Uczulenie na słońce fot. Adobe Stock

Uczulenie na słońce – objawy alergii, pokrzywka, leczenie

Uczulenie na słońce często objawia się pokrzywką słoneczną, zwaną też świetlną. Jak jej zapobiegać i jak ją leczyć?
/ 04.07.2019 16:17
Uczulenie na słońce fot. Adobe Stock

Uczulenie na słońce to określenie, którego często używamy, chociaż... jest błędne. Z czym je zatem mylimy i na czym polega ten problem skórny?

Na skróty:

Czym jest uczulenie na słońce?

Jest to taki rodzaj alergii, w której alergenem są promienie słoneczne. Nadwrażliwość na ten właśnie czynnik sprawia, że dana osoba obserwuje u siebie zmiany skórne: pokrzywkę, wysypkę, zaczerwienienie, a nawet pęcherzyki.

Tak naprawdę stwierdzenie „uczulenie na słońce” jest z gruntu mylące. Słońce nie powoduje bowiem żadnych zmian w układzie immunologicznym. Te musiałyby wystąpić, gdybyśmy chcieli rozpatrywać reakcję alergiczną. Promieniowanie słoneczne wywołuje jedynie zmiany skórne, które nie są w żaden sposób związane z odpornością. Jak najbardziej możliwa jest natomiast nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne. Zalicza się ona do grupy schorzeń zwanej fotodermatozami, gdzie czynnikiem patogennym jest właśnie promieniowanie UV
– uściśla Karolina Martin, kosmetolog z SC Beauty Clinic.

alergia na słońce

fot. Adobe Stock

Przyczyny nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne

Dlaczego niektórzy z nas mogą długo "smażyć się" na słońcu, a u innych powoduje ono zaczerwienienia i pokrzywkę? Czynników, które na to wpływają, jest wiele, jednak najwięcej zależy od naszego rodzaju skóry, wieku i tego, jak często się opalamy.

Osoby, które przesadzają z kąpielami słonecznymi, mogą doprowadzić do nadwrażliwości na promieniowanie słoneczne. Nie każdy o tym wie, ale w słoneczne dni nie powinniśmy też rozpylać na ciało perfum, ponieważ może to skutkować powstawaniem ciemnych plam.

Czynnikami sprzyjającymi nadwrażliwości są: nadmierna ekspozycja na słońce (zwłaszcza, jeśli w niedalekim czasie przechodziliśmy zabiegi kosmetyczne czy medycyny estetycznej), spożycie substancji uwrażliwiających, takich jak np. leki czy niektóre zioła. Zwłaszcza niewskazane jest stosowanie popularnego dziurawca
– dodaje Karolina Martin.

Jak wygląda pokrzywka słoneczna?

Jest to wysypka przypominająca oparzenie pokrzywą, widoczna jako czerwone plamy z bąblami. Pokrzywka jest bardzo swędząca. Po raz pierwszy pojawia się w wieku 20-50 lat. Ponad 2/3 chorych stanowią niestety kobiety. Trzeba wiedzieć, że promieniami „uczulającymi” są promienie UVA, UVB i światło widzialne.

Objawy pokrzywki pojawiają się po kilku, kilkunastu minutach od ekspozycji na promienie słoneczne. Początkowo odczuwany jest silny świąd skóry, a jako kolejne symptomy ujawniają się charakterystyczne zmiany skórne. Najmniej nasilone są bąble i plamy w okolicach twarzy i rąk, gdyż te części ciała są już zahartowane (prawie zawsze są odkryte).

Pokrzywka świetlna znika po około 1-2 godzin od zakończenia ekspozycji na słońce,
czyli np. po schronieniu się w domu. Czasem jednak mogą pozostawać na dłużej (kilkanaście godzin).

pokrzywka słoneczna

fot. Paulina Ciok

Leki, po których nie można się opalać

Promienie powodujące nadwrażliwość:

  • promienie UVA wywołują reakcję podczas częściowego zachmurzenia, a także przenikają przez szyby i odzież,
  • promienie UVB są groźne podczas słonecznej pogody, bezchmurnego nieba, nie przenikają przez szyby i ubrania,
  • uczulenie na światło widzialne jest niezależne od pory roku i zachmurzenia.

uczulenie na słońce

fot. Adobe Stock, kolaż Polki.pl

Jak zapobiegać nadwrażliwości na słońce?

