Czy alkohol i papierosy naprawdę powodują impotencję?

Kto umówi się z miłym facetem skoro w pobliżu jest niegrzeczny chłopiec?
Alkohol i nikotyna – znane, popularne i powszechnie używane substancje. O ich negatywnym działaniu na nasz organizm wszyscy wiemy. Jednak w to, że mają wpływ na naszą seksualność i mogą zaburzać erekcję, nie do końca chce nam się wierzyć. Przekonaj się, jak jest naprawdę.
/ 01.07.2010 15:06
Kto umówi się z miłym facetem skoro w pobliżu jest niegrzeczny chłopiec?

Alkohol i nikotyna to jedne z najbardziej popularnych używek. Wciąż jednak nie wszyscy do końca wierzą w to, że mogą mieć one jakikolwiek związek z zaburzeniami erekcji.

Nie tylko choroby

Większość palaczy gorąco zapewnia, że nikotyna w żaden sposób nie wpływa na ich potencję. Jednak w wielu pracach badawczych udowodniono związek długoletniego palenie papierosów z zaburzeniami erekcji. Nikotyna powoduje zaburzenia przepływu naczyniowego i przyczynia się do rozwoju miażdżycy. W efekcie następuje zwężenie naczyń krwionośnych, krew nie może prawidłowo przepłynąć do członka, co uniemożliwia erekcję. Jak pokazują badania 75% mężczyzn, którzy palili przez wiele lat ponad paczkę dziennie, skarży się na problemy ze wzwodem. Największe nasilenie zaburzeń występuje u panów, którzy mieli dodatkowe czynniki ryzyka – nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzycę, miażdżycę. Przyjmowanie leków dodatkowo może nasilić problem.

Polecamy: Jakie są rodzaje impotencji?

Już dwa wypalone papierosy negatywnie działają na tętnice penisa powodując ich zwężenie. Niestety osoby, które nie palą, ale są narażone na dym tytoniowy, również mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji. Im większa dawka dymu tytoniowego, na którą są narażeni bierni palacze, tym większe ryzyko wystąpienia tego zaburzenia.

Pocieszające jest, że upośledzenie funkcji erekcyjnych w wyniku palenia tytoniu jest odwracalne. Wykazano, że zaburzenia mogą ustąpić po rzuceniu palenia.

Pozorne zwycięstwo

Alkohol rozluźnia i ośmiela, ułatwia zbliżenie. Jednorazowo niewielkie dawki alkoholu zwiększają libido, pomagają w osiągnięciu wzwodu. Można nabrać mylnego przekonania, że wpływa on korzystnie na seksualność. Jednak alkohol w większych dawkach utrudnia osiągnięcie wzwodu. Ciężko określić jednak jak duża dawka powoduje problemy z erekcją. Ma na to wpływ wiele czynników, np. aktualny stan zdrowia, osobniczy metabolizm alkoholu (a zatem przetwarzanie go w organizmie), rodzaj (ma znaczenie czy wypiliśmy piwo, wino czy coś wysokoprocentowego). Natomiast przewlekle jego nadużywanie prowadzi do zaburzeń erekcji ( dotyczy to 55% osób uzależnionych od alkoholu).

Alkohol negatywnie wpływa zarówno na układ krążenia, układ nerwowy, wątrobę oraz równowagę hormonalną, a to wszystko obija się na potencji. Alkohol ma także negatywny wpływ na sferę psychiczną – wzmaga lęk, agresję. Nieudany seks spowoduje spadek poczucia pewności siebie, może doprowadzić do problemów partnerskich.

Teraz można odpowiedzieć na postawione na początku pytanie. Alkohol i nikotyna długotrwale i nadmiernie stosowane mogą przyczynić się do zaburzeń erekcji u mężczyzn w każdym wieku.

Polecamy: Jak się uchronić przed zakażeniami na basenie?

Redakcja poleca

REKLAMA