Jak rozpoznać uzależnienie od masturbacji?

www.sxc.hu - czekamy na zgodę autora
Osoba, która jest uzależniona od masturbacji, nie jest w stanie powstrzymać się od określonego działania i traci nad nim panowanie, onanizując się kilka – kilkanaście razy dziennie. Uzależnienie od masturbacji jest trudnym zaburzeniem, które często wymaga pomocy specjalisty.
/ 29.06.2010 18:30
www.sxc.hu - czekamy na zgodę autora

Ważnym aspektem rozwoju tego typu zaburzeń jest fakt, że osiągnięcie satysfakcji seksualnej w czasie masturbacji jest łatwe. Nie potrzeba drugiej osoby, można dokonać tego o dowolnej porze. Dla wielu osób masturbacja jest także bardziej atrakcyjna bodźcowo od stosunku płciowego. Dlatego też wiele osób całkowicie rezygnuje z innych form realizacji seksualności.

Trzeba pamiętać, że uzależnienie od masturbacji dotyczy sytuacji, gdy staje się ona preferowaną formą zaspokajania potrzeb seksualnych. Uzależniona osoba ma możliwość podjęcia współżycia z drugą osobą, jednakże wybiera masturbację, stosując praktycznie tylko tę formę zaspokajania popędu.

Wynika z tego, że o uzależnieniu nie możemy mówić, gdy dotyczy to osoby, która jeszcze nie współżyła seksualnie lub gdy podejmuje zamiennie masturbację i stosunek płciowy – zdarza się, że ludzie współżyją seksualnie z partnerem i dodatkowo onanizują się. Bierze się to z wielkości potrzeb seksualnych danej osoby. U niektórych napięcie seksualne jest tak wysokie, że kontakt z drugą osobą może okazać się nie wystarczający, aby je zmniejszyć.

Polecamy również: Które dni są płodne?

Trzeba jednak brać pod uwagę to, że sytuacja, w której osoby pozostają w stałym związku z partnerką/partnerem i jednocześnie masturbują się, może doprowadzić do stopniowej rezygnacji z odbywania stosunków płciowych i ograniczenia się głównie do onanizmu. Odbija się to oczywiście negatywnie na sytuacji w związku, nierzadko powodując jego trwały rozpad. Uzależnienie od masturbacji, jak każde inne uzależnienie, wpływa niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie osoby, dlatego także w takiej sytuacji można zacząć dopatrywać się początku choroby.

Warto zwrócić uwagę na pewne główne objawy uzależnienia, które występują w prawie każdym jego rodzaju i mogące nam sugerować jego obecność:

  • Zachowanie szybko staje się nawykowe.
  • Jest częste, regularne i stereotypowe.
  • Zabiera znaczną część czasu.
  • Jest przyczyną problemów zdrowotnych, finansowych, zawodowych, małżeńskich i innych.
  • Ma charakter kompulsywny, czyli wykonywanie czynności pod wpływem nie dającego się opanować wewnętrznego przymusu.
  • Trudno go zaprzestać trwale i całkowicie.
  • Związane jest z powracającym wewnętrznym przymusem do niego.
  • Zespół abstynencyjny, czyli przykre doznania psychologiczne oraz fizyczne, które pojawiają się po zaprzestaniu kontaktu z daną sytuacją.

Uzależnienie od masturbacji jest stanem poważnym, mogącym spowodować wiele szkód zarówno na zdrowiu, jak i na funkcjonowaniu społecznym osoby uzależnionej. Sytuacja ta może wiele osób przerosnąć, dlatego niezbędna wydaje się szybka pomoc psychologiczna, w tym wypadku psychologa, seksuologa, psychoterapuety.

Polecamy: Środki do higieny intymnej

Redakcja poleca

REKLAMA