POLECAMY

Jak przygotować się do kolonoskopii i ile kosztuje samo badanie

Czeka cię kolonoskopia? Nie panikuj! Dowiedz się na czym polega, jak przebiega i jak się do niej przygotować, aby poszła sprawnie.
/ 10 miesięcy temu
Jak przygotować się do kolonoskopii i ile kosztuje samo badanie fot. Fotolia

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, polegające na obejrzeniu wnętrza jelita grubego za pomocą wprowadzanej przez odbyt kamery, która przesyła obraz na monitor.


Kolonoskopię wykonuje się kolonoskopem, czyli giętkim endoskopem grubości palca wskazującego, w którego końcu znajduje się obiektyw kamery. Przekazuje ona obraz błony śluzowej wyściełającej jelito grube do odbiornika (ekranu) obserwowanego przez przeprowadzającego badanie lekarza. Przy pomocy dodatkowych instrumentów, istnieje możliwość pobrania w czasie badania wycinków śluzówki do dalszych badań diagnostycznych lub wykonania zabiegów: usunięcia polipa, tamowanie krwawień, poszerzenie zwężeń, zmniejszenie masy guza nowotworowego.


Kolonoskopię wykonuje się także w celu badania profilaktycznego raka jelita grubego. Wskazaniami do wykonania zabiegu są: polipy jelita grubego, krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zmiany rytmu wypróżnień, niedokrwistość z niedoboru żelaza, choroby zapalne jelit i uchyłki jelita grubego.

Badania jelita i odbytnicy


Przygotowanie do kolonoskopii

Trwa 7 dni i odbywa się etapami. Na 7 dni przed badaniem należy:

  • przerwać przyjmowanie leków mogących wpływać na wynik badania (preparaty żelaza, leki antyagregacyjne, przeciwzakrzepowe i inne np. związane z cukrzycą
  • odstawić z diety owoce drobnopestkowe (truskawki, kiwi itp.), ziarniste pieczywo i buraki


Na 3 dni przed badaniem należy zrezygnować z przyjmowania pokarmów stałych i przejść na dietę płynną.

W dniu poprzedzającym kolonoskopię należy zjeść wyłącznie śniadanie, a o o godzinie 14:00 rozpocząć przyjmowanie preparatu FORTRANS (dostępny na receptę): każdą z 4 saszetek preparatu trzeba rozpuścić w litrze wody niegazowanej i wypić w ciągu 5-6 godzin.


Przebieg kolonoskopii

Pacjent kładzie się w odzieży ochronnej na leżance do badań, zwykle na lewym boku, z kolanami podciągniętymi do brody. Lekarz ogląda okolicę odbytu, stosuje miejscowo żel znieczulający i bada wnętrze odbytu palcem. Następnie wprowadza endoskop. Badanie trwa 15-40 minut i może powodować dyskomfort, gdyż w celu uzyskania lepszej widoczności, do światła jelita może być wdmuchiwane powietrze, odczuwane przez pacjenta jako wzdęcie i skurcze, czasami gazy i płyn obecny po stosowaniu preparatu FORTRANS w czasie badania wydostają się na zewnątrz.
Badanie może być wykonane w znieczuleniu ogólnym, co znakomicie zmniejsza dyskomfort pacjenta.


Ile kosztuje kolonoskopia?

Wykonywana na zlecenie lekarza NFZ i w ośrodku współpracującym z Funduszem badanie jest bezpłatne. Wykonywane prywatnie kosztuje, w zależności od kliniki i miasta od 250 do 1000 zł.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)