Istnieje prawdopodobieństwo, że marihuana wpływa na potencję

Palenie marihuany sprzyja impotencji - fakt czy mit?

Europejskie Towarzystwo Urologiczne nie umieściło marihuany obok innych narkotyków (kokainy, heroiny), które potencjalnie mogą być powodem zaburzeń erekcji. Czy zatem palenie konopi nie oddziałuje na potencję u mężczyzn?
/ 15.07.2010 17:32
Istnieje prawdopodobieństwo, że marihuana wpływa na potencję

Udowodniono, że palenie liści konopi indyjskich popularnie zwanych marihuaną wpływa negatywnie na jakość nasienia u mężczyzn. Na podstawie tego wysnuto wnioski, że może to być przyczyną niepłodności u chronicznych palaczy. Jednak w badaniach na zwierzętach nie udało się dowieść, aby ta hipoteza była prawdziwa. Obecnie coraz częściej pojawiają się doniesienia na temat jakoby to palenie marihuany mogło być jedną z przyczyn zaburzeń erekcji. Ale czy należy w nie wierzyć?

Na internetowych forach oraz w pseudomedycznych poradnikach wiele jest zdań na ten temat. Niejednokrotnie zaprzeczających sobie. Faktem jest, że Europejskie Towarzystwo Urologiczne w swoich wytycznych z 2005 roku dotyczących zaburzeń erekcji nie umieściło marihuany obok kokainy i pochodnych morfiny w grupie związków potencjalnie zagrażających problemami ze wzwodem.

Jak do tej pory nie opublikowano żadnych badań, które potwierdzałyby lub zaprzeczały że palenie narkotyków pochodzących z konopi indyjskich może być powodem zaburzeń erekcji. Jedyna praca, która w pewnej części poruszała to zagadnienie dotyczyła występowania zaburzeń erekcji jako efektu ubocznego stosowania dronabinolu (substancji pochodzącej z konopi) u pacjentów z anoreksją. Dlatego na pytanie zawarte w tytule ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Jednak mimo braku badań nie można wykluczyć negatywnego wpływu palenia konopi na funkcje seksualne mężczyzny.

Polecamy: Jak rozpoznać, że ktoś zażywa narkotyki

Prawdą jest, że substancje czynne uwalniające się podczas palenia marihuany wpływają na złożone zależności w układzie hormonalnym czego efektem są zmiany w stężeniu hormonów płciowych min. testosteronu. Zauważono, że u palaczy konopi występują zaburzenia związane osiąganiem orgazmu. Co może być właśnie objawem zmian w układzie hormonalnym. Dlatego nie można wykluczyć, aby zmiany te nie wpływały również na proces erekcji.

Odrębną kwestią jest to, że dym pochodzący z palenia konopi zawiera w dużej mierze te same substancje szkodliwe co dym papierosowy. Może to przyczyniać się do rozwoju min. chorób tętnic, których objawem nie rzadko jest właśnie impotencja.Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że palenie marihuany jest pewnego rodzaju markerem dla stylu życia, który charakteryzuje się częstym spożywaniem alkoholu i paleniem papierosów to łatwiej zrozumieć dlaczego jest ono kojarzone z impotencją.

Polecamy: Masz impotencję? Możesz być poważnie chory

Podsumowując temat należy podkreślić, że przede wszystkich brak jest danych dotyczących wpływu palenia pochodnych konopi indyjskich na erekcję u mężczyzn. Nie powinno to jednak uspokajać palaczy. Ponieważ faktem jest, że w tej grupie osób dochodzi do pewnych zmian w organizmie, dotyczących między innymi gospodarki hormonalnej, które potencjalnie mogą być powodem impotencji.