Jeszcze kilkadziesiąt lat temu seksoholizm był rzadko spotykanym zjawiskiem. Chorobliwe zainteresowanie seksem, uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie, pojawia się jednak coraz częściej. Winić za to można na pewno powszechną seksualizację - nasze życie jest na każdym kroku nasycone erotyką, a nadmierna ilość bodźców dociera do dzieci już od najmłodszych lat. O ile jeszcze niedawno stosunkowo łatwo można było uchronić maluchy przed treściami erotycznymi, o tyle obecnie jest to niemożliwe. Jak się objawia seksoholizm? Czy da się go wyleczyć?
Jak żyć z seksoholikiem? Prawdziwa historia Marka i Natalii
Marek ma 28 lat, a Natalia 26. Są małżeństwem dopiero od 6 miesięcy, przed ślubem spotykali się przez półtora roku. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że już wkrótce będą w trakcie rozwodu. Natalia jest już właściwie zdecydowana. Trudno jej żyć z kimś, komu seks i fantazje erotyczne uniemożliwiają nawet pracę zawodową.
Z początku Natalii nawet imponował duży popęd seksualny mężczyzny. Marek chciał kochać się z nią kilka razy każdego dnia, a ona cieszyła się że aż tak jej pożąda. Jego namiętne porywy były dla niej bardzo atrakcyjne. Miesiąc przed ślubem znalazła w jego telefonie pikantne SMS-y, wysyłane do koleżanki z pracy. Marek zarzekał się jednak, że za wiadomościami nie kryło się nic więcej, błagał ją na kolanach o przebaczenie. Dwa dni po ślubie Natalia odkryła, że świeżo poślubiony małżonek regularnie korzysta z seks-czatów, a na kilku serwisach internetowych z kamerkami ma wykupione pakiety premium. Zaczęły ją też męczyć częste stosunki seksualne - codziennie rano kochali się 2 razy, a już po powrocie z pracy Marek natychmiast nalegał na seks. Co wcale nie oznaczało, że nie robili tego jeszcze kilka razy w ciągu wieczora...
Gdy miała okres i odmawiała zbliżeń, mąż robił się tak nerwowy, że w ogóle się do siebie nie odzywali. Masturbował się wtedy kilkanaście razy w ciągu doby. Natalia zauważyła, że Marek nigdy nie chce wychodzić z kolegami, spotykać z rodziną - wolał siedzieć w domu i uprawiać seks lub samodzielnie się zaspokajać. Jego jedynym zainteresowaniem były zachowania erotyczne.
Mężczyzna ostatnio zaczął sobie zdawać sprawę ze swojego problemu. Wyznał Natalii, że musi masturbować się w toalecie w pracy, ponieważ w przeciwnym przypadku nie jest w stanie skupić się na służbowych obowiązkach. Zauważył, że sytuacja zaczyna wymykać mu się spod kontroli. Żona zaczęła podejrzewać u niego seksoholizm, ale Marek nie chce szukać pomocy.
Przemoc psychiczna - historia Wioletty i Damiana
Jakie są objawy seksoholizmu?
Seksoholizm jest takim samym uzależnieniem jak alkoholizm czy narkomania. Erotoman powoli niszczy sobie życie, zamiast alkoholu czy narkotyków skupiając się jednak na seksie. Bodźcom seksualnym podporządkowuje całą swoją codzienność, nie zważając jak wysoką cenę będzie musiał za to zapłacić. Uzależnienie często prowadzi nawet do problemów z prawem.
Warto zauważyć, że wielu seksoholików nawet nie uprawia seksu! Szuka zaspokojenia na dziesiątki innych sposobów, np. ocierając się o obce osoby w komunikacji miejskiej, korzystając z seks-kamerek czy prowadząc erotyczne rozmowy przez internet. Objawy seksoholizmu to:
- zdenerwowanie w sytuacji, gdy nie jest możliwe natychmiastowe zaspokojenie popędu seksualnego,
- rezygnacja z kontaktów towarzyskich, zainteresowań, a nawet pracy na rzecz kontaktów seksualnych,
- zachowania erotyczne, które "idą dalej" niż początkowo zaplanował uzależniony, a potem skutkują ogromnymi wyrzutami sumienia i tzw. kacem moralnym,
- ciągłe poczucie niezaspokojenia seksualnego,
- obsesyjne fantazje seksualne,
- niemożność zrezygnowania z zachowań erotycznych, nawet gdy ich konsekwencje są opłakane - problemy rodzinne, finansowe, a nawet prawne.
Samotność w związku: gdy partnerzy żyją jak współlokatorzy
Gdzie szukać przyczyn seksoholizmu?
Aby rozpocząć terapię leczenia z seksoholizmu, trzeba przede wszystkim poszukać jego przyczyn. Jako najczęstsze wymienia się:
- chorobliwe zaburzenia pewności siebie i poczucia własnej wartości, które prowadzą do obsesyjnej chęci udowodnienia sobie własnej atrakcyjności,
- molestowanie seksualne w dzieciństwie - wtedy mogło się zdarzyć, że ofiara odczuwała specyficzną mieszankę przyjemności oraz strachu i wstydu, a później będzie poszukiwać takich doświadczeń w dorosłym życiu,
- tzw. trudne dzieciństwo - np. dorastanie w rodzinie patologicznej.
Jakie są sposoby leczenia seksoholizmu?
Samodzielne wyjście z seksoholizmu, podobnie jak z nałogu alkoholowego, jest niemożliwe. Należy skorzystać z pomocy specjalistów. Pierwszym krokiem powinno być udanie się do seksuologa, który oceni czy zachowania pacjenta można zakwalifikować jako seksoholizm. Specjalista doradzi podjęcie odpowiedniej terapii, która pomoże odzyskać kontrolę nad własnymi zachowaniami seksualnymi.
Jak skończy się historia Marka i Natalii? Mężczyzna zaczął widzieć problem i sam już dostrzega swoje kłopoty z seksualnością. Nie chce jednak pójść do seksuologa, twierdząc że jest w stanie poradzić sobie bez tego. Natalia postawiła jednak ultimatum - jeśli mąż nie skorzysta z pomocy profesjonalistów, składa pozew o rozwód. Czas pokaże...
Czytaj więcej na temat erotyki