POLECAMY

Krążek dopochwowy - skutecznośc, działanie, zagrożenia

Krążek dopochwowy to jedna z nowoczesnych metod antykoncepcyjnych. Podpowiadamy na czym polega ten sposób zabezpieczania się oraz jakie ma wady i zalety
Krążek dopochwowy - skutecznośc, działanie, zagrożenia fot. Fotolia
Krążek dopochwowy to jedna z metod antykoncepcyjnych. Jego sposób przeciwdziałaniu zapłodnieniu przypomina nieco działanie tabletek antykoncepcyjnych. Różnica polega jednak na tym, że krążek zmienia się raz na 3 tygodnie (z tygodniową przerwą) i nie trzeba o nim pamiętać na co dzień.

Najbardziej popularnym wśród Polek krążkiem dopochwowym jest NuveRing:

Jak działa krążek dopochwowy?

Krążek umieszcza się w pochwie i pozostawia tam przez cały okres między miesiączkami (3 tygodnie). Dzięki temu przez cały ten czas z krążka uwalniana jest stała dawka hormonów, która wstrzymuje owulację i zapobiega zapłodnieniu.

Jak często zmieniać krążek dopochwowy?

Po 3 tygodniach od założenia krążek należy usunąć (możesz zrobić to sama w domu). W ciągu 7 dniowej przerwy następuje miesiączka, po której można założyć nowy krążek. Warto pamiętać o regularności w stosowaniu tej metody antykoncepcji, jeśli zapomnisz wyjąć krążek nie musisz martwić się o ciążę. Krążek zaprojektowany jest tak, aby na wszelki wypadek jeszcze przez 7 kolejnych dni wydzielał hormony chroniące przed zapłodnieniem. Możesz stosować 3 krążki antykoncepcyjne pod rząd (bez 7 - dniowych przerw).

Co się stanie jeśli krążek wypadnie?

Krążek może zostać na krótko usunięty z pochwy, np. kiedy przeszkadza w stosunku lub kiedy wypadnie przypadkiem. Nie traci wtedy swoich antykoncepcyjnych właściwości. Nie może jednak znajdować się poza pochwą dłużej niż 3 godziny, nie można też wyjmować go częściej niż raz w ciągu doby.

Jaka jest skuteczność krążka dopochwowego?

Skuteczność krążka dopochwowego, takiego jak na przykład NuvaRing, jest podobna do skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Według wskaźnika Pearla wynosi 0,25-1,18. Oznacza to, że na 400 kobiet stosujących te metodę jedna do czterech z nich zaszły w ciażę.


Wasze dyskusje o antykoncepcji:
~Kirea: Miałam wpadkę, zarzyłam Escapelle, co teraz?  
~martusiapipusia: Czy któraś z was używa Jasmin???
~Magdalenka: Zastanawiam się jak wiele z was nie używa antykoncepcji.
~dodi 333: Czy seks w czasie miesiączki jest bezpieczny?
~MadameMadam: Uważajcie na tabletki poronne!
~gaga: Spirala - czy organizm dobrze ją znosi?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (245)
/5 miesięcy temu
Jezeli po 3 tyg nie wyjme go poniwaz bede chciala przesunac okres o tydzien czy wtedy dostane okres?
/2 lata temu
ja używam od października i ciągle tyje puchnę gromadzi mi się woda w organiźmie, poszłam do gin a ta się wydziera że się obżeram! nie nie obżeram jem znacznie mniej ćwiczę jem błonnik piję zieloną herbatę i tyje, a lekarz ma mnie w czterech literach....
/2 lata temu
też musze tego sprobowac
POKAŻ KOMENTARZE (242)