Prezerwatywa jest uważana za najstarszą metodę antykoncepcji. Na długo przed tym, zanim wynaleziono tabletki, plastry i spirale, możliwe było zabezpieczanie się przy użyciu prezerwatyw. Co ciekawe, znano je już w Starożytnym Egipcie. Wtedy jednak nie miały zapobiegać niechcianej ciąży, a były... prawdziwymi ozdobami. Już w II wieku przed naszą erą, Egipcjanie używali ich jako ozdobnych osłonek, które zakładali na swoje klejnoty. Funkcję antykoncepcyjną prezerwatywa zyskała w XVIII wieku. Dawniej wytwarzano ją z... jelit zwierzęcych, a pierwszy model z lateksu powstał na początku XX wieku.
Jak zakładać prezerwatywę?
Prezerwatywa musi być nałożona na całą długość penisa. Na jej zakończeniu zazwyczaj znajduje się specjalny zbiorniczek, który podczas wytrysku zostaje wypełniony spermą. Dzięki temu plemniki pozostają w prezerwatywie i nie przedostają się do pochwy kobiety, co zapobiega zapłodnieniu.
Jak używać prezerwatywy? Jeśli opakowanie jest nieszczelne lub prezerwatywa rozerwie się podczas rozpakowywania, należy ją wyrzucić. Taki egzemplarz nie jest już gwarancją zabezpieczenia. Chociaż wydaje się to oczywiste, warto podkreślić, że każdej prezerwatywy można użyć tylko jeden raz. Produkt może być nakładany tylko na członek w stanie erekcji.
Jak zakładać prezerwatywę?
- Ostrożne otwarcia opakowania to pierwszy krok. Trzeba zachować ostrożność, by nie uszkodzić lateksu.
- Zrolowana zewnętrzna krawędź powinna być skierowana ku górze. Należy się upewnić, czy tak jest, aby nałożyć prezerwatywę odpowiednią stroną.
- Przy nakładaniu prezerwatywy, należy pozbyć się powietrza. Trzeba wypchnąć je jedną dłonią od samego czubka, a drugą rozwinąć lateks wzdłuż penisa.
- Po zakończeniu stosunku, krawędź należy przytrzymać podczas wyjmowania członka z pochwy. Zużytą prezerwatywę trzeba związać i wyrzucić.
Uwaga na sklepowe prezerwatywy! Niektóre mogą być dziurawe
Wady i zalety prezerwatywy
Ten środek antykoncepcyjny ma zarówno zagorzałych przeciwników, jak i wielu zwolenników.
Zaletą prezerwatywy jest ich szeroka dostępność. Można je kupić bez recepty i nie trzeba nawet koniecznie udawać się do apteki - są dostępne na stacjach benzynowych, w kioskach, drogeriach, a także supermarketach. Innym plusem jest to, że nie ingerują w cykl rozrodczy kobiety. Dodatkową zaletą jest szereg urozmaiceń, które stosują producenci prezerwatyw - modele smakowe, przeznaczone do seksu oralnego lub egzemplarze wzbogacone specjalnymi wypustkami, które zapewniają dodatkową stymulację.
Jakie są wady prezerwatyw? Niektórzy mężczyźni skarżą się na słabsze doznania. U części pań i panów może również wystąpić uczulenie na lateks, objawiające się np. pieczeniem. Skuteczność tego środka antykoncepcyjnego również bywa zawodna - dużo zależy od staranności używania. Przy braku ostrożności prezerwatywa łatwo może pęknąć.
Czytaj także na temat innych metod antykoncepcji