POLECAMY

Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

W Polsce nie ma prawnego obowiązku posiadania apteczki samochodowej. Jest ona tylko zalecana. Nie ma też sztywnych wytycznych co do zawartości tego rodzaju apteczki. Jednak każdy odpowiedzialny kierowca powinien zatroszczyć się o to, by mieć w swoim aucie dobrze wyposażoną apteczkę.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?

Apteczka samochodowa to w polskich realiach często utopia. Niektórzy kierowcy w ogóle nie mają jej w swoich autach, zaś inni, dla spokoju sumienia, kupują pierwszą lepszą apteczkę w hipermarkecie. Zazwyczaj jednak takie apteczki są bardzo minimalistyczne, a produkty, które zawierają, są marnej jakości. 

Apteczka narzędziem pierwszej pomocy

Mimo że nie ma ustawowego obowiązku posiadania apteczki samochodowej, warto w nią zainwestować nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale także z uwagi na fakt, że będąc świadkami wypadku, jesteśmy zobowiązani do udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym.

Art. 162 § 1. Kodeksu karnego wyraźnie mówi, że: „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Ale jak udzielić pierwszej pomocy, nie mając odpowiednio wyposażonej apteczki samochodowej? Być może, gdyby każdy kierowca zadbał o wyposażenie swojej apteczki, spadłaby liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Zobacz też: Jak zoptymalizować wielkość apteczki?

Wyposażenie apteczki samochodowej

Apteczka samochodowa powinna zawierać:

 • instrukcję udzielania pierwszej pomocy,
 • sterylne kompresy gazowe,
 • plastry z opatrunkiem,
 • plaster bez opatrunku,
 • bandaże,
 • opaska elastyczna,
 • środek dezynfekujący (np. jodyna),
 • ustnik do wykonania sztucznego oddychania metodą usta-usta,
 • chusta trójkątna,
 • lateksowe rękawiczki ochronne (przynajmniej jedna para),
 • koc z foli termoizolacyjnej,
 • agrafki,
 • nożyczki.

Czego nie powinna zawierać apteczka samochodowa?

W apteczce samochodowej – według norm unijnych – nie powinno się wozić żadnych leków. Farmaceutyki wymagają odpowiednich warunków przechowywania, natomiast wożone przez cały rok w samochodzie byłyby narażone na duże różnice temperatur oraz wilgotności. Poza tym, udzielając pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku, nie wolno podawać mu żadnych leków doustnie.

Zobacz też: Numer alarmowy 112

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (22)
/2 lata temu
a nie lepie mały zestaw lekarz ? może jakieś nosze ?
/3 lata temu
najlepiej kupić apteczkę z całą zawartością. Ja swoja apteczkę kupiłam w aptece http://aptekaswbarbary.pl/ w Knurowie. Specjalnie na wakacje, na wyjazdy chciałam aby była kompletna i żeby wszystko w niej było. Dodatkowo wożę w niej leki na bóle, na biegunkę.
/3 lata temu
Na wyposażeniu samochodu, poza obowiązkowymi elementami, warto mieć także apteczkę, w której poza środkami opatrunkowymi, nożyczkami oraz chustą trójkątną, znajdować będą się: koc ratunkowy, maseczka do sztucznego oddychania, leki przeciwbólowe, pęseta oraz kołnierz usztywniający.
POKAŻ KOMENTARZE (19)