Dziś Światowy Dzień Antykoncepcji!

26 września obchodzimy Światowy Dzień Antykoncepcji. Jak brzmi jego tegoroczne hasło? Przeczytaj!
Dziś Światowy Dzień Antykoncepcji! fot. Fotolia

Antykoncepcja zwana kontrolą narodzin czy kontrolą płodności służy zapobieganiu ciąży. Stosowana była już w starożytności, ale skuteczne i bezpieczne metody zostały udostępnione dopiero w XX wieku. Powinni o niej pamiętać wszyscy młodzi ludzie, którzy zamierzają rozpocząć lub prowadzą współżycie seksualne.

26 września, już po raz piąty, obchodzimy Światowy Dzień Antykoncepcji. Święto wspierane jest przez kilkanaście organizacji pozarządowych i międzynarodowych, m.in International Planned Parenthood Federation - IPPF i United States Agency for International Development - USAID. Jego cel stanowi zwiększenie świadomości seksualnej młodych osób i dostępu do antykoncepcji.

Jak wybrać antykoncepcję w związku?

"Twoje życie. Twoje prawo"

Motyw przewodni Światowego Dnia Antykoncepcji obchodzonego w 2016 roku brzmi: "Twoje życie. Twoje prawo". Hasło przypomina młodym ludziom, że mają pełne prawo do zdobywania wiedzy na temat życia seksualnego, chorobach przenoszonych drogą płciową, zapobieganiu ciąży, stosowaniu odpowiedniej antykoncepcji i planowaniu rodziny, aby mogli dokonywać świadomych wyborów.

Niepokojące wyniki badań

Wyniki badania "Roztropnie lub bezmyślnie. TWOJE ŻYCIE. TWOJE PRAWO, by wiedzieć o antykoncepcji wszystko" przeprowadzonego pod kierownictwem organizacji pozarządowych i towarzystw naukowych są zatrważające. Okazało się, że młode osoby mają ograniczony dostęp do wiarygodnych informacji dotyczących zapobiegania niechcianej ciąży. Co więcej mnóstwo osób prowadzących współżycie seksualne nie stosuje żadnej antykoncepcji. W badaniu wzięło udział 6 tys. osób w wieku 15-19 lat z 29 krajów.

Od 2009 roku wzrosła liczba młodych osób uprawiających seks bez zabezpieczenia o:

  • 111% we Francji,
  • 39% w USA (z 38 proc. do 53proc.),
  • 19% w Wielkiej Brytanii.

Wiedza ludzi rozpoczynających współżycie seksualne na temat metod antykoncepcyjnych jest bardzo uboga. W Egipcie aż 36% uczestników badania uważa, że prysznic po stosunku jest skutecznym sposobem zapobiegania ciąży. Jeszcze mniejsza świadomość seksualna cechuje młode osoby z Azji. 28% obywateli Tajlandii i 26% Indii wyraża przekonanie, że w czasie miesiączki nie może dojść do zapłodnienia.

Jak przedstawia się sytuacja w Polsce?

Stan wiedzy młodych Polaków na temat metod antykoncepcyjnych wcale nie jest lepszy niż w innych krajach. Niepokój budzi przede wszystkim ocena użyteczności metod zapobiegania ciąży...  

A oto wyniki badań:

  • aż 44% osób uprawia seks bez zabezpieczenia,
  • 22% z nich nie stosuje antykoncepcji, bo za nią nie przepada,
  • 16% mężczyzn i 12% kobiet wyznało, że zapomnieli o zabezpieczeniu podczas stosunku z powodu nadużycia alkoholu,
  • 19% ankietowanych nie udało się zdobyć rzetelnego materiału na temat antykoncepcji,
  • 32% uzyskało fałszywe informacje z Internetu,
  • 56% młodych Polaków miało do czynienia z problemem niechcianej ciąży w najbliższym gronie. 

Antykoncepcja oczami Polek

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D
/rok temu
no i chwała za to,że nawet jest takie święto :P ja nawet stosuję antykoncepcję ultralekka vines, bo póki co nie chcemy mieć dzieci...