Wiosną jesteśmy szczególnie narażeni na nimfy kleszczy! Czym są?

szczepionka przeciw kleszczom fot. Fotolia
Nimfa to forma przejściowa kleszcza, która roznosi szczególnie dużo zarazków. Wiele nimf czyha na nas o tej porze roku na łąkach i w krzakach – czytamy w „Gazecie Wyborczej” w artykule „Nimfy kleszcza atakują na wiosnę”.
/ 13.08.2018 14:53
szczepionka przeciw kleszczom fot. Fotolia

Dr Paweł Stefanoff z Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie tłumaczy:

Na wiosnę największy okres aktywności mają nimfy, czyli stadium między larwą o osobnikiem dorosłym kleszcza. Mają tylko jedno zadanie. Znaleźć nosiciela i napić się krwi.Bez niego nie zamienią się w dorosłego osobnika, tylko padną jak królik z reklamy baterii. Nimfy oszczędzają energię, więc nie wspinają się wysoko, tylko na 10-15 cm. Są małe, jednomilimetrowa kropka, więc trudno je zobaczyć.

Kleszcze, nimfy również, przenoszą groźne choroby, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Zachorowania na boreliozę notuje się od dziesięciu lat i od tego czasu ich liczba wzrosła dziesięciokrotnie: z około 900 do ponad 9.000 przypadków rocznie. To między innymi z tego powodu warto wiedzieć, jak prawidłowo wyciągnąć kleszcza.

Jak się uchronić? Przed zapaleniem opon mózgowych chroni szczepionka. Trzeba ją jednak powtarzać. Na boreliozę szczepionki nie ma.

Zobacz też:
Które kleszcze są najgroźniejsze?

Co o nimfach kleszczy mówi lekarz?

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 23-25.04.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA