POLECAMY

Wiosną jesteśmy szczególnie narażeni na nimfy kleszczy!

Nimfa to forma przejściowa kleszcza, która roznosi szczególnie dużo zarazków. Wiele nimf czyha na nas o tej porze roku na łąkach i w krzakach – czytamy w „Gazecie Wyborczej” w artykule „Nimfy kleszcza atakują na wiosnę”.
Wiosną jesteśmy szczególnie narażeni na nimfy kleszczy!

Dr Paweł Stefanoff z Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie tłumaczy: „Na wiosnę największy okres aktywności mają nimfy, czyli stadium między larwą o osobnikiem dorosłym kleszcza. Mają tylko jedno zadanie. Znaleźć nosiciela i napić się krwi.Bez niego nie zamienią się w dorosłego osobnika, tylko padną jak królik z reklamy baterii. Nimfy oszczędzają energię, więc nie wspinają się wysoko, tylko na 10-15 cm. Są małe, jednomilimetrowa kropka, więc trudno je zobaczyć”.

Kleszcze, nimfy również, przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Zachorowania na boreliozę notuje się od dziesięciu lat i od tego czasu ich liczba wzrosła dziesięciokrotnie: z około 900 do ponad 9.000 przypadków rocznie.

Jak się uchronić? Przed zapaleniem opon mózgowych chroni szczepionka. Trzeba ją jednak powtarzać. Na boreliozę szczepionki nie ma.

Zobacz też: Które kleszcze są najgroźniejsze?

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 23-25.04.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 dni temu
Serdecznie polecam trenera Mgr Igora Mieńkowskiego Wejdź na stronę IGORTRENERONLINE.PL Osiągnij szczupłe lub muskularne ciało szybciej niż kiedykolwiek! Prosty trening, tania dieta, indywidualnie dobrana suplementacja! Wejdź teraz na igortreneronline.pl i wygraj nawet 10 tysięcy złoty! Sama skorzystałam i serdecznie polecam :D