Szałwia znaczy zdrowa. Sprawdź, jak ją stosować!

To jedno z najpopularniejszych ziół o działaniu leczniczym. Przekonaj się, jak możesz ją wykorzystać dla zdrowia swojej rodziny.
Szałwia znaczy zdrowa. Sprawdź, jak ją stosować!

Szałwia to nazwa 800 gatunków roślin jasnotowatych. Występuje na całej kuli ziemskiej. Wiele z gatunków szałwii ma właściwości lecznicze potwierdzone badaniami, m.in. szałwia lekarska, hiszpańska, muszkatołowa. Niektóre z nich rosną dziko, inne wymagają uprawy. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Szałwia lekarska - właściwości

Właściwości lecznicze szałwii lekarskiej są naprawdę różnorodne. Napar z szałwii można stosować wewnętrznie i zewnętrznie.

  • Zaleca się ją w nadmiernej fermentacji jelitowej i bólach brzucha, wzdęciach, biegunkach i nudnościach oraz osłabieniu perystaltyki spowodowanym skurczem jelit.
  • Pomaga pokonać stany zapalne jelit.
  • Ułatwia trawienie (działa żółciopędnie).
  • Pobudza apetyt.
  • Pomaga zakończyć laktację lub ją ograniczyć (np. w czasie nawału pokarmu).
  • Łagodzi bóle miesiączkowe i pomaga wyregulować obfite krwawienia (dzięki zawartości fitoestrogenów).
  • Działa dobroczynnie na skórę - zmniejsza wypryski, łagodzi zmiany trądzikowe i grzybicze. Ma właściwości odżywcze i antystarzeniowe.
  • Ogranicza potliwość.
  • Działa antyseptycznie. Pomaga pokonać afty pleśniawki bóle gardła (jako płukanka).
  • Szałwia pomaga w walce z kaszlem (działa wykrztuśnie).

W medycynie naturalnej najczęściej stosuje się napar z szałwii lekarskiej (łyżeczka suszu na szklankę wrzątku). Dziennie lepiej nie przekraczać 2-3 szklanek. Napar można pić, przemywać skórę, płukać nim jamę ustną. Koszt: ok. 3 zł za 50 g.

Sprawdź, jakie dania doprawia się szałwią!

Szałwia hiszpańska

Szałwia hiszpańska pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Jej najzdrowszą częścią są popularne nasiona chia. Zawierają one prawdziwy koncentrat zdrowia: mnóstwo kwasów omega-3, wapń żelazo, pełnowartościowe białko, potas, magnez, fosfor. Zmniejszają one ryzyko rozwoju raka piersi (potwierdziły to badania!), poprawiają pamięć i mają działanie antydepresyjne. Wpływają pozytywnie na układ krwionośny (obniżają poziom cholesterolu i regulują ciśnienie krwi). Poprawiają trawienie.
Nasiona szałwii hiszpańskiej (chia) można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Kosztują ok. 20 zł za 150 g. Dziennie spożycie nie powinno przekraczać 3 łyżeczek.

Szałwia omszona

Szałwia omszona to popularny w Polsce gatunek szałwii ozdobnej. Nie ma ona właściwości zdrowotnych. Rośnie dziko, można również wysiewać ją w ogrodach. Ma charakterystyczne fioletowe kwiatki.

Szałwia do palenia?

W średniowieczu szałwię traktowano jako roślinę magiczną, która oczyszcza domostwa z demonów. W tym celu palono szałwię - do kadzielnicy wrzucano suszone liście szałwii i podpalano je, a następnie dymem okadzano mieszkanie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)