Nimfy kleszczy – jakie choroby przenoszą i jak je wyciągnąć ze skóry?

kleszcz fot. Adobe Stock
Nimfy kleszczy to jedna z postaci tego pajęczaka, która zagraża nam szczególnie wiosną. Sprawdziłyśmy, co robić, by nie stać się ich ofiarą.
Marta Słupska / 11.05.2018 09:28
kleszcz fot. Adobe Stock

Wiosną i latem jesteśmy szczególnie narażeni na kleszcze – zazwyczaj pajęczaki te łatwo zauważyć lub wyczuć na skórze, szczególnie, jeśli znacząco powiększą się poprzez wypicie krwi swojego żywiciela (człowieka lub zwierzęcia). Zupełnie inaczej jest z ich nimfami. Czym są nimfy kleszczy, jak się przed nimi uchronić i co robić, gdy nas zaatakują?

Nimfa, czyli malutki, ale groźny kleszcz

Nimfa kleszcza to jego postać pomiędzy larwą a osobnikiem dorosłym. Specjaliści ostrzegają, że wiosną jest nam dużo trudniej wykryć kleszcze, ponieważ wiele z nich jest po prostu bardzo młoda, a przez to ma naprawdę niewielkie rozmiary. Takie nimfy są więc wielkości ziarna maku, ale nie dajmy się zwieść – podobnie jak dorosłe kleszcze także i one przenoszą groźne choroby. Do najpopularniejszych należy borelioza.

Ponieważ nimfa jest jednym ze stadiów rozwoju tego pajęczaka, również może być niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Choroby, jakie przenosi, są analogiczne, jak te grożące nam ze strony dojrzałych kleszczy. W Polsce najczęściej spotykamy się z boreliozą, w przypadku której w zależności od stadium można zauważyć u pacjenta charakterystyczne zmiany skórne (tak zwany rumień wędrujący), późniejsze postacie choroby to natomiast: zapalenie stawów, układu nerwowego – obwodowego i centralnego, problemy z układem krążenia i zaburzenia rytmu serca
– komentuje dla nas dr Monika Gruszecka, pediatra ze Szpitala Medicover.

To jednak nie wszystko – nimfy kleszczy mogą także roznosić kleszczowe zapalenie mózgu. Zakażone nim pajęczaki występują w zasadzie na terenie całej Polski. Liczba zgłoszonych przypadków tej choroby z roku na rok stale rośnie.

Innym zagrożeniem, z jakim związane jest ukąszenie kleszcza czy też jego nimfy, jest kleszczowe zapalenie mózgu – w naszym kraju występuje co prawda rzadziej, ale zachorowania są odnotowywane. Warto wiedzieć, że na tę chorobę wirusową – w odróżnieniu od boreliozy – można się zaszczepić. Skutkiem ukąszenia przez kleszcza bądź jego nimfę może być także anaplazmoza – to schorzenie, co prawda, najczęściej występuje w Ameryce Północnej, ale zdarza się i u Polaków, chociażby dlatego, że ludzie podróżują i mogą je ze sobą „przywieźć”
– mówi dr Gruszecka.

Gdzie powstają gniazda kleszczy?

Gdzie znajdziemy takie osobniki? Tutaj mamy dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że gniazda kleszczy są zazwyczaj zlokalizowane w miejscach zacienionych i wilgotnych, np. w butwiejących pniach drzew lub ściółce leśnej. Aby ich uniknąć, lepiej nie siadać na zwalonych pniach i nie chodzić po lesie w odkrytych butach czy krótkich spodenkach. Zła natomiast jest taka, że… to tylko teoria. Zdarza się bowiem, że kleszcze zakładają gniazda nawet na trawie w przydomowych ogródkach.

Niestety, kiedy już wdepniemy w takie lęgowisko, nimfy mogą nas – lub nasze zwierzaki – dosłownie obsiać. Jak to wygląda, możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu, które wykonano w Polsce. Nimfy, które zaatakowały panią J., wyglądają jak drobinki piasku!

Jak wyciągnąć nimfy kleszczy?

Warto przy tym zaznaczyć, że dopóki takie maleństwa nie wkleszczą się w skórę, możemy je zmyć mocnym strumieniem wody, pomagając sobie gąbką lub szczotką. Innym sposobem jest użycie rolki z klejem do ubrań. Kiedy jednak wgryzą się w nią, pozostaje nam ich wyciąganie – najszybciej i najwygodniej będzie za pomocą tzw. kleszczkarty.

Jedyną obroną przed kleszczami (poza szczepieniami na niektóre choroby, które przenoszą, np. boreliozę) jest ostrożność. Po każdym powrocie do domu z parku, lasu czy łąki dokładnie obejrzyjmy całe ciało. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsca ciepłe i wilgotne: pachwiny, pachy, skórę głowy. Następnie weźmy prysznic, by ewentualnie zmyć osobniki, które nie zdążyły się jeszcze wbić w skórę.

Dowiedz się więcej na temat kleszczy:
Kobieta wyjęła z ciała córki setki nimf kleszczy. Myślała, że to przyklejone nasionka!
Jak wyciągnąć kleszcza? 3 bezpieczne kroki

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA