POLECAMY

Jakie są metody przenoszenia poszkodowanego?

W zależności od sytuacji i liczby ratowników możliwe są różne metody przenoszenia poszkodowanego. Najważniejsze jest, by pamiętać, że najlepiej jest przenosić chorego na twardym podłożu (np. grubej desce) i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Jak można przenieść poszkodowanego?
Jakie są metody przenoszenia poszkodowanego?

Przenoś chorego tylko wtedy, gdy jest to konieczne!

Odpowiednie przenoszenie poszkodowanego to niezwykle istotny element pierwszej pomocy. Złe wykonywanie tej czynności może spowodować u chorego nieodwracalne urazy zdrowotne. Jeśli chcesz pomóc uratować komuś życie w razie wypadku, dowiedz się, jak robić to prawidłowo.

Akcję przenoszenia poszkodowanego należy podejmować jedynie wtedy, gdy pomoc w miejscu wypadku nie jest możliwa. Zawsze lepiej przenosić poszkodowanego na twardym podłożu, np. grubej desce. Należy pamiętać także o stabilizacji kręgosłupa – szyję rannego należy unieruchomić, przytrzymując mu głowę, a ciało przypiąć pasami.

Gdy jesteś sam

Metody przenoszenia poszkodowanego przez jednego ratownika:

  • prowadzenie poszkodowanego,
  • na rękach – tzw. sposób matczyny,
  • metoda strażacka – przełóż rękę między nogami rannego i ułóż go na swoich barkach. Chwyć przełożoną między nogami rękę za nadgarstek ręki zwisającej z przodu.
  • „na barana”,
  • przeciąganie po ziemi, np. na kocu, prześcieradle, płaszczu,
  • chwyt Rauteka.

Jak wykonać chwyt Rauteka?

Chwyt Rauteka to chwyt ratowniczy służący do przeniesienia rannego z miejsca wypadku lub wyciągnięcia go z samochodu.

Prawidłowo wykonany chwyt Rauteka polega na objęciu poszkodowanego od tyłu.

Włóż swoje ręce pod pachy rannego jednocześnie chwytając jego przedramiona. Głowę poszkodowanego ułóż na swoim ramieniu i przytrzymaj swoją głową. Przyjmując na siebie ciężar rannego, wyciągnij go z samochodu.

Zobacz też: Kiedy nie można przenosić poszkodowanego?

Gdy jesteś z kimś

Przenoszenie rannego przez dwóch ratowników:

  • tzw. krzesełko – ratownicy chwytają prawą dłonią swoją lewą rękę i lewą dłonią chwytają prawą rękę drugiego ratownika, tworząc w ten sposób krzesełko,
  • jeden ratownik łapie poszkodowanego za nogi, a drugi chwyta chorego pod pachami.

Gdy jesteś w grupie

Trzech ratowników może przenosić rannego na noszach. Mogą to być nosze profesjonalne lub prowizoryczne wykonane, np. z wioseł i kapoków, drzwi, stołu itp.

Ratownicy ustawiają nosze po stronie, na której ranny ma większe obrażenia, a sami przyklękają po tej z mniejszymi obrażeniami. Jeden ratownik podtrzymuje głowę i klatkę piersiową, drugi talię i pośladki, a trzeci nogi. Przenoszenie rannego wykonywane jest po podaniu komendy, zazwyczaj przez ratownika trzymającego głowę.

Poszkodowanego należy przykryć i w razie potrzeby ochronić przed niedogodnymi warunkami atmosferycznymi.

Gdy wnosi się poszkodowanego pod górę, należy ustawić go tak, by jego głowa znajdowała się z przodu. Gdy schodzi się z chorym z wzniesienia, jego nogi powinny być na przedzie.

Zobacz też: Pierwsza pomoc - schemat postępowania

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)