Kolonoskopia: czy boli i ile kosztuje ze znieczuleniem? Wyjaśnia lekarz

Panią doktor zapytałyśmy też, kiedy warto wykonać to badanie i czy można zastąpić je innymi metodami diagnostycznymi.
Marta Słupska / 9 miesięcy temu
Kolonoskopia: czy boli i ile kosztuje ze znieczuleniem? Wyjaśnia lekarz fot. Adobe Stock

Kolonoskopia to badanie, które wzbudza strach u wielu pacjentów. Jak przekonują lekarze niesłusznie, a zdecydowanie warto wykonywać je regularnie. Na zlecenie lekarza NFZ i w ośrodku współpracującym z Funduszem kolonoskopia jest bezpłatna, prywatne zaś zapłacimy za nią od 250 do nawet 1000 zł w zależności od kliniki. Ile zaś kosztuje samo znieczulenie? Czy NFZ je pokrywa? Czy warto z niego korzystać, czyli – innymi słowy – czy kolonoskopia jest bolesna? Na wszystkie te pytania odpowiedziała nam lek. med.  Ewa Felicka-Cieślak z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Pani doktor, czym dokładnie jest kolonoskopia i po co się ją wykonuje?

Lek. med.  Ewa Felicka-Cieślak: Kolonoskopia to badanie polegające na obrazowaniu wnętrza jelita za pomocą wziernika zakończonego kamerą, z której obraz przesyłany jest na ekran monitora. Podczas badania można również pobrać diagnostyczne wycinki jelita, usunąć polipy czy zahamować krwawienie, podając odpowiednie leki.

Jak przygotować się do tego badania?

Przed badaniem konieczne jest dokładne oczyszczenie wnętrza jelita. Pacjent 5 dni przed kolonoskopią powinien stosować dietę ubogoresztkową.

W dniu poprzedzającym badanie chory jest na diecie ścisłej oraz rozpoczyna przygotowanie  preparatem przeczyszczjącym (1 litr roztworu na 15-20 kg masy ciała; zwykle chory przyjmuje 4 litry płynu jednorazowo dzień przed badaniem lub w 2 dawkach podzielonych np. 2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg i 2 litry rano w dniu zabiegu). Przygotowania należy zakończyć na 3-4 godziny przed badaniem.

W dniu badania osoby przyjmujące leki nasercowe, przeciwnadciśnieniowe oraz przeciwpadaczkowe dawkują je tak, jak co dzień, popijając niewielką ilością wody. Na około 4 godziny przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania płynów.

Czy kolonoskopia jest bolesna?

Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym. Trwa około 15-40 minut. Badanie nie jest bolesne.

W celu uwidocznienia światła jelita konieczne jest wprowadzenie do jego wnętrza powietrza i właśnie to poszerzenie przewodu może powodować odczuwany przez pacjenta dyskomfort w postaci prześciowych wzdęć i dolegliwości bólowych brzucha, ustępujących samoistnie kilka godzin po badaniu.

Czy przy kolonoskopii można skorzystać ze znieczulenia? Ile kosztuje? Czy jest refundowane przez NFZ?

Decyzję o podaniu znieczulenia podczas kolonoskopii podejmuje lekarz w oparciu o wskazania medyczne dotyczące stanu zdrowia pacjenta. W świadczeniach gwarantowanych przez NFZ nie ma możliwości współpłacenia przez pacjenta za znieczulenie.

Koszt znieczulenia ogólnego podczas badań wykonywanych komercyjnie to średnio około 200 zł, a miejscowego – 100 zł.

Czy są metody, które pozwalają uniknąć kolonoskopii?

Tak, w ostatnich latach rozwinęły się również inne metody obrazowania światła jelita. Należą do nich tzw. kolonoskopia wirtualna (kolonografia) polegająca na stworzeniu obrazu światła jelita za pomocą tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego przy podaniu pacjentowi kontrastu dożylnego. Badanie trwa 15-30 minut.

Inną metodą obrazowania jest endoskopia kapsułkowa jelit polegająca na połknięciu przez chorego minikamery wielkości około 10 mm wyposażonej w miniaturowy nadajnik do przekazywania obrazów. Podczas przejścia przez przewód pokarmowy kapsułka wykonuje szereg zdjęć przekazywanych do zewnętrznego odbiornika. Badanie trwa kilkanaście godzin.

Kolonoskopia wirtualna i endoskopia kapsułkowa mają jednak swoje ograniczenia: tylko kolonoskopia klasyczna daje możliwość pobrania wycinka do badania histopatologicznego czy usunięcia polipa podczas badania.

Pamiętajmy, że kolonoskopia jest badaniem nowoczesnym i bezpiecznym. Wykonywana w odpowiednim wieku pozwala wyprzedzić rozwój choroby nowotworowej. Uważa się, że to badanie profilaktyczne powinna wykonać każda osoba między 50. a 75. rokiem życia. Osoby, których bliscy krewni chorowali na nowotwór jelita grubego, powinny wykonać badanie już po 40. roku życia.

Zobacz też:
Jak uniknąć zachorowania na raka jelita grubego?
Więcej o badaniach jelita i odbytnicy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 tygodnie temu
Jeżeli w obrębie jamy brzusznej znajdują się zrosty pooperacyjne warto wziąć "lekkie" znieczulenie, badany ma świadomość i kontakt z wykonującym badanie, jednocześnie nie odczuwa bólu. Po badaniu z kolei w sali nadzoru pozostaje pod kontrolą lekarza, dochodząc do siebie w czasie do pół godziny i może wracać do domu. Tak więc w tej postaci badanie jest ok, natomiast najgorsze w tym wszystkim jest oczyszczanie jelita przed badaniem, chociaż trzeba mieć świadomość, że dokładne oczyszczenie jest bardzo istotne.
/9 miesięcy temu
Nie prawda, boli jak diabli. Ja nie byłam w stanie skończyć badania. Lekarz mi powiedział że gdybym ważyła parę kilo więcej byłoby mniej boleśnie. Kolega, który był zdecydowanie większy ode mnie, mówił że on nic nie czuł. Jeśli jesteś szczupłą osobą weź znieczulenie.