Alternatywna inseminacja – trudności i wyzwania

Alternatywna inseminacja polega na zapłodnieniu kobiety nasieniem znanego lub anonimowego dawcy przy wykorzystaniu techniki in vitro. Jest to dobre rozwiązanie dla par lesbijskich, które pragną mieć własne potomstwo. Jednak lesbijki, które zdecydowały się na poczęcie dziecka tą metodą, muszą podjąć kilka poważnych decyzji. Jakie kwestie należy rozważyć przed poddaniem się alternatywnej inseminacji?
/ 09.05.2013 10:20

Kto ma urodzić dziecko?

Decyzja o tym, która z partnerek ma urodzić dziecko, jest kluczowa dla związku. Biologiczna matka zostanie uznana społecznie i prawnie. Uznanie społeczne jej jako rodzica nastąpi już momencie, kiedy ciąża stanie się widoczna, a następnie z uwagi na jej prawny status jako matki. Dziecko będzie także fizycznie do niej podobne.

Sytuacja matki niebiologicznej jest zupełnie inna – nie uzyska uznania prawnego, co będzie skutkowało brakiem uznania społecznego w większości przypadków, w których będzie stykać się z instytucjami regulowanymi prawem, takimi jak np. żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale itd. Dalsze otoczenie, które nie posiada definicji sytuacji, także najczęściej tylko jedną z kobiet w parze będzie traktowało jako matkę. Jeśli zaś chodzi o przyjaciół, dalszych znajomych i rodzinę, to niestety w wielu przypadkach również nie będą uznawać niebiologicznej matki jako pełnoprawnego rodzica (Goldberg, 2010).

Czy dawca ma być znany czy anonimowy?

Przyszłe matki najczęściej decydują się na wybór anonimowego dawcy z powodu poczucia bezpieczeństwa związanego z sytuacją, w której nie ma zagrożenia, że ojciec będzie rościł prawo do dzieci lub w inny sposób ingerował w wychowanie dziecka i zagrażał stabilności rodziny. Dawca może być postrzegany jako trzecia osoba, która zaburza rodzinę intencjonalnie stworzoną przez dwie kobiety. Wybór anonimowego dawcy wzmacnia też pozycję matki niebiologicznej i wpływa na jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu – a to poczucie jest w wielu przypadkach jednym z najistotniejszych czynników utrzymania stabilnej więzi w rodzinie.

Zobacz także: Jakimi rodzicami są homoseksualiści?

Z kolei wybór dawcy znanego podyktowany jest przede wszystkim pragnieniem, by dziecko mogło poznać swojego ojca i mieć z nim kontakt. Kobiety decydujące się na to rozwiązanie uważają, że dziecko ma prawo znać swojego biologicznego ojca, ale nie oznacza to, że w każdym wypadku chcą, aby był on aktywnie zaangażowany w wychowywanie dziecka. Część lesbijek wybiera mężczyzn homoseksualnych jako dawców z uwagi na to, że inaczej nie mają oni możliwości zostać ojcami i mogą być dzięki temu bardziej zaangażowani w opiekę nad dzieckiem lub dlatego, że czują się z nimi bezpieczniej, bo nie obawiają się tak bardzo z ich strony ewentualnych roszczeń w stosunku do dziecka, jak ze strony mężczyzn heteroseksualnych.

Jeśli dawca ma być znany, to kto będzie dawcą?

Decyzja o znanym dawcy spermy oznacza wyzwania związane z uzgodnieniem tego, jak będzie wyglądało zaangażowanie mężczyzny w wychowanie dziecka. Istnieje bardzo wiele możliwych typów ustaleń – od braku zaangażowania dawcy, przez rolę przyjaciela rodziny albo rolę podobną do tej, jaką pełni ojciec po rozwodzie, aż do pełnego zaangażowania, kiedy matki i ojciec mieszkają razem albo bardzo blisko siebie i wspólnie wychowują dziecko.

Zdarzają się także, choć znacznie rzadziej, inne uzgodnienia, np. para gejów i para lesbijek tworzy wspólną rodzinę, w której razem wychowują dziecko/dzieci. Najczęściej jednak zaangażowanie dawcy jest opisywane jako relacja podobna do tej, którą ma się z wujkiem.

Warto przeczytać: Jak rozwijają się dzieci wychowywane przez homoseksualistów?

Fragment książki „Wprowadzenie do psychologii LGB” (Wydawnictwo Continuo, 2012 r.). Tytuł, lid, śródtytuły pochodzą od redakcji. Publikacja za zgodą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA