Mini pigułka antykoncepcyjna

Mini pigułka antykoncepcyjna
Nie każda kobieta dobrze znosi standardowe pigułki antykoncepcyjne, na szczęście wybór jest większy niż tylko prezerwatywa.
/ 07.11.2008 12:38
Mini pigułka antykoncepcyjna
W Polsce dostępna jest zw. minipigułka Cerazette. Działanie wszystkich hormonalnych pigułek jest w przybliżeniu takie samo: pod ich wpływem jajniki nie produkują własnych hormonów płciowych.

Pigułki dostarczają nieco więcej hormonów, niż produkuje organizm kobiety. W ten sposób oszukuje się przysadkę mózgową, która normalnie pobudza jajniki do pracy. Przysadka dostaje bowiem sygnał, że hormonów tych jest dostatecznie dużo, zatem nie trzeba stymulować ich wydzielania. Jajniki nie produkują więc własnych hormonów, nie dochodzi do owulacji.

Minipigułka to normalny hormonalny środek antykoncepcyjny, tyle że zamiast dwóch składników - progestagenu i estrogenu) ma jeden składnik - progestagen. I właściwie tylko tym różnią się od złożonych preparatów hormonalnych.
Gestageny to syntetyczne hormony, które naśladują oddziaływanie naturalnego hormonu progesteronu na śluzówkę macicy. Oszukują one organizm kobiety - w pewnym sensie "udają", że jest ona już w ciąży i w ten sposób wstrzymują owulację.

Dla kogo?
Minipigułki przygotowano specjalnie z myślą o kobietach, które z różnych powodów nie mogą zażywać preparatów zawierających estrogeny - np. karmiących piersią, mogą one stosować minipigułkę już trzy tygodnie po porodzie. Poleca się go również wszystkim kobietom, dla których do tej pory pigułka hormonalna była niedostępna ze względu na wiek (powyżej 35. roku życia), nadciśnienie, ryzyko wywołania choroby zakrzepowo-zatorowej. No i palaczkom, które generalnie powinny unikać preparatów hormonalnych.

Nic nie jest doskonałe
Również minipigułka ma swoje wady. Z jednej strony ingerencja w naturalną gospodarkę hormonalną jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych antykoncepcyjnych środków hormonalnych, a z drugiej strony problemem w "konstrukcji" minipigułki była zawsze ich niższa skuteczność, gdyż nie hamują one owulacji w każdym cyklu. Można dodatkowo zwiększyć ich działanie, dostosowując porę ich zażywania do pory, w której zazwyczaj uprawia się seks - oczywiście w pewnym przybliżeniu, w końcu nikt nie będzie się rzucał na partnerkę tylko dlatego, że ta cztery godziny wcześniej zażyła Cerazette. Zazwyczaj "wpadki" w przypadku antykoncepcji hormonalnej są wynikiem zapomnienia o zażyciu pigułki, wzięcia jej nie o tej godzinie co należy, generalnie lekceważeniem zaleceń wypisanych w ulotce. No, ale kto czyta ulotki leków i instrukcje obsługi wideo? W każdym razie mniej więcej w cztery godziny po zażyciu minipigułki macica wytwarza najskuteczniejszą barierę śluzową dla plemników.

Inną wadą minipigułki jest to, że często zaburza ona miesiączkę, czasem wywołuje tzw. plamienia międzymiesiączkowe - zazwyczaj jednak znikają one po kilku miesiącach. Minipigułkę trzeba brać codziennie dokładnie o tej samej porze, zażywa się ją bez siedmiodniowej przerwy. Tak jak i inne hormonalne środki minipigułka jest dostępna tylko na receptę, przepisuje ją lekarz i to on zdecyduje, czy to najwłaściwsze dla ciebie zabezpieczenie.

Redakcja poleca

REKLAMA