Czerniak oka fot. Fotolia

Czerniak oka - objawy i profilaktyka choroby

Czerniak dotyczy tylko zmian skórnych? Nic bardziej mylnego! Sprawdź, jak uchronić się przed czarniakiem gałek ocznych
Marta Wilczkowska / 27.06.2018 14:00
Czerniak oka fot. Fotolia

Ludzie myślą, że czerniak dotyczy tylko skóry. Niestety jest również przekleństwem jamy ustnej, przełyku, pochwy, męskich narządów płciowych, paznokci, a przede wszystkim oczu. Jest najczęstszym nowotworem pierwotnym gałki ocznej u dorosłych, stanowiąc około 10% przypadków czerniaka. Dowiedz się, jak go rozpoznać i jak mu zapobiegać.

Czym jest czerniak?

To jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Wywodzi się z komórek barwnikowych, które uległy mutacji. Wbrew pozorom, znajdują się one nie tylko w skórze, ale również w gałce ocznej - w tęczówce (kolorowa część oka), siatkówce (tylna powierzchnia), naczyniówce (środkowa ściana) oraz ciele rzęskowym (otoczenie tęczówki). Rozwijający się tam nowotwór długo nie daje żadnych objawów i najczęściej wykrywa się go przez przypadek.

Kto jest najbardziej narażony?

Taki nowotwór występuje częściej u osób z jasną karnacją, ze znamionami na oku, z jasną tęczówką (niebieską, zieloną, szarą), a także u palących papierosy i wystawiających się na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ryzyko zachorowania jest wyższe również u osób, których bliscy - szczególnie pierwszego stopnia - chorowali na czerniaka.

Jak rozpoznać objawy czerniaka gałki ocznej?

Twoją wzmożoną uwagę powinny zwrócić znamiona na oczach, które rosną i zmieniają kolor. Wątpliwości powinny wzbudzać również powstające nacieki zapalne, tworzące się sieci naczyń krwionośnych, a także uczucie bólu.

Wczesne wykrycie choroby daje duże szanse wyleczenia, a także zachowania gałki ocznej. Niestety, najczęściej ten rodzaj czerniaka jest diagnozowany przez przypadek, gdy zaczynamy gorzej widzieć lub znamię przeszkadza. Wówczas leczenie polega na usunięciu całej gałki ocznej i zostaje wsparte chemioterapią oraz naświetlaniem.

Jak zapobiec chorobie? Postaw na dobre okulary przeciwsłoneczne!

Produkty z solidnymi szkłami kupimy od około 100 zł. Cena może być wyznacznikiem, ale nie jest regułą. Najlepiej zaopatrywać się w okulary u optyka i poprosić go o sprawdzenie, czy dany model ma odpowiednie filtry, chroniące częściowo lub całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Okulary mają różny kształt i kolor, jednak eksperci nie pozostawiają wątpliwości – z medycznego punktu widzenia wygląd nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze, żeby szkła były dopasowane do twarzy na tyle, by światło nie wpadało bokiem. Okulary przeciwsłoneczne z filtrami są wskazane również zimą. Światło odbite od śniegu jest bardzo silne i może zaszkodzić oczom.

Aby skuteczniej walczyć z zagrożeniem, warto postawić na profilaktykę. Nawet osoby, które nie mają problemów ze wzrokiem, powinny przynajmniej raz w roku odwiedzać okulistę i poddać się badaniom. Lekarz za pomocą lampy szczelinowej i wziernika ocenia oko, a jeśli zachodzi potrzeba, korzysta z USG lub rezonansu magnetycznego.

Zadbaj o zdrowie swoich oczu!


Na podstawie materiałów prasowych kampanii Rakoobrona

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/26.04.2018 16:05
W przypadku oka trzeba również uważać na raka kolczystokomórkowego. Niestety moja mama zachorowała na tą paskudną chorobę. przeszła dwie operacje, jedną z nich była rekonstrukcja powieki. Na szczęście trafiła do super kliniki w Warszawie gdzie doprowadzili ją do obecnego stanu, w którym musi już tylko chodzic na wizyty kontrolne. Fajny lekarz, nie pamiętam dokładnie ale nazwsiko chyba dr. Kęcik, a klinika Profeelmed.
/13.10.2016 12:30
Brzmi przerażająco! Dobrze, że dbam o swoje i męża oczy jak się da. Okulary przeciwsłoneczne, nawet zimą i nawilżanie oka starazolinem, bo od słońca nas okropnie bolą. Oby to wystarczyło.
/29.08.2015 15:06
Może i macie rację, jednak to nie reguła. Moja mama miała czerniaka oka. Zawsze chodziła w okularach przeciwsłonecznych, nie korzystała z solarium. Narośli też nie miała. Czerniaka zdiagnozowali podczas okresowych badań z pracy! Gdyby nie to mogłoby być różnie bo rozwijał się bezobjawowo! W tej chwili jest 5 lat po operacji, oko nie zostało usunięte - jedynie zaatakowany fragment. Widzi doskonale. Nawet chemioterapii nie miała. ;) Dość kłopotliwe było, że tylko jeden szpital w Polsce podjął się operacji - zdiagnozowana została w Warszawie, operowana w Krakowie. Mam nadzieję, że od tego czasu coś drgnęło w chirurgii okulistycznej.