Dowiedziono, że osoby utrzymujące regularne kontakty fizyczne ze swoimi partnerkami mają większe poczucie własnej wartości oraz lepsze samopoczucie. Pozwala im to łatwiej znosić stres, który jest czynnikiem niekorzystnym jeśli chodzi o zdrowie. Jak wiadomo jest to również jeden z czynników mogących powodować zaburzenia erekcji. Są to pewne podstawy pozwalające twierdzić, że życie seksualne może wpływać na wystąpienie prawidłowej erekcji.
Brak kontaktów fizycznych zazwyczaj ma swoją przyczynę
Może to być choroba lub trudności w relacjach damsko-męskich. Sytuacje same w sobie narażające mężczyznę na stres. Niezadowalające życie seksualne lub kompletny jego brak w takich chwilach może przyczynić się do powstawania stanów depresyjnych. A to z kolei może dawać przejściowe zaburzenia wzwodu. Jeśli osoba taka popadnie w głęboką depresję, wtedy zaburzenia mogą być długotrwałe.
Stres
W sytuacjach stresu w tym przypadku pewną rolę odgrywa również typ osobowości. Mężczyźni ulegli o łagodnym uosobieniu jak dowiedziono częściej zgłaszają problemy ze wzwodem niż ci o typie osobowości dominującej. Zakłada się, że za większą zapadalność na zaburzenia erekcji w tej pierwszej grupie odpowiedzialność ponosi wpływ stresu na układ nerwowy i krwionośny, który zaburzając ich funkcję warunkuje powstawanie impotencji.
Istnieją również sytuacje gdy zbyt bujne życie seksualne może doprowadzić do problemów ze wzwodem. Dotyczy to mężczyzn praktykujących tzw. „przygodny seks“. W grupie tych osób mogą występować zaburzenie erekcji na tle psychogennym. Powodem ich często bywa strach przed tym „aby nie wypaść źle“ źle przed nową partnerką. Nie dotyczy to osób pozostających w związkach gdzie więź między partnerami eliminuje ten czynnik.
Polecamy: Jeszcze więcej seksu, czyli co to jest hiperseksualizm
Aktywność seksualna a alkohol
Duża aktywność seksualna bardzo często jest powiązana ze spożywaniem alkoholu w dużych ilościach oraz innych używek np. kokainy. A są to substancje zaliczane przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne do grupy czynników ryzyka wystąpienia impotencji. Znów nie ma to zastosowania do osób przejawiających tą aktywność w stałych związkach.
Polecamy: Kiedy alkohol powoduje impotencję?
Pamiętaj! Brak lub niezadowalająca jakość życia seksualnego może potencjalnie wywierać negatywny wpływ na erekcję u mężczyzn. Zwłaszcza jeśli stosunek miałby się odbyć z partnerką przy, której partner nie czuje się swobodnie.
Bibliografia:
• Int J Epidemiol. 2007 Oct;36(5):1136-42. Epub 2007 Jun 11.
A prospective cohort study on the effect of sexual activity, libido and widowhood on mortality among the elderly people: 14-year follow-up of 2,453 elderly Taiwanese.
Chen HK, Tseng CD, Wu SC, Lee TK, Chen TH.
• American Journal of Epidemiology Vol. 152, No. 6 : 533-541
Relation between Psychosocial Risk Factors and Incident Erectile Dysfunction: Prospective Results from the Massachusetts Male Aging Study
Andre B. Araujo, Catherine B. Johannes, Henry A. Feldman, Carol A. Derby and John B. McKinlay
From the New England Research Institutes, Watertown, MA.
• http://www.ajconline.org/issues?Vol=105
Sexual Activity, Erectile Dysfunction, and Incident
Cardiovascular Events
Susan A. Hall, PhD, Rebecca Shackelton, MS, Raymond C. Rosen, PhD, and Andre B. Araujo, PhD