Antykoncepcja - Światowy Dzień Antykoncepcji

Antykoncepcja - Światowy Dzień Antykoncepcji fot. Fotolia
26 września obchodzimy Światowy Dzień Antykoncepcji. Jak brzmi jego tegoroczne hasło? Przeczytaj!
/ 26.09.2016 16:22
Antykoncepcja - Światowy Dzień Antykoncepcji fot. Fotolia

Antykoncepcja zwana kontrolą narodzin czy kontrolą płodności służy zapobieganiu ciąży. Stosowana była już w starożytności, ale skuteczne i bezpieczne metody zostały udostępnione dopiero w XX wieku. Powinni o niej pamiętać wszyscy młodzi ludzie, którzy zamierzają rozpocząć lub prowadzą współżycie seksualne.

26 września, już po raz piąty, obchodzimy Światowy Dzień Antykoncepcji. Święto wspierane jest przez kilkanaście organizacji pozarządowych i międzynarodowych, m.in International Planned Parenthood Federation - IPPF i United States Agency for International Development - USAID. Jego cel stanowi zwiększenie świadomości seksualnej młodych osób i dostępu do antykoncepcji.

Jak wybrać antykoncepcję w związku?

"Twoje życie. Twoje prawo"

Motyw przewodni Światowego Dnia Antykoncepcji obchodzonego w 2016 roku brzmi: "Twoje życie. Twoje prawo". Hasło przypomina młodym ludziom, że mają pełne prawo do zdobywania wiedzy na temat życia seksualnego, chorobach przenoszonych drogą płciową, zapobieganiu ciąży, stosowaniu odpowiedniej antykoncepcji i planowaniu rodziny, aby mogli dokonywać świadomych wyborów.

Niepokojące wyniki badań

Wyniki badania "Roztropnie lub bezmyślnie. TWOJE ŻYCIE. TWOJE PRAWO, by wiedzieć o antykoncepcji wszystko" przeprowadzonego pod kierownictwem organizacji pozarządowych i towarzystw naukowych są zatrważające. Okazało się, że młode osoby mają ograniczony dostęp do wiarygodnych informacji dotyczących zapobiegania niechcianej ciąży. Co więcej mnóstwo osób prowadzących współżycie seksualne nie stosuje żadnej antykoncepcji. W badaniu wzięło udział 6 tys. osób w wieku 15-19 lat z 29 krajów.

Od 2009 roku wzrosła liczba młodych osób uprawiających seks bez zabezpieczenia o:

  • 111% we Francji,
  • 39% w USA (z 38 proc. do 53proc.),
  • 19% w Wielkiej Brytanii.

Wiedza ludzi rozpoczynających współżycie seksualne na temat metod antykoncepcyjnych jest bardzo uboga. W Egipcie aż 36% uczestników badania uważa, że prysznic po stosunku jest skutecznym sposobem zapobiegania ciąży. Jeszcze mniejsza świadomość seksualna cechuje młode osoby z Azji. 28% obywateli Tajlandii i 26% Indii wyraża przekonanie, że w czasie miesiączki nie może dojść do zapłodnienia.

Jak przedstawia się sytuacja w Polsce?

Stan wiedzy młodych Polaków na temat metod antykoncepcyjnych wcale nie jest lepszy niż w innych krajach. Niepokój budzi przede wszystkim ocena użyteczności metod zapobiegania ciąży...  

A oto wyniki badań:

  • aż 44% osób uprawia seks bez zabezpieczenia,
  • 22% z nich nie stosuje antykoncepcji, bo za nią nie przepada,
  • 16% mężczyzn i 12% kobiet wyznało, że zapomnieli o zabezpieczeniu podczas stosunku z powodu nadużycia alkoholu,
  • 19% ankietowanych nie udało się zdobyć rzetelnego materiału na temat antykoncepcji,
  • 32% uzyskało fałszywe informacje z Internetu,
  • 56% młodych Polaków miało do czynienia z problemem niechcianej ciąży w najbliższym gronie. 

Antykoncepcja oczami Polek

Redakcja poleca

REKLAMA