grafika przedstawiająca zarys szyi i głowy, z przodu uwidoczniona tarczyca fot. Adobe Stock

Mam guzki na tarczycy! Czy znikną?

Normalnie tarczyca ma jednorodną strukturę. Ale niemal u 50 procent kobiet to się w pewnym momencie życia zmienia. Pojawia się guzek, kilka, kilkanaście, a nawet więcej. Co w takiej sytuacji robić? Przeczytaj!
Diana Ożarowska-Sady / 30.03.2018 13:06
grafika przedstawiająca zarys szyi i głowy, z przodu uwidoczniona tarczyca fot. Adobe Stock

Nasza podwyższona skłonność do rozmaitych problemów z tarczycą wynika głównie z faktu, że częściej i silniej niż mężczyźni przechodzimy burze hormonalne (oprócz okresu dojrzewania – które dotyczy także panów – zawirowania hormonalne mamy także podczas ciąży i karmienia piersią, a potem w związku z menopauzą). Każdy taki stan może przy okazji prowokować także zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy – głównie jej nadczynność lub niedoczynność. Guzki mogę być jednym z tego objawów. Ale na ich powstanie wpływ mają także:

 • nieodpowiednia ilość jodu w diecie;
 • choroby autoimmunologiczne (np. prowadząca do zapalenia tarczycy choroba Hashimoto);
 • skłonności dziedziczne do problemów z tarczycą (w tym jej nowotworu).

Czy guzki mogą same zniknąć?

Niestety, nie. Co prawda zdarza się, że kolejne USG potwierdza zmniejszenie się czy nawet ustąpienie zmiany, ale (o ile jest odpowiednio wykonane), świadczy to zwykle o tym, że w poprzednim badaniu za guzek uznano, np.

 • poszerzone naczynie krwionośne;
 • torbiel, która się samoistnie opróżniła i dlatego znikła.

Czy guzki tarczycy wymagają leczenia?

W większości przypadków nie – zwykle wystarczy je regularnie monitorować robiąc USG i pomiar TSH oraz hormonów tarczycy we krwi (endokrynolog ustali odpowiednią częstotliwość badań). Są jednak sytuacje, gdy trzeba działać. Leczenie jest konieczne, gdy badania potwierdzą, że guzki tarczycy:

 • powodują nadczynności tarczycy
 • są na tyle duże, że zaburzają oddychanie lub uciskają na naczynia krwionośne;
 • mogą wskazywać na rozwój raka.

Jakie są metody leczenia w przypadku guzków tarczycy?

Terapię zawsze dostosowuje się do indywidualnej sytuacji klinicznej pacjenta. Najczęściej jednak w  grę wchodzi jedna z 3 opcji:

 • leczenie farmakologiczne – może polegać na wyrównaniu poziomu hormonów tarczycy w ramach przygotowania chorego do operacji tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy uzupełnia się poziom hormonów przez przyjmowanie syntetycznego odpowiednika (lewotyroksyny). Jeżeli problemem jest nadczynność, stosuje się zaś leki przeciwtarczycowe (tyreostatyki), a także jod. Lekami przeciwtarczycowymi może być też leczony pacjent z guzkami tarczycy, które powodują nadczynność gruczołu, ale nie tarczyca nie wymaga częściowego czy całkowitego usunięcia;
 • terapia radiojodem – w jej ramach wykorzystuje się promieniowanie, które nieodwracalnie niszczy komórki tarczycy. To metoda radykalna;
 • operacyjne usunięcie części tarczycy lub całego gruczołu – to inaczej tzw. tyreoidektomia. Może być przeprowadzona endoskopowo lub jako klasyczna operacja. To oczywiście także metoda radykalna.

 Polecamy!
Masz niedoczynność tarczycy? Tego lepiej nie jedz! – ostrzegają. Czy mają rację?
Czy do USG tarczycy trzeba się przygotować?
Badasz TSH? Wyniki mogą być zafałszowane! Oto 5 przykładowych sytuacji...

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)