Jak zapobiec ciąży - antykoncepcja bez tajemnic

Jak zapobiec ciąży - antykoncepcja bez tajemnic
Jak zapobiegać ciąży najskuteczniej, a jak najbezpieczniej? Takie pytania stawia sobie każdy, kto staje przed wyborem odpowiedniego dla siebie sposobu antykoncepcji. Proponujemy wam przegląd dostępnych obecnie metod zapobiegania ciąży i podpowiadamy, jaką podjąć decyzję.
/ 27.01.2010 13:27
Jak zapobiec ciąży - antykoncepcja bez tajemnic

Wybór najlepszej dla nas metody antykoncepcji powinien zależeć nie tylko od jej skuteczności, ale także od naszego stylu życia i potrzeb. Na rynku dostępna jest obecnie taka różnorodność środków zapobiegających ciąży, że właściwie każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie lub zdecydować się na naturalne metody antykoncepcji.
Dla każdej z opisywanych metod podajemy wskaźnik Pearla, określający ich skuteczność. Oznacza on liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 kobiet, zatem im niższy, tym skuteczność metody większa.

Metody hormonalne

Za najskuteczniejsze uznaje się hormonalne metody zapobiegania ciąży. Wśród nich wymienia się tabletki i plastry antykoncepcyjne, wkładki domaciczne i zastrzyki hormonalne. Należy pamiętać, że metody hormonalne są bardzo skuteczne, ale nie zapobiegają przenoszeniu się chorób drogą płciową, dlatego są najodpowiedniejsze dla stałych partnerów lub jako uzupełnienie mechanicznych metod antykoncepcji.

  • Tabletki hormonalne

Wskaźnik Pearla: pigułki jednoskładnikowe - 0.5 - 3 zapłodnień w ciągu roku na 100 kobiet; pigułki dwuskładnikowe - 0,03 - 1.
Decydując się na tę metodę, mamy do wyboru mniej skuteczniejsze tabletki jednoskładnikowe (tzw. mini pigułki), zawierające niskie dawki jednego hormonu, oraz dwuskładnikowe, skuteczniejsze, zawierające kombinację dwóch hormonów. Ich działanie polega na blokowaniu owulacji i zapobieganiu zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Dobór odpowiednich dla nas tabletek powinien należeć do lekarza ginekologa. Uciążliwością tej metody jest konieczność pamiętania o zażywaniu tabletki codziennie, najlepiej o tej samej porze.

  • Plastry hormonalne

Wskaźnik Pearla: 0,9.
Plastry działają podobnie jak dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne uwalniając stopniowo, blokujące owulację, hormony. Mają nad tabletkami tę przewagę, że wystarczy przyklejać je raz na tydzień. Plaster ma jednak tę wadę, że może odpaść, zgubić się lub powodować podrażnienie skóry.

Polecamy: Plaster modny

  • Wkładki domaciczne

Wskaźnik Pearla: 0,6 - 0,8.
Ta popularna metoda polega na umieszczeniu w macicy elastycznej wkładki, uwalniającej hormony zapobiegające zapłodnieniu. Wkładka, w zależności od producenta, może pozostać w macicy od 5 do nawet 12 lat. Zaleca się jej stosowanie przede wszystkim kobietom, które już rodziły, ze względu na to, że ich macica jest bardziej rozciągnięta.

  • Zastrzyk hormonalny

Wskaźnik Pearla: 0,3.
Taki zastrzyk wykonuje się raz na trzy miesiące i zaleca się go kobietom, które z różnych względów nie mogą zdecydować się na doustne metody antykoncepcji.

Metody mechaniczne

Wskaźnik Pearla: prezerwatywa męska - 3 - 12.
Mechaniczne metody antykoncepcji to przede wszystkim popularne prezerwatywy, ale także błony dopochwowe oraz tzw. „prezerwatywy dla kobiet”. Ich stosowanie nie wiąże się z farmakologiczną ingerencją w organizm. Mechaniczne zabezpieczenie ma tę zaletę, że oprócz ochrony przed niechcianą ciążą, zapobiega także przenoszeniu się chorób drogą płciową. Jest to dobry wybór dla osób współżyjących sporadycznie lub często zmieniających partnerów.

Polecamy: Jakie znasz naturalne metody planowania rodziny?

Metody chemiczne

Wskaźnik Pearla: 6 – 26.
Metody te to różnego rodzaju plemnikobójcze kremy, maści czy globulki. Mogą stanowić uzupełnienie dla mechanicznych metod antykoncepcji. Ich skuteczność nie jest wysoka. Uzależniona jet również od stopnia wprawy w ich stosowaniu. Ponadto mogą powodować u partnerów uczucie dyskomfortu i wpływać na jakość współżycia.

Metody naturalne

Wskaźnik Pearla: w zależności od metody – nawet do 47.
Na te metody najchętniej decydują się osoby, które ze względu na przekonania lub wskazania zdrowotne nie mogą wybrać innych środków antykoncepcyjnych. Stosowanie naturalnych metod antykoncepcji polega na powstrzymywaniu się od współżycia w dni, kiedy kobieta jest płodna. Zaletą tych metod jest ich bezpieczeństwo dla organizmu kobiety, skuteczność zależy jednak od samodyscypliny i dokładnej obserwacji cyklu. Wśród naturalnych metod zapobiegania ciąży wymienia się m. in. tzw. „kalendarzyk małżeński”, metodę termiczną oraz metodę obserwacji śluzu. Metoda kalendarzowa Ogino-Knausa, czyli „kalendarzyk małżeński” wymaga wyliczenia, w którym momencie cyklu następuje owulacja i dni płodne. Metoda termiczna opiera się na regularnym mierzeniu temperatury ciała, co pozwala na wyznaczeniu momentu owulacji, kiedy to temperatura ciała kobiety wzrasta. Dzień owulacji można określić także obserwując śluz, a właściwie zmiany w jego wyglądzie, w trakcie cyklu.

Warto pamiętać! Kiedy zawiodą inne metody antykoncepcji lub zdrowy rozsądek nie warto tracić głowy, tylko udać się do ginekologa po receptę na tzw. „pigułkę po”. Zażyta do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku, stanowi skuteczny środek ochrony przed ciążą. Ze względu na dużą dawkę hormonów jakie zawiera, nie powinna być stosowana częściej niż raz na pół roku.

Redakcja poleca

REKLAMA