POLECAMY

Spuchnięte powieki – jak pozbyć się tej dolegliwości?

Jak się okazuje oczy są nie tylko zwierciadłem duszy. Bardzo wiele mówią również o stanie twojego zdrowia. Jeśli masz spuchnięte powieki lub dokuczliwe cienie pod oczami – nie bagatelizuj tych symptomów, gdyż mogą być to objawy poważnych chorób. Sprawdź, w jaki sposób możesz pozbyć się opuchlizny wokół oczu.

Dlaczego puchną powieki?

Opuchnięte oczy to objaw nie tylko przepłakanej lub bezsennej nocy. Zła dieta, stres i siedzący tryb życia – mogą być przyczynami obrzęku powiek. Jeżeli sporadycznie masz problemy z opuchlizną, nic złego się nie dzieje. Jeśli jednak problem pojawia się często lub trwa nieprzerwanie od pewnego czasu, należy zastanowić się, gdzie leży jego przyczyna.

W pierwszej kolejności porozmawiaj o dolegliwości ze swoją mamą. Jeśli ona także ma problem ze spuchniętymi powiekami, może to oznaczać, że to wasza, uwarunkowana genetycznie, skłonność do odkładania się tłuszczu właśnie w tym miejscu.

Warto też zwrócić uwagę na to, co jadasz. Jeśli twoje potrawy są zawsze słone i tłuste, a ulubionymi przysmakami są chipsy, solone orzeszki ziemne i paluszki, to prawdopodobnie przyczyną wyglądu twoich powiek jest nadmiar spożywanej soli. Dieta, która zawiera jej zbyt wiele, przyczynia się do problemów z cyrkulacją limfy, a kiedy limfa „nie chce” krążyć mogą pojawiać się problemy z opuchlizną (nie tylko okolic oczu).

Szukając przyczyny opuchniętych oczu powinnaś wziąć pod lupę kosmetyki, których używasz. Może wśród ich składników jest taki, który wywołuje u ciebie reakcję alergiczną? A może używasz przeterminowanego kremu lub fluidu? Jeśli wykluczyłaś powyższe przyczyny, skonsultuj się z lekarzem, gdyż w takim wypadku opuchnięte oczy mogą zwiastować choroby nerek czy układu krążenia.

Warto wiedzieć: Opadająca powieka i podwójne widzenie - jaka to choroba?

Domowe sposoby na opuchnięte oczy

Jednym z najpopularniejszych (i zarazem najbardziej skutecznych) sposobów na spuchnięte powieki są okłady z herbaty ekspresowej – może to być zwykła, czarna herbata, ale najlepszy będzie rumianek (lub napar z nagietka), który nie tylko pomoże pozbyć się opuchlizny, ale także pozwoli ukoić piekące i zmęczone oczy.

Równie szybką pomoc przyniesie kilkuminutowy masaż kostkami lodu owiniętymi w płócienną chusteczkę. Możesz również przyłożyć zwykłą łyżkę, uprzednio włożoną do zamrażalnika na kilka minut.

Nie przykładaj kostek lodu bezpośrednio do skóry! Możesz ją w ten sposób odmrozić i sprawić sobie dodatkowy ból.

Na opuchliznę wokół oczu zaleca się także sok ze świeżych, gruntowych ogórków. Nasącz nim waciki i połóż je na oczach. Po 20 minutach ściągnij okład i umyj twarz zimną wodą. Możesz również położyć grubsze plasterki ogórka na powiekach – da to taki sam efekt.

Równie skutecznym sposobem jest okład z… ziemniaków. Wystarczy zetrzeć jednego ziemniaka na tarce, odcisnąć sok, a powstałą papkę rozprowadzić na powiekach. Żeby dało to dobry efekt, trzeba nieco więcej cierpliwości – okład powinno zdjąć się dopiero po 30 minutach. Pamiętaj, aby na koniec dokładnie przemyć twarz ciepłą wodą.

Jak zlikwidować cienie pod oczami?

Inną uciążliwą dolegliwością, z którą zmaga się wiele kobiet, są cienie pod oczami. Zwykle powstają z podobnych przyczyn, co opuchlizna wokół oczu. Jednak najczęściej sińce pod oczami są wynikiem uwarunkowań genetycznych, z którymi nie sposób walczyć.

Jeśli natomiast cienie pod oczami te, to wynik nieprzespanej nocy – warto spróbować domowych sposobów, takich jak:

  • delikatny masaż skóry pod oczami (wykorzystuj do tego specjalny roll -on);
  • okłady z herbaty;
  • maseczka pod oczy z natki pietruszki;

Pokrój świeżą natkę pietruszki i wymieszaj z jogurtem naturalnym lub kefirem (2-3łyżki). Powstały krem rozsmaruj pod oczami, a po 15 minutach delikatnie zmyj ciepłą wodą.

  • żel ze świetlikiem (dostępny w każdej aptece za około 6 zł).

Kiedy cienie pod oczami nie są od zawsze elementem twojej urody, a wszelkie metody pozbycia się sińców zawodzą, warto zrobić badanie krwi, gdyż takie zacienienia skóry często bywają objawem anemii.

Polecamy: Rany powiek - jak postępować?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 lata temu
Nie ćpaj tyle....
/4 lata temu
też dokładnie chciałam polecić ten żel :)
/4 lata temu
polecam żel floslek. Bardzo szybko usuwa oznaki zmęczenia oczu, doskonale wybiela.
POKAŻ KOMENTARZE (1)