POLECAMY

Po co leczyć cukrzycę?

Chorujesz na cukrzycę? Zastanawiasz się, po co w ogóle to leczenie, wszystkie zakazy i nakazy, skoro czujesz się świetnie? Czy naprawdę konieczne jest obniżanie wysokich poziomów cukru? Poniżej kilka argumentów dlaczego jednak warto się leczyć.
Po co leczyć cukrzycę?

Co Ci grozi?

Cukrzyca jest chorobą, w której na skutek niedoboru insuliny podnosi się poziom cukru we krwi. Hiperglikemia, czyli podwyższone stężenie cukru we krwi, jest dla większości chorych nieodczuwalna. Mimo to prowadzi ona do wielu zmian w metabolizmie organizmu – zmian, które niekorzystnie wpływają na rozmaite narządy. Tak rozwijają się przewlekłe powikłania cukrzycy.

Choroba przyspiesza postęp miażdżycy uszkadzającej naczynia krwionośne. Zaopatrywane przez zmienione naczynia narządy ulegają uszkodzeniu na skutek niedokrwienia. Może to skutkować chorobą wieńcową, zawałem serca, niewydolnością serca, udarem mózgu, niewydolnością nerek, uszkodzeniem narządu wzroku objawiającym się pogorszeniem wzroku a nawet ślepotą.

Nieprawidłowy metabolizm może też doprowadzić do uszkodzenia nerwów czyli neuropatii. Jeśli dotknie ona nerwy czuciowe może Ci dokuczać ból (nieraz bardzo silny i trudny do leczenia), niedoczulica lub nieprawidłowe wrażenia czuciowe z pewnych obszarów ciała (mrowienia, drętwienia). Uszkodzenie nerwów ruchowych może prowadzić do osłabienia siły mięśni. Jeśli zaś zniszczone są nerwy zaopatrujące narządy wewnętrzne możemy mieć do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia, przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, zaburzeniami hormonalnymi. Podsumowując: nieleczona cukrzyca prowadzi do pogorszenia jakości życia i przedwczesnej śmierci.

Jakie są korzyści leczenia?

Skuteczne leczenie cukrzycy (patrz niżej) pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań takich jak, wspomniane wcześniej,: choroba wieńcowa, zawał serca, niewydolność serca, udar mózgu, niewydolność nerek, uszkodzenie wzroku, neuropatia. Nie oznacza to, że na pewno one u Ciebie nie wystąpią. Masz jednak o wiele mniejsze szanse na ich rozwój niż gdybyś zlekceważył leczenie lub leczył się nieskutecznie. Tak więc efektywne leczenie pozwoli Ci żyć dłużej i przyjemniej!

Polecamy też: Jak zapobiec powikłaniom cukrzycy?

Jak leczyć się skutecznie?

Aby leczenie było skuteczne powinieneś osiągać ustalone cele leczenia – tzw kryteria wyrównania cukrzycy. Zalecenia ogólne to:

 1. stężenie cukru we krwi: na czczo i przed posiłkami 70-110 mg/dl; 2 godz po posiłkach <135 mg/dl,
 2. wartość hemoglobiny glikowanej (to wartość, która informuje o średnim poziomie cukru we krwi w czasie ostatnich 3 m-cy) <=6.5%,
 3. stężenia lipidów we krwi:
  cholesterolu całkowitego <175 mg/dl
  cholesterolu LDL <100 mg/dl u osób bez choroby wieńcowej
  <70 mg/dl u osób z chorobą wieńcową
  cholesterolu HDL >40 mg/dl u mężczyzn
  >50 mg/dl u kobiet
  cholesterolu nie-HDL <130 mg/dl
  trójglicerydów <150 mg/dl
 4. wartości ciśnienia tętniczego <130/80 mmHg.

Czytaj też: Co jeszcze powinieneś wiedzieć o leczeniu cukrzycy?

Docelowe wartości tych parametrów w Twoim przypadku mogą nieco odbiegać od przedstawionych powyżej. Cele leczenia dobiera się bowiem indywidualnie dla pacjenta – ustalicie je wspólnie z lekarzem w trakcie leczenia. Ich osiąganie oznacza, że Twoja choroba jest pod kontrolą: poziomy cukru we krwi są zbliżone do prawidłowych, a więc nie zaburzają zbytnio metabolizmu organizmu.

Pamiętaj, że im bliżej jesteś postawionych celów tym większe masz szanse na dłuższe i bardziej komfortowe życie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)