Czy wiesz jakie są naturalne sposoby leczenia impotencji?

Czy wiesz jakie są naturalne sposoby leczenia impotencji?
Ludzie od niepamiętnych już czasów poszukiwali sposobów na poprawienie męskiej potencji, uciekając się między innymi do stosowania takich osobliwości jak wywar z zasuszonego tygrysiego penisa... Dziś na szczęście znamy lepsze sposoby naturalnego leczenia impotencji, zobacz jakie!
/ 28.09.2016 14:49
Czy wiesz jakie są naturalne sposoby leczenia impotencji?

Zaburzenia erekcji dotyczą około 150 milionów mężczyzn na całym świecie.

Podstawą naturalnych sposobów leczenia impotencji jest stosowanie substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Zakłada się, że mają one pozytywny wpływ na potencję. Naukowa rzeczywistość od wielu lat weryfikuje te poglądy. Niestety większość badań dotycząca afrodyzjaków, jak w środowisku medycznym określa się te substancje, dotyczy zwierząt a nie ludzi. Dlatego ciężko o ich jednoznaczną ocenę.

Substancje pochodzenia roślinnego

Z substancji roślinnych, które potencjalnie mogą wpływać na potencję u mężczyzn, warto wymienić Yohimbinę, Żeń-Szeń oraz Maca.

  • Yohimbina jest alkaloidem wyekstraktowanym z kory drzewa yohim. Jest również jednym z lepiej przebadanych produktów pochodzenia naturalnego, co pozwoliło na jej zarejestrowanie przez FDA (Agencja Żywności i Leków) jako leku pobudzającego układ przywspółczulny. Jednym ze składowych jej działania jest mechanizm, który częściowo pokrywa się z wpływem sildenafilu (Viagra) na erekcję. Obydwie te substancje hamują enzym fosfodiesterazę 5, która odpowiada za rozkładanie tlenku azotu (NO) rozszerzającego naczynia. Zmniejszenie aktywności tego enzymu przez zwiększa stężenie NO przyczyniając się do lepszego napływu krwi do penisa.Jednak yohimbina wykazuje mniejszą skuteczność niż sildenafil a jej mierny efekt terapeutyczny obserwowany w badaniach klinicznych nie uzasadnia szerokiego stosowania w leczeniu impotencji.
  • Kolejną rośliną, która w badaniach wykazała jakikolwiek wpływ na potencję jest Żeń-Szeń. Z 28 prac na ten temat w 7 odnotowano pewne korzyści ze stosowania preparatów Żeń-Szenia. Jednak naukowcy zastrzegają, że metodyka tych badan mogła budzić pewne wątpliwości. Niestety brak jest również danych dotyczących mechanizmu potencjalnego działania oraz ewentualnych efektów ubocznych. Produkt ten nie jest stosowany również w klinice. Wchodzi często w skład różnych suplementów diety oraz preparatów pseudoleczniczych sprzedawanych przez internet.
  • Z kolei Maca uzyskiwana z rośliny o nazwie Lepidium Meyenii, jak się okazało nie różni się wpływem na potencję od placebo – czyli substancji, która z definicji nie przejawia żadnej aktywności w organizmie. Rzekoma poprawa funkcji seksualnych może być jedynie związana z jej odżywczymi właściwościami.

Polecamy: Co oznacza ból podczas seksu?

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Produkty pochodzenia zwierzęcego budzą najwięcej kontrowersji. Można tu wymienić między innymi takie osobliwości jak krew węży, wywar z suszonego tygrysiego penisa. Ponieważ są to produkty bardzo słabo przebadane. I ich wartość w leczeniu impotencji jest póki co wątpliwa. Nie bez znaczenia są natomiast ich efekty uboczne!

Do bardziej znanych afrodyzjaków tej grupy należy miedzy innymi Mucha Hiszpańska. Preparat uzyskiwany z chrząszcza o nazwie Pryszczel lekarski (Lytta vesicatoria). Zawiera on substancję kantardynę, która stosowana doustnie wpływa na aktywność fosofodiesterazy. Jednak często jest ona powodem tak groźnych działań niepożądanych jak uszkodzenia nerek lub krwotok do przewodu pokarmowego. Co w efekcie ogranicza jej wartość terapeutyczną.

Warto dodać, że tylko nieliczne preparaty naturalne wykazują pozytywne działanie w leczeniu impotencji. Jednak ich skuteczność jest mniejsza niż skuteczność leków zaaprobowanych do leczenia tego typu schorzeń.

Określenie „naturalne“ bywa mylące! Nie oznacza to, że substancja taka jest pozbawiona skutków ubocznych. Wprost przeciwnie, często jej stosowanie może dawać poważne działania niepożądane. Zwłaszcza jeśli jest zażywana z innymi lekami!

Polecamy: Czy warto stosować dodatkowe nawilżenie?

Bibliografia:
J Sex Med 2010; 7:39-49 Natural Aphrodisiacs. Rany Shamloul

Redakcja poleca

REKLAMA