Co to jest orientacja seksualna?

Co to jest orientacja seksualna?
Orientacja seksualna jest to trwały emocjonalny, uczuciowy i seksualny pociąg do osoby danej płci. W przypadku, gdy zaczyna nam się zdawać, że być może jesteśmy zorientowani w kierunku płci przeciwnej lub obu płci, może stać się to problemem niemożliwym do samodzielnego przezwyciężenia. Gdzie można zgłosić się z tym problemem i kogo prosić o pomoc?
/ 09.07.2010 12:20
Co to jest orientacja seksualna?

Czym jest orientacja seksualna?

Orientację seksualną należy traktować, jako continuum pomiędzy sympatyzowaniem w kierunku płci przeciwnej – heteroseksualizm, a uczuciem pociągu do osób tej samej płci – homoseksualizm. Pomiędzy nimi jest biseksualizm, czyli pociąg do osób obu płci.

Często zdarza się, że problem postrzegania własnej orientacji seksualnej rodzi się w przypadkach, gdy zdarzy się odbyć stosunek lub wykonywać inne czynności seksualne z osobą tej samej płci. Rodzi to dużą traumę w umyśle najczęściej młodej osoby doświadczającej tego typu wydarzenia. Przyjemne doznania często towarzyszące homoseksualnemu kontaktowi seksualnemu tylko potęgują niepokój i dezintegrację przekonań. Z tego powodu należy uświadomić sobie, że zachowania seksualne homo- lub biseksualne nie świadczą o tożsamej orientacji seksualnej. Często zdarza się, że osoby o orientacji homoseksualnej wykazują zachowania heteroseksualne i odwrotnie.

Polecamy: Czy dziewica może zajść w ciążę?

Dojrzewanie a orientacja seksualna

Okres dojrzewania oprócz zmian w budowie ciała powoduje też duże zamieszanie w psychice młodych osób. Jest to czas pierwszych związków i wielkich przyjaźni. Często zdarza się, że osoby podatne, gubią się w swoich przemyśleniach i odczuciach odnośnie pragnień dotyczących bliskich kontaktów. Chłopcy wychowywani w rodzinach, gdzie to mężczyzna zawsze był oparciem i ostoją rodziny, mogą źle się czuć wśród kobiet, przez co zaczynają poszukiwać bliskości mężczyzn. Oczywiście geneza tego niepokoju psychicznego może być zgoła różna. Tak czy inaczej młody człowiek nie jest często w stanie odróżnić pragnień homoseksualnych z tęsknotą za byciem z drugim człowiekiem o tych samych zainteresowaniach i rozumieniu ważnych spraw na zasadzie partnerstwa i przyjaźni.

Dylematy młodego człowieka potęguje często brak doświadczeń w bliskich kontaktach z osobami płci przeciwnej. Frustracja opóźnianiem wieku inicjacji seksualnej i nieporadnością w związkach odbijają się negatywnie na odczuwaniu pociągu do drugiej płci. Nierzadko młody człowiek, mimo braku obcowania płciowego, uznaje z góry, że to mu nie przyniesie satysfakcji.

Polecamy: Czy można wyleczyć się z homoseksualizmu?

Jak pomóc młodej osobie?

Najlepszym rozwiązaniem powyższej sytuacji jest rozmowa z osobą, która na co dzień ma bliski kontakt z tego typu problemami. Warto zgłosić się do wykwalifikowanego psychoterapeuty lub psychologa-seksuologa. Potrafi on, przede wszystkim poprzez rozmowę, pomóc uporządkować myśli i odpowiedzieć na stawiane przez młodego człowieka pytania, pozostające długo bez odpowiedzi. Jeśli nawet w czasie sesji psychoterapeutycznych wyszłoby, że preferencje seksualne są skierowane do osób tej samej płci, specjalista pomógłby odnaleźć się w nowej sytuacji.

Redakcja poleca

REKLAMA