Jak uchronić się przed chorobami wenerycznymi?

W psychiatrii mówi się o afekcie, czyli o ekspresji emocji/fot. SXC.hu
Choroby przenoszone drogą płciową nie są reliktem przeszłości. Dotyczą głównie osób o wysokiej aktywności seksualnej, czyli w dużej mierze ludzi młodych i nastolatków. Większość chorób wenerycznych dość łatwo się leczy. Jednak są i takie, które mają bardzo poważne skutki, jak np. infekcja wirusem HIV lub HPV, który jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju raka szyjki macicy.
W psychiatrii mówi się o afekcie, czyli o ekspresji emocji/fot. SXC.hu

Które infekcje są przenoszone drogą płciową?

Do zakażeń przenoszonych drogą płciową zalicza się wiele chorób wirusowych, bakteryjnych i pierwotniakowych. Większość z nas słyszała o kile i rzeżączce, które nadal są rozpowszechnione w naszym społeczeństwie. Jednym z najpowszechniejszych patogenów przenoszonych drogą płciową jest chlamydia. Rzadziej spotyka się zakażenia wywołane ureaplasmą, gardnellą czy rzęsistkiem pochwowym. Bardzo powszechne są infekcje wirusowe: zakażenia opryszczką (HSV) i wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W zależności od typu wirusa brodawczaka choroba może mieć postać kłykcin kończystych lub być nawet bezobjawowa, ale stwarzać wysokie ryzyko rozwoju raka szyjki macicy w przyszłości. Jednak najgroźniejszym wirusem, którym można się zarazić na drodze kontaktów seksualnych jest HIV, wywołujący zespół nabytego upośledzenia odporności, czyli AIDS. To choroba której obecnie nie da się wyleczyć.

Zobacz też: Czy choroba weneryczna zawsze świadczy o zdradzie?

Jak można się zarazić?

Choroby przenoszone drogą płciową (weneryczne), jak sama nazwa mówi, związane są z szeroko pojętą aktywnością seksualną. Oznacza to, że do infekcji może dojść nie tylko podczas klasycznego stosunku płciowego, ale także podczas stosunków analnych i oralnych. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z zainfekowanymi narządami partnera lub wydzieliną narządów płciowych.

Jakie są objawy choroby?

Objawy mogą być bardzo różne. Zależą od rodzaju patogenu, którym się zaraziliśmy oraz miejsca jego wniknięcia do organizmu. Przy klasycznym stosunku pochwowym objawy dotyczą przede wszystkim narządów płciowych i cewki moczowej. Zwykle jest to świąd, pieczenie, ból, patologiczna wydzielina, konieczność częstego oddawania moczu. Czasem pojawiają się różnorodne zmiany skórne. Ponadto takie zakażenia mogą się rozszerzyć na wyższe piętra układu rozrodczego i moczowego. Niekiedy nawet prowadzą do niepłodności. Przy stosunkach oralnych przeważają objawy zapalenia gardła, czyli ból i zaczerwienienie. Stosunki analne prowadzą do zapaleń odbytu a u kobiet czasami również pochwy i cewki moczowej. Niektóre choroby mogą powstać w innych okolicach ciała, które miały styczność z zakażonymi wydzielinami. Mogą to być spojówki, palce, czy podbrzusze. Zakażenie HIV może początkowo nie powodować żadnych objawów lub przebiegać podobnie do grypy.

Zobacz też: Zakażenie, rozpoznanie i co dalej

Jak się uchronić przed zakażeniem?

Najlepszą ochroną przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest prezerwatywa. Stwarza ona mechaniczną barierę pomiędzy narządami płciowymi obojga partnerów, co uniemożliwia przedostanie się patogenu do organizmu drugiej osoby.

Redakcja poleca

REKLAMA