Metoda naturalnego planowania rodziny, nie jest metodą antykoncepcyjną/ fot. Fotolia

Kalendarzyk małżeński – jak go prowadzić?

Kalendarzyk małżeński to naturalna metoda planowania rodziny. Korzystając z tej metody nie używa się środków chemicznych, farmakologicznych czy mechanicznych. Na czym dokładnie polega ta metoda? Czy kalendarzyk małżeński jest skuteczny? Czy są przeciwwskazania do stosowania tej metody?
/ 26.10.2011 11:06
Metoda naturalnego planowania rodziny, nie jest metodą antykoncepcyjną/ fot. Fotolia

Podstawą prowadzenia kalendarzyka małżeńskiego jest obserwacja. Obserwacja dni o najwyższym stopniu płodności u kobiety i, jeżeli nie planujemy począć nowego życia, wstrzemięźliwość od stosunku seksualnego w tych dniach.

 Na tę metodę decydują się najczęściej kobiety, które ze względów etycznych, religijnych lub osobistych nie akceptują sztucznych metod antykoncepcyjnych.

Jak stworzyć własny kalendarzyk?

Stworzenie kalendarzyka nie jest łatwą sprawą. Aby stanowił on pewne źródło informacji o Tobie, musisz go prowadzić przynajmniej przez 8 miesięcy. W tym czasie uzupełniająco sporządzamy notatki, dotyczące każdego dnia rozpoczęcia cyklu miesiączkowego, objawów śluzowych, bolesności piersi oraz notujemy temperatury.

Przeczytaj: Przewodnik po antykoncepcji

Prosta matematyka

Dni płodne oblicza się na podstawie najkrótszego i najdłuższego cyklu. I tak, pierwszy dzień dni płodnych to odjęcie 20 dni od długości najkrótszego cyklu. Na przykład: 28 – 20 = 8, czyli 8. dzień cyklu, będzie początkiem dni płodnych. Ostatni dzień płodny wyznaczamy poprzez odjęcie 11 dni od najdłuższego cyklu. Na przykład 30 – 11 = 19, czyli 19. dzień będzie ostatnim dniem płodnym.

Skuteczność

Decydując się na tę metodę planowania rodziny, warto zdawać sobie sprawę z istnienia wielu czynników, które mogą podważyć jej skuteczność. Czynniki, które wpływają na płodność każdej kobiety to między innymi:

  • przeziębienie, gorączka,
  • praca zmianowa,
  • alkohol (warto zanotować w kalendarzyku),
  • stres,
  • zaburzenia hormonalne.

Metoda naturalnego planowania rodziny, nie jest metodą antykoncepcyjną. Wskaźnik Pearla dla tej metody to: 14–40. Kobieta, która się na nią decyduje musi mieć dużą wiedzę na temat własnego ciała i być przygotowana na ewentualną ciążę nieplanowaną.

Zalety

Przede wszystkim, stosując się do kalendarzyka małżeńskiego, nie musimy się obawiać żadnych skutków ubocznych. Poza tym, dzięki tej metodzie, uczymy się dyscypliny i poznajemy własne ciało.

Przeczytaj: Jak zapobiec ciąży - antykoncepcja bez tajemnic

Przeciwwskazania

Z pewnością metody naturalnego planowania rodziny, nie poleca się osobom, które nie są w stałym związku, lubiącym nieplanowane współżycie, kobietom, które nie miesiączkują regularnie, karmiącym piersią matkom czy kobietom po 40. roku życia.