POLECAMY

Spuchnięta kostka? Dowiedz się, co z nią robić, żeby sobie nie zaszkodzić

Przyczyny obrzęków kostek może być wiele – od całkiem niewinnych po poważne, ale wszystkie zwalczać można w ten sposób.
/ 5 miesięcy temu
Spuchnięta kostka? Dowiedz się, co z nią robić, żeby sobie nie zaszkodzić fot. Adobe Stock

Obrzęk, potocznie zwany spuchnięciem, to nagromadzenie się płynu w przestrzeniach pozakomórkowych i pozanaczyniowych. Dochodzi do niego, gdy ciśnienie w drobnych naczyniach krwionośnych znacząco wzrasta, albo wtedy, gdy tzw. ciśnienie onkotyczne w naczyniach spada (spada zawartość białek w osoczu krwi) przez co płyn wycieka poza naczynia.

Przyczyny puchnięcia kostek

Może być ich wiele – od urazu struktury kostno-więzadłowej w tej okolicy, przez długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji (np. praca siedząca lub stojąca, podróż samolotem), otyłość połączona z brakiem ruchu i spożywaniem nadmiaru soli, ciążę, niedoczynność tarczycy, odwodnienie po choroby układu krążenia, niewydolność nerek, niektóre leki i alergie.

Co robić, gdy puchną kostki

Zawsze warto ten objaw skonsultować z lekarzem, (zwłaszcza jeśli obrzęki często się powtarzają), poszukać ich przyczyn i znaleźć najlepszy sposób ich ograniczania. Poza wdrożeniem odpowiedniego leczenia, w likwidacji obrzęków pomagają:

  • leżenie z uniesionymi nogami
  • ograniczanie nadmiernego spożycia soli
  • odpowiednie nawadnianie organizmu
  • prowadzenie aktywnego trybu życia – praca mięśni nóg stymuluje krążenie krwi i limfy, co zapobiega obrzękom
  • unikanie gorących kąpieli, które rozszerzają naczynia krwionośne
  • masaż w postaci drenażu limfatycznego
  • stosowanie maści z wyciągiem z kasztanowca lub z diosminą
  • stosowanie chłodnych okładów (na uniesione nogi)
  • używanie specjalnych, przeciwżylakowych/przeciwobrzękowych rajstop i skarpet

Gdy opuchlizna kostki jest skutkiem urazu

Kiedy doznasz kontuzji, jak najszybciej zrób zimny okład na urażoną okolicę (nawet 20-30 minut!), połóż się i unieś kontuzjowaną nogę, zabandażuj stopę i kostkę tak, by bandaż lekko uciskał nogę od stopy aż po połowę łydki (mocniej stopę z kostką, leciutko łydkę). Działanie to powinno zapobiec powstaniu dużego obrzęku.

Tego rodzaju "pierwszą pomoc" warto stosować przez pierwsze 2-3 dni, o ile ból i duży obrzęk kostek nie wskazują na poważne obrażenia, wymagające diagnozowania i specjalistycznego leczenia.

Polecamy:
Czy żylaki są najczęstszą przyczyną obrzęku nóg?
Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia kostki
Trzy ziołowe kąpiele dla stóp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 miesięcy temu
Moja mama jakiś czas temu jakoś źle stanęła i w zasadzie nie zwróciła na to uwagi, a później zaczęła noga puchnąć i boleć. Znalazłam jej, więc taki szybki rentgen na Piwnej 22, bo tam mają taką opcję, że opis jest w ciągu godziny, zapisałam ją na praktyka.info.pl online i poszłyśmy. I dobrze, że poszłyśmy zrobić to zdjęcie, bo okazało się, że jest jakieś pęknięcie kości i teraz mama chodzi na zabiegi itd. Mam nadzieję, że będzie teraz już tylko lepiej.