Czy skutecznie zabezpiecza?
Prezerwatywy to środek mechanicznie chroniący przed przedostaniem się ejakulatu wraz z plemnikami do dróg rodnych kobiety, co zapobiega zapłodnieniu. Wskaźnik Pearla – czyli ilość wystąpienia ciąży na 100 przypadków – dla prezerwatywy wynosi od 2 do 15. Tak duża zmienność tego wskaźnika jest związana z błędami w stosowaniu. Ważne jest, aby kondom został prawidłowo założony. W każdym opakowaniu znajduje się instrukcja obsługi wraz z rysunkami. Prezerwatywa powinna być dobrana rozmiarem stosownie dla każdego mężczyzny. Podczas zakładania należy uważać, aby nie uszkodzić lateksu – jeżeli zachodzi wątpliwość, czy prezerwatywa została uszkodzona, lepiej zastosować nową. Należy przestrzegać terminów ważności podanych na opakowaniach, stosować prezerwatywy fabrycznie szczelnie zapakowane i produkowane przez uznane marki, które uzyskały certyfikat Ministerstwa Zdrowia. Nie należy stosować prezerwatyw wielokrotnie – po jednorazowym użyciu kondom nadaje się tylko do wyrzucenia.
Co robić gdy pęknie?
Podczas stosunku może się zdarzyć, że prezerwatywa pęknie – szczególnie często zdarza się to, gdy do penetracji doszło zbyt wcześnie, zanim pochwa kobieca osiągnęła optymalny poziom nawilżenia. Wtedy podczas seksu zwiększone jest tarcie i istnieje ryzyko pęknięcia kondoma. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia prezerwatywy podczas stosunku, należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa i zastosować dodatkową metodę antykoncepcji.
Czytaj też: Pierwsza wizyta u ginekologa
Czego nie wolno?
Nie wolno stosować olejków i innych substancji natłuszczających podczas stosunku, gdyż zwiększają one przepuszczalność prezerwatywy. Dotyczy to także oliwki dziecięcej, wazeliny, kremów do opalania. Również jeżeli kobieta stosuje leki dopochwowe, to ich obecność może uszkadzać prezerwatywę.
U niektórych osób może wystąpić uczulenie na lateks – jeżeli się tak stanie para powinna poszukać w aptekach specjalnych kondomów antyalergicznych.
Polecamy też: Stosunek przerywany
Bezpieczna i łatwo dostępna
Niewątpliwym plusem prezerwatyw jest to, że jako jedyny środek antykoncepcyjny chronią przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową takimi jak: zakażenie wirusem HIV, kiła, rzeżączka, zakażenie wirusem HPV czy wirusem zapalenia wątroby typu B i C. Żeby ochrona była optymalna nie należy rozpoczynać penetracji bez włożonej prezerwatywy.
Metoda ta jest łatwo dostępna, gdyż obecnie kondomy można kupić zarówno w aptece, jak w marketach czy na stacjach benzynowych. Do ich zakupu nie potrzebna jest recepta. Prezerwatywa jest skutecznym i łatwo dostępnym środkiem antykoncepcyjnym – pod warunkiem, że wiemy jak jej używać. Ważne jest również, że jedynie kondom chroni przed zarażeniem chorobami wenerycznymi.