Jakie znasz naturalne metody planowania rodziny?

Jakie znasz naturalne metody planowania rodziny?

Podczas cyklu kobieta jest płodna tylko przez 3-6 dni. Na podstawie zmian w ciele kobiety opracowano metody antykoncepcji, które z pewną – choć nie 100% - skutecznością pozwalają nie dopuścić do zajścia w ciążę.
/ 15.07.2010 19:36
Jakie znasz naturalne metody planowania rodziny?

Metody naturalne obarczone są dużym ryzykiem, dlatego powinny być stosowane raczej przez pary, które są w stałym związku i dopuszczają do siebie możliwość posiadania potomstwa. 

Stosunek przerywany

Najstarszą naturalną metodą planowania ciąży (potocznie zwaną naturalną metoda antykoncepcji) jest, między innymi stosunek przerywany. Polega na wycofaniu penisa z pochwy przed wytryskiem. Metoda nie odznacza się zbyt dużą skutecznością – jest to jedynie 70-80%. Wiąże się to z tym, że przed wytryskiem dochodzi u mężczyzny do wydzielenia kilku kropel płynu, który zawiera plemniki i może spowodować zapłodnienie. Stosunek przerywany wymaga od mężczyzny zdolności opanowania i kontrolowania momentu wytrysku. Mężczyźni, którzy mają problemy z przedwczesnym wytryskiem nie powinni stosować tej metody.

Metoda termiczna

Jest ona oparta na określeniu momentu, w którym kobieta jajeczkuje na podstawie zmiany temperatury ciała. U kobiety na początku cyklu – w pierwszej fazie stwierdza się niższą temperaturę ciała, jest ona najniższa w trakcie owulacji. W drugiej fazie cyklu dochodzi do podwyższenia temperatury o około 0,3 stopnia Celsjusza. Określa się, że niepłodność występuje 4. dnia po podwyższeniu temperatury i trwa do momentu wystąpienia miesiączki. Metoda termiczna wymaga codziennego pomiaru temperatury ciała rano. Należy używać zawsze tego samego termometru. Pomiaru dokonuje się w pochwie lub pod językiem. Wszystkie wyniki należy zapisywać w kolejności. Najpierw zaleca się sporządzenie zapisu dla kilku cykli, żeby kobieta poznała swój organizm. Wszelkie stany chorobowe powodujące podwyższenie temperatury, takie jak przeziębienie, grypa, katar, mogą spowodować błąd metody.

Czytaj też: Awaryjna antykoncepcja hormonalna

Metoda owulacji Billingsa

Polega ona na samodzielnej obserwacji śluzu kanału szyjki macicy, który występuje w pochwie. Zaraz po krwawieniu miesięcznym u kobiety następują dni suche, kiedy śluz nie jest produkowany. Następnie pojawia się śluz, który jest nieprzepuszczalny dla plemników. Jest on mętny, białawy, grudkowaty i lepki. Ten okres może byś uważany za niepłodny tylko u kobiet o długim cyklu i w przypadku, kiedy kobieta zna już dobrze swój organizm i opanowała odróżnianie rodzajów śluzu. Stopniowo śluz niepłodny przechodzi w płodny, który charakteryzuje się tym, że jest przejrzysty, jasny, szklisty i rozciągliwy. Powoduje uczucie znacznej wilgotności pochwy. Owulacja występuje następnego dnia po szczycie występowania śluzu płodnego – czyli po ostatnim dniu wydzielenia śluzu o wyżej wymienionych cechach. Stosunki seksualne można rozpocząć 4 dni po szczycie. Do wystąpienia następnego krwawienia kobieta znajduje się w okresie niepłodnym. W przypadku stanów zapalnych pochwy lub szyjki macicy śluz zmienia swoją konsystencję i metoda jest trudna do przeprowadzenia. Wskaźnik Pearla dla metody Billingsa wynosi 25, co znaczy że na 100 kobiet stosujących metodę przez cały rok, 25 zaszło w ciążę. Można jednocześnie mierzyć temperaturę ciała i obserwować śluz, co zwiększa skuteczność zapobiegania ciąży.

Naturalne metody antykoncepcji wymagają bardzo dobrego poznania własnego organizmu i dużej systematyczności. Są one obarczone dużym ryzykiem dojścia do zapłodnienia. Pary, które zdecydują się stosować metody naturalne, powinny zdawać sobie sprawę, że ciąża może wystąpić.

Polecamy też: Jak usunięcie macicy wpływa na życie seksualne?