wzwodu. Odpowiada za to hamujący wpływ alkoholu na ośrodkowy układ nerwowy. Hamowanie to prowadzi do zobojętnienia osoby, będącej pod wpływem alkoholu na bodźce czyli informacje docierające z zewnątrz. Dotyczy to również tych informacji, które pozwalają osiągnąć lub/i utrzymać erekcję.

Długie i częste zażywanie alkoholu znacznie gorzej wpływa na funkcje seksualne mężczyzny. Etanol jest obecnie jedynym alkoholem dopuszczonym do sprzedaży w celach konsumpcyjnych. W większych ilościach powoduje on uszkodzenia wątroby, która bierze udział w metabolizmie testosteronu – hormonu odpowiadającego między innymi za popęd seksualny i potencję. W sytuacji gdy dochodzi do niewydolności wątroby stężenie testosteronu we krwi ulega obniżeniu co wtórnie prowadzi do impotencji i zaniku libido.

Zauważono również, że w grupie osób nadużywających alkoholu dochodzi do uszkodzenia nerwów układu przywspółczulnego, który zaangażowany jest min. w odruch nerwowy odpowiadający za erekcję. Może to stanowić wytłumaczenie dla występowania impotencji u alkoholików, którzy zaprzestali picia.

Polecamy: Alkoholizm- po czym rozpoznać chorobę

Podsumowując: alkohol w małych ilościach czyli np. kieliszek wina do romantycznej kolacji, nie będzie powodował zaburzeń erekcji. Przeciwnie,, może nawet wpłynąć pozytywnie na atmosferę. Jednak wypijając nie jeden a kilka kieliszków należy liczyć się z ryzykiem ujawnienia działania zobojętniającego alkoholu, które może poważnie zaburzyć dalszy przebieg wieczoru.

Polecamy: Afrodyzjaki- czym są?

Jednak przede wszystkim należy pamiętać o tym, że alkohol jest trucizną i w dużych stężeniach działa destrukcyjnie na organizm prowadząc do zaburzeń wielu układów min. hormonalnego. Dlatego długotrwałe nadużywanie w konsekwencji może prowadzić do impotencji!

 

Bibliografia:
• Ravaglia S, Marchioni E, Costa A, Maurelli M, Moglia A. „Erectile dysfunction as a sentinel symptom of cardiovascular autonomic neuropathyin heavy drinkers.“ J Peripher Nerv Syst. 2004 Dec;9(4):209-14.
• FREDERICK LEMERE M.D.1, and JAMES W. SMITH M.D.2 „Alcohol-Induced Sexual Impotence“ J Am Psyh 1973
• Van Thiel DH, Gavaler JS, Eagon PK, Chiao YB, Cobb CF, Lester R „Alcohol and sexual function.“ Pharmacol Biochem Behav. 1980;13 Suppl 1:125-9.

Redakcja poleca

REKLAMA