Ciąża – kiedy do ginekologa?

Jakie prawa ma kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu?
Każda kobieta ma prawo do opieki ginekologicznej i prenatalnej w trakcie ciąży. Z wizyty u ginekologa warto także skorzystać jeszcze przed zajściem w ciążę, aby móc się lepiej do niej przygotować, co jest szczególnie ważne, jeśli chorujemy na przewlekłe schorzenia.
/ 26.07.2010 14:34
Jakie prawa ma kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu?

Opieka przedkoncepcyjna 

Szacunkowo w Polsce jedynie co 20. kobieta planująca zajść w ciążę zwraca się z prośbą o poradę przed zajściem w ciążę. Ta bagatelizowana wizyta ma na celu ocenę czynników ryzyka. Jest wręcz niezbędnym elementem u kobiet, które chorują na choroby przewlekłe, włączając w to cukrzycę, czy zaniedbywane przez wielu nadciśnienie tętnicze. W przebiegu niektórych schorzeń zaleca się planowanie ciąży w fazie remisji choroby, aby zmniejszyć ryzyko powikłań u płodu wynikających m.in. ze stosowanego leczenia. 

Przed planowaną ciążą warto skompletować badania: cytologię, grupę krwi, morfologię, badania w kierunku toxoplazmozy, HIV, HCV, kiły, zaszczepić się na WZW B, a także różyczkę – lub stosownie zbadać poziom przeciwciał przeciwróżyczkowych.

Zalecanym postępowaniem przedkoncepcyjnym jest suplementacja kwasu foliowego przed ciążą – minimum 2 miesiące przed zajściem w ciążę. Niektóre metody antykoncepcji wymagają zaprzestania stosowania przez określoną ilość czasu przed planowaną ciążą, co dotyczy najpopularniejszej metody antykoncepcji – tabletek antykoncepcyjnych.

Pierwsza wizyta w ciąży

Średni czas zgłaszania się na pierwszą wizytę u ginekologa w czasie ciąży przypada na okres między 6. a 8. tygodniem ciąży. W czasie pierwszej wizyty określa się termin porodu, a także zleca się badania kontrolne wymienione wyżej, zalecane jeszcze przed zajęciem w ciążę. Przeprowadza się badanie ogólne i ginekologiczne.

Polecamy na Babyonline.pl: Jak wygląda wizyta ciężarnej u ginekologa? (film)

Kolejne wizyty

Proponowany harmonogram wizyt lekarskich w czasie ciąży to co 4 tygodnie w czasie pierwszych 12 tygodni ciąży, co 3 tygodnie w czasie drugiego trymestru oraz co 2 tygodnie po 24. tygodniu ciąży. Zależności te są odmienne w ciążach o podwyższonym ryzyku oraz w sytuacjach, gdy matka choruje na choroby przewlekłe. 

Każda kobieta ma zakładaną kartę przebiegu ciąży – książeczkę, w której lekarz odnotowuje kolejne wizyty, wpisuje wyniki badań i zlecone leki – stanowi ona cenne źródło informacji dla lekarza przyjmującego pacjentkę do porodu w szpitalu. W czasie kolejnych wizyt zleca się ponownie najpopularniejsze badania: morfologię, badanie moczu, obowiązkowo bada się ciśnienie tętnicze, masę ciała. Określa się także rozwój ciąży na podstawie wysokości dna macicy, wysłuchuje się tętno płodu.

Bardzo ważnym badaniem jest stężenie glukozy na czczo oraz test przesiewowy na cukrzycę ciężarnych, polegający na wypiciu 50 g glukozy w 24.-28. tygodniu ciąży.

Czytaj też: Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

Badanie USG

W czasie ciąży standardowo wykonuje się 3 badania ultrasonograficzne: pierwsze na przełomie I i II trymestru ciąży, drugie w okolicy 20.tygodnia ciąży (tzw. USG połówkowe) oraz ostatnie w okolicy 30. tygodnia ciąży. Dodatkowe badania są wykonywane w zależności od wskazań dla danej pacjentki.

Badania zalecane

Nie są wykonywane rutynowo, mają na celu wykrycie wad uwarunkowanych genetycznie (tzw. test potrójny β-hCG, estriol, AFP).

Polecamy: Oznaki porodu

Redakcja poleca

REKLAMA