Jak dobrać prezerwatywę? To proste! Nie kombinuj tylko zmierz! fot. Adobe Stock

Jak dobrać prezerwatywę? To proste! Nie kombinuj tylko zmierz!

Mężczyźni z reguły wybierają prezerwatywy większe. Jednak za duży kondom może zsunąć się w czasie stosunku, mały grozi pęknięciem - w konsekwencji oba prowadzą do niechcianej ciąży. Zamiast, wiec szarżować, lepiej skupić się na realiach i dokładnych pomiarach.
/ 02.07.2019 13:38
Jak dobrać prezerwatywę? To proste! Nie kombinuj tylko zmierz! fot. Adobe Stock

Według raportu Kinseya z 1948 roku, przeciętny penis w stanie erekcji ma 14 cm długości i 12,5 cm w obwodzie. Z badania Wessells’a z 1996 roku wynika, że prącie Europejczyków jest nieco mniejsze i wzwiedzione średnio ma długość 13 cm przy 10,5 cm obwodu. Późniejsze badania przeprowadzone na przedstawicielach konkretnych narodowości wskazują, że penis przeciętnego Polaka osiąga długość 14,29 cm.
Co wynika z tych danych? Generalnie niewiele, ponieważ mężczyźni, dobierając prezerwatywę rzadko kierują się rozsądkiem i biorą pod uwagę rzeczywiste wymiary.
Raport seksuologa, prof. Zbigniewa Izdebskiego pokazuje, że polscy mężczyźni lubią dodać sobie 3 cm. Nic w tym złego, o ile tylko poprawia to ich samopoczucie, gorzej, gdy chodzi o zabezpieczanie się na wypadek ciąży czy chorób przenoszonych drogą płciową. Wtedy rozmiar ma znaczenie. 
Za duża prezerwatywa może nie tylko się zsunąć, ale i pogarszać jakość doznań w czasie stosunku. Za mała czy za krótka może pęknąć, spowodować bolesny ucisk, a także uniemożliwić mężczyźnie orgazm.

Prezerwatywa - antykoncepcja dla niego
4 mity na temat prezerwatywy!

Zatem jak dobrać prezerwatywę?

Mierzyć dokładnie i wyłącznie w stanie wzwodu. Najlepiej sprawdza się w tym celu centymetr krawiecki, który przykładamy od nasady penisa do końca żołędzia i w ten sposób mierzymy jego długość.
Obwód penisa mierzymy owijając centymetr w jego najszerszym miejscu. Ważne, aby pomiarów dokonywać stojąc, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni wyniku, warto poprosić o pomoc partnerkę.
Potem nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do sklepu, apteki czy na stację benzynową i dobrać odpowiednią prezerwatywę, czytając opis na jej opakowaniu, gdzie podane są dokładne wartości.

Przeczytaj i dostosuj do siebie

Z reguły prezerwatywy oznaczane są symbolami: S, M, L, XL. I tak:


 • S - przeznaczona jest dla penisów o długości do 12,5 cm w stanie wzwodu
 • M - dla penisów, mających długość ok. 14 cm
 • L – dla penisów, mających długość ok. 18
 • XL – powyżej 19 cm.

Przyjmuje się, że rozmiar M jest standardowy dla przeciętnego Polaka, ale dla panów z prąciami poniżej rozmiaru S istnieją prezerwatywy lateksowe mocno przylegające, które nie zsuną się w czasie stosunku.

Na niektórych opakowania kondomów zamiast uśrednionych rozmiarów podawane są dokładane dane. Przykładowo:

 • Dla prącia o długości 9,5-10 cm odpowiednia będzie prezerwatywa o średnicy 47 mm
 • 10-11 cm – prezerwatywa 49 mm
 • 11-11,5 cm – prezerwatywa 53 mm
 • 11,5-12 cm – prezerwatywa 57 mm
 • 12-13 cm – prezerwatywa 60 mm
 • 13-14 cm – prezerwatywa 64 mm
 • 14-15 cm – prezerwatywa 69 mm

Warto też przeczytać:

Nakładanie prezerwatywy może być przyjemnością dla was obojga
Lubrykanty - poznaj ich zalety i możliwości
Seks dobry na wszystko