Hormonalny pierścień dopochwowy
Jedną z najnowszych metod antykoncepcji, dostępnych na polskim rynku, jest krążek dopochwowy. Elastyczny pierścień umieszcza się samodzielnie w pochwie i pozostawia na trzy tygodnie, w czwartym tygodniu usuwa się go i jest to czas na wystąpienie krwawienia. Działanie pierścienia jest podobne do działania tabletek antykoncepcyjnych i polega m. in. na uwalnianiu hormonów uniemożliwiających jajeczkowanie. Krążek dopochwowy to bardzo skuteczna metoda, wskaźnik Pearla dla badań z jego udziałem wynosi od 0,6 do 1,7 (pokazuje on ile, ze 100 kobiet stosujących tę metodę przez rok, zajdzie w ciążę). Pierścień dopochwowy to środek hormonalny, dotyczą go zatem wszystkie wady i zalety takich środków. Stosując go nie trzeba jednak pamiętać o antykoncepcji codziennie tak jak w przypadku tabletek, nie jest też obciążający dla wątroby tak jak środki doustne.
Zobacz też: Jak uchronić się przed chorobami wenerycznymi?
Hormonalny implant podskórny
Inną z nowości w dziedzinie antykoncepcji jest często stosowany na świecie implant hormonalny. W Polsce jest to metoda jeszcze mało popularna, ale z pewnością warta uwagi. Implant – mały pręcik, umieszcza się chirurgicznie pod skórą na 2 – 5 lat. Umiejscowiony po wewnętrznej stronie przedramienia, implant może zostać usunięty w dowolnym momencie, przed upływem czasu jego działania. Stopniowo uwalnia on hormon zapobiegający owulacji. Nie ma wielu przeciwwskazań do używania implantu, może on jednak powodować nieregularne krwawienia z dróg rodnych, a w miejscu wszczepienia czasami dochodzi do zapaleń.
Pigułka dla mężczyzn?
Większość, współcześnie stosowanych, środków antykoncepcyjnych przeznaczona jest dla kobiet. Antykoncepcja dla mężczyzn? Choć dla wielu brzmi to nadal niewiarygodnie, wkrótce może stać się rzeczywistością.
Naukowcy wynaleźli już sposób na spowodowanie u mężczyzny tymczasowej, odwracalnej bezpłodności. Różnego rodzaju hormonalne tabletki, żele, plastry oraz implanty przeszły już szereg testów na całym świecie. Można spodziewać się, że w ciągu najbliższych lat męska pigułka do codziennego stosowania wejdzie na rynek. Zapowiada się zatem spora rewolucja w dziedzinie antykoncepcji. Pytanie tylko, czy panowie chętnie skorzystają z nowych możliwości.
Zobacz też: Historia antykoncepcji