Jakie są naturalne metody planowania rodziny?

Jakie są naturalne metody planowania rodziny?
Wokół naturalnych metod regulacji poczęć narosło wiele mitów i kontrowersji. Wiele osób utożsamia je z „kalendarzykiem”, którego zawodność jest wysoka i odstrasza pary od stosowania metod naturalnych. Tymczasem okazuje się, że nowoczesne metody naturalnego planowania rodziny przynoszą bardzo dobre efekty.
/ 12.07.2010 13:20
Jakie są naturalne metody planowania rodziny?

Rodzaje metod naturalnych

Wśród naturalnych metod planowania rodziny wyróżniamy:

  • metody termiczne,
  • metody objawowe,
  • metody termiczno-objawowe.

Opierają się one na obserwacji naturalnych sygnałów organizmu kobiety w czasie cyklu miesięcznego (temperatury ciała, wydzieliny z dróg rodnych, miękkości, ułożenia i stopnia otwarcia szyjki macicy) oraz zapisywaniu tych informacji w specjalnych kartach, które można przygotować samemu bądź też skorzystać z gotowych wzorów zamieszczonych w Internecie. Istnieją również programy komputerowe, które ułatwiają robienie notatek oraz obliczanie dni płodnych.

Polecamy: Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Metody naturalne służą świadomemu planowaniu rodziny, tak więc można je stosować zarówno w celach antykoncepcyjnych, jak i w celu określenia dni, w których istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w przypadku par starających się o potomstwo.

Metoda termiczno-objawowa

Najskuteczniejszą z naturalnych metod planowania rodziny jest metoda termiczno-objawowa, która opiera się zarówno na zmianach temperatury ciała, jak również obserwacji objawów w postaci zmian konsystencji i zabarwienia śluzu szyjkowego oraz zmianach w obrębie samej szyjki macicy.

Stosowanie metody termiczno-objawowej można z powodzeniem rozpocząć na własną rękę, zaopatrując się wcześniej w dobry termometr (z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku).

Polecamy: Metoda objawowo-termiczna angielska

Pomiar temperatury

Temperaturę ciała mierzymy o stałej porze (± 1,5 h), najlepiej przed godziną 7:30 i zaraz po przebudzeniu, a więc przed wykonaniem jakichkolwiek czynności. Jeśli nie mamy możliwości zażycia snu w ciągu nocy, temperaturę mierzymy po minimum 1 h spoczynku. Najlepiej mierzyć temperaturę w odbycie (5 min.), w pochwie (5 min.) lub pod językiem (8 min.). Pomiar temperatury pod pachą nie jest miarodajny. Wynik pomiaru nanosi się na grafik w postaci punktu. Uzyskane punkty łączy się w wykres.

Obserwacja objawów

Charakterystycznym objawem dni płodnych jest przejściowe wzmożenie wydzielania śluzu szyjkowego. Dodatkowo śluz staje się przejrzysty oraz rozciągliwy (jak surowe białko jaja kurzego). Kolejnym objawem są zmiany w obrębie szyjki macicy, które każda kobieta może zaobserwować samodzielnie. Dni płodne charakteryzują się uniesieniem, zmiękczeniem i otwarciem szyjki.

Obserwacje najlepiej jest rozpocząć od nowego cyklu, po zakończeniu miesiączki. Kobiety rozpoczynające swoją przygodę z metodą termiczno-objawową powinny prowadzić zapiski przez cały cykl. Wraz z nabyciem doświadczenia będzie można przejść na obserwacje uproszczone. Przyjmuje się, że dni bezwzględnej niepłodności występują w drugiej połowie cyklu miesięcznego (poowulacyjnej) po zaobserwowaniu ściśle określonej zwyżki temperatury liczonej od szczytu śluzu, czyli ostatniego dnia, w którym zaobserwowano cechy charakterystyczne dla śluzu w fazie płodnej.

Szczegółowe informacje na temat naturalnych metod planowania rodziny dostępne są w wielu źródłach książkowych oraz internetowych. Ich niekwestionowaną zaletą jest fakt, że ich stosowanie nic nie kosztuje, nie wymagają wizyty u lekarza, nie ingerują w organizm kobiety, a poza tym skłaniają do wnikliwej obserwacji własnego ciała.

Redakcja poleca

REKLAMA