Przede wszystkim powinniśmy ograniczać ekspozycję ciała na słońce. Oto najważniejsze zasady, jak to robić.

1. Noszenie odpowiedniej odzieży

Pokrzywka może pojawić się mimo tego, że mamy skórę zakrytą ubraniem, zwłaszcza gdy mamy na sobie jasną, cienką, prześwitującą odzież. Dlatego warto ubierać kolorowe i ciemniejsze ubrania, a do tego ciasno utkane podczas przebywania na słońcu. Taka odzież nie przepuszcza promieni UVA i światła, dzięki czemu oszczędzimy sobie nieprzyjemnych objawów. Pokrzywkę mogą również wywołać sztuczne źródła światła, np. lampy jarzeniowe.

Jeśli już spędzamy czas na słońcu, zadbajmy przede wszystkim o odpowiedni ubiór (przewiewne i lekkie ubranie, zasłaniające jednak dokładnie ciało, kapelusz z szerokim rondem osłaniający twarz i szyję)
– dodaje Karolina Martin.

2. Stosowanie kremów z wysokim filtrem

To podstawa, jeśli chcemy osłonić skórę. Wybierajmy wysokie filtry, np. SPF 50.

Osoby zmagające się z pokrzywką świetlną nierzadko reagują też na promienie słoneczne wpadające przez okna, np. domu lub w samochodzie. I nie zawsze w ich przypadku kremy z wysokim filtrem okazują się skuteczne. Wówczas dermatolog zapisuje specjalistyczne kremy np. z bielą tytanową.

3. Hartowanie słońcem

Czasem osoby ze skłonnością do pokrzywki w słoneczną pogodę muszą pozostawać w domu. Ponadto zaleca się im terapię hartującą dla skóry, która polega na naświetlaniu skóry małymi dawkami promieni UV. Niekiedy konieczne jest poddanie się immunoterapii.

Co złagodzi pokrzywkę słoneczną?

Pojawienie się bąbli i świądu można łagodzić:

  • lekami przeciwalergicznymi (krople, syropy),
  • preparatami wapnia (np. Calcium C)
  • maściami przeciwświądowymi,
  • osuszać maścią z cynkiem,
  • nawilżać kosmetykami po opalaniu,
  • pić wapno, które łagodzi objawy alergii.

Można też zastosować domowe sposoby, które przynoszą ulgę. Jakie? Przydadzą się do tego produkty z lodówki!

Warto wymienić okłady ze świeżego lub zsiadłego mleka, jogurtu czy plastrów świeżego ogórka. Pomogą one złagodzić powstałe podrażnienia i zaczerwienienia
– dodaje Karolina Martin.

Czytaj też:
Uczulenie na słońce u dzieci
Jak w naturalny sposób chronić skórę przed słońcem?

 

Karolina Martin
mgr
Karolina Martin
kosmetolog

Jest magistrem kosmetologii, od ponad 10 lat konsultantem dla branży kosmetycznej. Od 2014 r. do chwili obecnej rozwija sieć klinik kosmetologii i medycyny estetycznej SC Beauty Clinic, w których po praz pierwszy w Polsce zostały wprowadzone nowe trendy Kosmetologii Personalizowanej i Slow Beauty. Oznaczają one najwyższą jakość i indywidualne holistyczne podejście, bez wszechobecnego pośpiechu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/07.07.2019 21:00
Borykam się z nadwrazliwoscia skóry na promienie słoneczne od kilkunastu lat i nie pomaga mi zupełnie nic.Jedynym sposobem dla mnie jest przyzwyczajenie skóry co roku do pierwszych promieni slonecznych.Swędzenie bywa niesamowicie uciążliwe ,ale po kilkukrotnym wyjściu na słońce ,gdy skóra złapie już trochę koloru wszystko mija i mogę swobodnie się wtedy opalać.
/01.09.2015 14:05
Kiedyś miałam uczulenie na słońce. Swędząca wysypka. Pomagało smarowanie zwykłym alantanem.
/06.08.2015 10:57
Anthelios jest bardzo pomocny w takich kłopotach, ma filtr 50+ UVB i UVA Wystarczy sie dobrze nasmarować i nie powinno być kłopotu.