Czy warto stosować dodatkowe nawilżenie?

Czy warto stosować dodatkowe nawilżenie?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zapewniających dodatkowe nawilżenie podczas stosunku. Są to tzw. lubrykanty. Jaki mają wpływ na jakość seksu i dla kogo są przeznaczone?
/ 01.07.2010 15:52
Czy warto stosować dodatkowe nawilżenie?

Żele intymne mogą okazać się pomocne u kobiet cierpiących na niedostateczne nawilżenie okolicy płciowej. W reklamach lubrykantów można usłyszeć, że wzmagają one doznania erotyczne obu stron, jednak nie należy zapominać, że nadmierna lubrykacja może spowodować zdecydowanie inny efekt u niektórych mężczyzn.

Jak lubrykacja działa na kobietę?

Przede wszystkim żele intymne mogą okazać się pomocne u kobiet cierpiących na niedostateczne nawilżenie okolicy płciowej. Uczucie suchości pochwy jest zjawiskiem naturalnym, którego doświadczają prawie wszystkie kobiety na jakimś etapie swojego życia. Jest to częsta dolegliwość zwłaszcza w okresie klimakterium. Może też występować w wyniku zażywania tabletek antykoncepcyjnych. A także innych lekarstw, m.in: przeciwalergicznych, na nadciśnienie, ułatwiających oddychanie, leczących endometriozę, chorobę wrzodową, przeciwdepresyjnych, antybiotyków. Czasami nawet codzienne aktywności mogą wpłynąć na stan nawilżenia pochwy, np. nadmierny wysiłek fizyczny, rodzaj stosowanych: mydła, tamponów i prezerwatyw, a także stres i problemy osobiste.

Polecamy: Środki do higieny intymnej

Jakie mogą być konsekwencje suchości? Najczęściej występującą dolegliwością związaną z niedostatecznym nawilżeniem pochwy jest ból w trakcie stosunku płciowego.
Inne to: podrażnienie, swędzenie, stan zapalny, krwawienie, nadmierna wrażliwość na dotyk. Dostępne specyfiki mają na celu odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych. Ważny jest skład lubrykantów i należy zwrócić na niego uwagę. Warto wybierać te oparte na wodzie bądź silikonie, te zawierające glicerynę trudno usunąć potem z miejsc intymnych. Często zamiast żelu wystarczy używać dodatkowo nawilżanych prezerwatyw.

Jak lubrykacja wpływa na mężczyznę? 

W reklamach lubrykantów można usłyszeć, że wzmagają one doznania erotyczne obu stron, jednak nie należy zapominać, że nadmierna lubrykacja może spowodować zdecydowanie inny efekt u niektórych mężczyzn. Istnieje prawdopodobieństwo, że zbyt duże nawilżenie doprowadzi do zaburzeń erekcji. Wiąże się to z niedostatecznym drażnieniem prącia podczas stosunku. Dlatego jeśli wystąpiła taka forma zaburzeń seksualności u mężczyzny trzeba zastanowić się czy przyczyna nie leży właśnie w nadmiernym nawilżeniu. Bardzo pomaga tutaj dobra relacja z partnerką i szczera rozmowa umożliwiająca skuteczne odnalezienie źródła problemu.

Polecamy: Czy alkohol i papierosy naprawdę wpływają na potencję?

Jak widać dodatkowe nawilżenie może przynosić korzyści i urozmaicać życie intymne, ale również oddziaływać negatywnie i przyczyniać się do zaburzeń seksualności. Istotne jest żeby odpowiednio dobrać zarówno ilość jak i rodzaj nakładanego żelu. Seks jest ważnym elementem w naszym życiu, dlatego warto zadbać by był on przyjemny dla obu stron i zwrócić uwagę na każdy szczegół, w tym również na nawilżenie.