Jak dobrać rozmiar prezerwatywy? To proste! Nie kombinuj, tylko zmierz...

jak dobrać rozmiar prezerwatywy fot. Adobe Stock/luckybusiness
Jak dobrać rozmiar prezerwatywy, by realnie pasowała na penisa? Mężczyźni z reguły wybierają prezerwatywy większe. Jednak za duży kondom może zsunąć się w czasie stosunku, mały grozi pęknięciem, w konsekwencji oba prowadzą do niechcianej ciąży. Zamiast wiec szarżować, lepiej skupić się na realiach i dokładnych pomiarach.
/ 02.07.2019 13:38
jak dobrać rozmiar prezerwatywy fot. Adobe Stock/luckybusiness

Dzięki prezerwatywie unikniemy chorób wenerycznych oraz infekcji. Ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Co ciekawe, najczęstszym hasłem, które panowie wpisują w przeglądarkę, jest „jaki rozmiar prezerwatywy na 16 cm”. Więc jaki kondom będzie odpowiedni?

Spis treści:

 1. Co to prezerwatywy?
 2. Rozmiary prezerwatyw
 3. Jak dobrać prezerwatywę?
 4. Najlepsze prezerwatywy – rodzaje

Co to prezerwatywy?

Będzie wiadomo, jak dobrać rozmiar prezerwatywy, w przypadku, kiedy dowiesz się, co to takiego w ogóle jest. Mianowicie to jedna z najpopularniejszych form antykoncepcji, powszechnie stosowana przez każdą grupę wiekową, która uprawia seks. Najczęściej wykonana jest z lateksu, lecz nie zawsze.

Istnieje również pod inną nazwą, jaką jest kondom, bądź już tak dosadniej gumka. Prezerwatywa zabezpiecza przed zajściem w ciążę oraz przed chorobami, które przenoszone są drogą płciową. Zakłada się ją na penisa. Prezerwatywy różnią się od siebie:

 1. Materiałem, z którego są wykonane.
 2. Rozmiarem.
 3. Stopniem nawilżenia.
 4. Smakiem.
 5. Zapachem.

Co ciekawe, według raportu Kinseya z 1948 roku, przeciętny penis w stanie erekcji ma 14 cm długości i 12,5 cm w obwodzie. Z badania Wessells’a z 1996 roku wynika, że prącie Europejczyków jest nieco mniejsze i wzwiedzione średnio ma długość 13 cm przy 10,5 cm obwodu. Późniejsze badania przeprowadzone na przedstawicielach konkretnych narodowości wskazują, że penis przeciętnego Polaka osiąga długość 14,29 cm.

Co wynika z tych danych? Na ogół niewiele, ponieważ mężczyźni, dobierając prezerwatywę, rzadko kierują się rozsądkiem i biorą pod uwagę rzeczywiste wymiary.

Raport o seksualności Polaków z 2011 roku seksuologa, prof. Zbigniewa Izdebskiego pokazuje, że polscy mężczyźni lubią dodać sobie 3 cm. Nic w tym złego, o ile tylko poprawia to ich samopoczucie, gorzej, gdy chodzi o zabezpieczanie się na wypadek ciąży czy chorób przenoszonych drogą płciową. Wtedy rozmiar ma znaczenie. Za duża prezerwatywa może nie tylko się zsunąć, ale i pogarszać jakość doznań w czasie stosunku. Za mała czy za krótka może pęknąć, spowodować bolesny ucisk, a także uniemożliwić mężczyźnie orgazm.

Rozmiary prezerwatyw

Na niektórych opakowaniach prezerwatyw zamiast uśrednionych rozmiarów podawane są dokładne dane, tak więc przykładowo dla prącia o długości:

 • 9,5-10 cm odpowiednia będzie prezerwatywa o średnicy 47 mm
 • 10-11 cm – prezerwatywa 49 mm
 • 11-11,5 cm – prezerwatywa 53 mm
 • 11,5-12 cm – prezerwatywa 57 mm
 • 12-13 cm – prezerwatywa 60 mm
 • 13-14 cm – prezerwatywa 64 mm
 • 14-15 cm – prezerwatywa 69 mm.

Jak dobrać prezerwatywę?

By prezerwatywa pasowała na penisa, należy zmierzyć dokładnie i wyłącznie go w stanie wzwodu. Najlepiej sprawdza się w tym celu centymetr krawiecki, który przykładamy od nasady do końca żołędzia i w ten sposób mierzymy jego długość.

Obwód penisa mierzymy, owijając centymetr w jego najszerszym miejscu. Ważne, aby pomiarów dokonywać stojąc, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni wyniku, warto poprosić o pomoc partnerkę.

Potem nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do sklepu, apteki czy na stację benzynową i dobrać odpowiednią prezerwatywę, czytając opis na jej opakowaniu, gdzie podane są dokładne wartości.

Z reguły prezerwatywy oznaczane są symbolami: S, M, L, XL. I tak:

 • S – przeznaczona jest dla penisów o długości do 12,5 cm w stanie wzwodu.
 • M – dla penisów, mających długość ok. 14-16 cm.
 • L – dla penisów, mających długość ok. 18 cm.
 • XL – powyżej 19 cm.

Przyjmuje się, że rozmiar M jest standardowy dla przeciętnego Polaka, ale dla panów z prąciami poniżej rozmiaru S istnieją prezerwatywy lateksowe mocno przylegające, które nie zsuną się w czasie stosunku.

Najlepsze prezerwatywy – rodzaje

No dobrze, więc penis zmierzony, rozmiar prezerwatywy znany. To jaką teraz wybrać? Rynek oferuje wiele rodzajów, zatem są:

 1. Prezerwatywy z wypustkami – składające się z materiału o prążkowanych wypustkach, które mają wpływ na doznania podczas uprawiania miłości. Mają za zadanie ułatwić osiągnąć wspólny orgazm podczas stosunku.
 2. Prezerwatywy lateksowe – wykonane z lateksu, którym jest naturalny kauczuk. Są jednymi z najpopularniejszych na rynku. Nie zaleca się używania ich osobom uczulonym na lateks.
 3. Prezerwatywy nie lateksowe – wykonane z poliuretanu bądź syntetycznej żywicy. Są lżejsze, dlatego odbyty stosunek może być bardziej naturalny.
 4. Prezerwatywy przedłużające stosunek seksualny – pokryte benzokainą, dzięki której wytrysk ma być opóźniony.
 5. Prezerwatywy nawilżane – pokryte z każdej strony specjalnym lubrykantem. Panie z pewnością będą zachwycone, jeśli mają problem z suchością pochwy.
 6. Prezerwatywy z żelem rozgrzewającym bądź chłodzącym – mają za zadanie zwiększać doznania podczas seksu.
 7. Prezerwatywy zapachowe bądź smakowe – mają zwiększać doznania w łóżku.

Na podstawie artykułu opublikowanego pierwotnie 11.04.2008 przez Annę Morawiec..

Czytaj także:
PREZERWATYWY: jak zakładać prezerwatywę i inne ciekawostki
Nietypowy rozmiar prezerwatywy? Takich kondomów nie brakuje na rynku
Nakładanie prezerwatywy – cztery kroki do przyjemności

Redakcja poleca

REKLAMA