Polipy jelita grubego fot. Adobe Stock

Polipy jelita grubego - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Polipy jelita grubego to zmiana, która początkowo przebiega bezobjawowo. Wraz z jej rozwojem mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości, m.in. krwawienia z odbytu czy biegunka.
/ 11.02.2020 12:25
Polipy jelita grubego fot. Adobe Stock

Spis treści: 

 1. Rodzaje polipów jelita grubego 
 2. Przyczyny polipów jelita grubego 
 3. Objawy polipów jelita grubego 
 4. Leczenie polipów jelita grubego

Polipy jelita grubego - rodzaje

Polipy jelita grubego to bardzo popularne schorzenie.To zgrubienia w ścianach jelit o charakterze zapalnym. Diagnozuje się je u 20-40% pacjentów. Zmiany te należą do nowotworów łagodnych. Zdarza się jednak, że przekształcić się mogą również w złośliwą odmianę polipa. Wyróżnić można kilka rodzajów polipów jelita grubego. 

Rodzaje polipów jelita grubego: 

 • Hiperplastyczne - często występują w wyniku niedokrwienia w nabłonku jelitowym. Ten rodzaj polipów zwykle nie przekształca się w nowotwory, jednak duże i mnogie zmiany powinny być od razu usuwane.
 • Rzekome - powstają z powodu zniszczenia błony śluzowej. 
 • Hamartomatyczne - mają podłoże genetyczne. 
 • Gruczolakowe - to najbardziej niebezpieczny rodzaj polipów jelita grubego. Jak pokazują badania, w ciągu 1-12 lat od rozwoju doprowadzić mogą do raka jelita grubego. Zagrożonych przekształceniem w zmianę nowotworową jest aż 90% polipów gruczolakowych. 

Polipy jelita grubego - przyczyny

Jak do tej pory nie określono jednoznacznej przyczyny polipów jelita grubego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że odpowiadają za nie m.in. stany zapalne jelit. Dodatkowo zachorowalność na ten rodzaj polipów może być dziedziczona. 

Wyszczególnić można również pewne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia polipów w jelicie grubym. To: 

Polipy jelita grubego - objawy

Polipy jelita grubego początkowo zwykle przebiegają bezobjawowo. Jedyną szansą na wczesne wykrycie polipów są badania profilaktyczne. Wraz z rozwojem polipów pojawić mogą się pierwsze objawy. Niestety, wówczas zmiany są już zwykle bardzo duże. 

Objawy polipów jelita grubego:

 • zaparcia lub biegunki, 
 • krwawienia podczas oddawania stolca, 
 • krwawienie z odbytu
 • bóle w dole brzucha (przypominające bóle menstruacyjne),
 • krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, 
 • wzdęcia
 • śluz w kale
 • nudności, 
 • anemia,
 • uczucie niepełnego wypełnienia,
 • bóle podczas oddawania stolca. 

Polipy jelita grubego - leczenie

Rozpoznanie polipów jelita grubego dokonuje się zwykle na podstawie kolonoskopii. Kolonoskopia to nieprzyjemne badanie, którego obawia się wielu pacjentów. Badanie odbywa się pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Choremu wprowadzana jest do odbytu specjalna kamera, która pozwala na zbadanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. 

Po rozpoznaniu polipów w jelicie grubym zwykle lekarz podejmuje decyzję o ich wycięciu. To najbezpieczniejsza forma leczenia. Mniejsze zmiany można usunąć podczas endoskopii, większe wymagają operacji chirurgicznej.

Usunięte polipy poddaje się badaniom histopatologicznym, które mają na celu sprawdzenie, czy w próbce nie znajdują się komórki nowotworowe. Na wyniki zwykle należy poczekać około 2-3 tygodnie. Po wycięciu polipów nie należy zapominać o badaniach profilaktycznych. Chory powinien badać się co 2-3 lata. 

Po wycięciu polipów konieczne jest przestrzeganie prawidłowej diety. Powinny się w niej znaleźć przede wszystkim owoce, warzywa, chude mięso i chudy nabiał. Należy unikać tłustych i ciężkostrawnych posiłków, które zbyt długo nie zalegają w żołądku. Konieczne jest również ograniczenie spożywania alkoholu, a osoby uzależnione od nikotyny powinny rozważyć rzucenie palenia. 

Więcej na temat chorób jelit:

 

Na czym polega kolka jelitowa - przyczyny, objawy, domowe sposoby
Na czym polega kolka jelitowa - przyczyny, objawy, domowe sposoby
Kolka jelitowa często dotyczy niemowląt, ale zdarza się też u dorosłych. Powoduje ją skurcz mięśni gładkich jelita. Objawem jest silny ból, czasem też nudności i wymioty.
Zespół jelita drażliwego - objawy, diagnostyka, leczenie
Zespół jelita drażliwego - objawy, diagnostyka, leczenie
Zespół jelita drażliwego to zaburzenie pracy jelit objawiające się bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami, biegunkami. W zespole jelita drażliwego stosuje się m.in. leki rozkurczowe, dietę FODMAP i psychoterapię.
Rak jelita grubego – przerzuty do wątroby, mózgu, płuc (i innych narządów)
Rak jelita grubego – przerzuty do wątroby, mózgu, płuc (i innych narządów)
Przy tym rodzaju nowotworu najczęściej dochodzi do przerzutów do wątroby, płuc i mózgu, a rzadziej – do nerek, kości lub kręgosłupa. Co to oznacza dla pacjenta i jak wpływa na przeżywalność?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)