Co prawda w piśmiennictwie na ten temat ukazały się pewne doniesienia o rzekomym faworyzowaniu przez nikotynę osi hormonalnej przysadka-podwzgórze-jądra. Objawem czego ma być podwyższony poziom testosteronu. Hormonu, który odgrywa znaczącą role w prawidłowym funkcjonowaniu seksualnym mężczyzny. Jednak efekt ten nie równoważy negatywnego wpływu palenia papierosów na erekcję.
U palaczy tytoniu dochodzi do zmian biochemicznych, które widoczne są w tzw. profilu lipidowym w postaci zwiększonego stężenia cholesterolu HDL i trójglicerydów. Cholesterol HDL jest to frakcja cholesterolu całkowitego charakteryzująca się zwiększoną gęstością cząsteczki, norma to odpowiednio poniżej 40mg/dl (<1mmol/l) dla mężczyzn oraz poniżej 50mg/dl (<1.3 mmol/l) dla kobiet. Trójglicerydy natomiast nie powinny przekraczać 150mg/dl (<1.7mmol/l) u obu płci. Wartości wyższe niż zalecane stanowią ryzyko rozwoju miażdżycy. Przewlekłego procesu zapalnego dotyczącego naczyń krwionośnych – tętnic. Prowadzi to do zmian, które w efekcie zaburzają przepływ krwi przez te naczynia. Objawem czego mogą być min. zaburzenia erekcji.
Polecamy: Skład dymu tytoniowego
Nikotynizm jest również czynnikiem ryzyka dla rozwoju nadciśnienia tętniczego. W leczeniu, którego stosuje się terapię polegającą na podawaniu leków obniżających ciśnienie w układzie krwionośnym. Jednym z częstszych efektów ubocznych takiej farmakoterapii są problemy z osiąganiem wzwodu.
Dodatkowo zauważono, że u palaczy dochodzi do zmian w szlakach sygnałowych aktywowanych w procesie erekcji. Prawidłowo sygnał o rozpoczęciu wzwodu stymuluje enzym produkujący tlenek azotu (NO). Substancję, która odpowiedzialna jest za rozkurcz naczyń. Dowiedziono, że palenie papierosów hamuje ten sam enzym, zmniejszając stężenie tlenku azotu. Tym samym upośledzając zdolność do rozkurczania tętnic.
Należy również pamiętać,że nikotynizm wiąże się z tzw. ryzykownymi zachowaniami jak nadmierne spożywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków np. kokainy, które same w sobie stanowią ryzyko rozwoju impotencji.
Polecamy: Skutki palenia tytoniu
Wobec tych faktów należy bezwzględnie stwierdzić, że palenie tytoniu silnie wiąże się z powstaniem impotencji. Może to być kolejny dobry argument dla mężczyzn ku temu aby definitywnie rozstać się z tym nałogiem.
Bibliografia:
• International Journal of Impotence Research (2005) 17, 527–534
Psychobiological correlates of smoking in patients with erectile
Dysfunction. G Coronaiwsp.
• Journal of Sexual Medicine. Volume 5 Issue 6, Pages 1284 - 1295
Cigarette Smoking and Erectile Dysfunction: Focus on NO
Bioavailability and ROS Generation
Rita C. Tostes I wsp.