POLECAMY

Skutki występowania pooperacyjnej gorączki

W normalnych warunkach gorączka nie jest niczym nietypowym, szczególnie jeśli pojawia się bez dodatkowych objawów. W przypadku okresu okołooperacyjnego zwraca się szczególną uwagę na ten parametr, ponieważ może być pierwszym objawem rozwijającego się poważniejszego powikłania.
Skutki występowania pooperacyjnej gorączki fot. Materiały prasowe

Po co mierzy się temperaturę?

W okresie okołooperacyjnym pomiar temperatury prowadzony jest raz lub dwa razy dziennie. Jej rozkład jest szczególnie istotny dla zrozumienia ewentualnych procesów patologicznych odbywających się w organizmie w związku z wykonanym zabiegiem. Obniżona temperatura ciała może być związana z wychłodzeniem organizmu podczas procedury. Dzieje się tak szczególnie w przypadku operacji w obrębie jamy brzusznej. W praktyce największe znaczenie ma to, w której dobie i w jakich wartościach mieści się gorączka.

Pierwsze 48 godzin

W pierwszych dwóch dobach po operacji podwyższona temperatura związana jest najczęściej z infekcją występującą jeszcze przed zabiegiem lub z ostrym powikłaniem operacji. Gdy temperatura nie przekracza 38stopni zazwyczaj jest zwykłą reakcją zapalną, powijającą się przy przerwaniu powłok brzucha. Zatem niewielkie podwyższenie temperatury może fizjologicznie towarzyszyć każdej operacji. W niektórych przypadkach gorączka  zwiastuje rozwijający się krwiak. Wyższe wartości mogą wskazywać na zapadnięcie się płuca, które następnie łatwiej ulega infekcji. W przypadku operacji na drogach żółciowych, czy drogach moczowych często dochodzi do infekcji w ich obrębie.  Charakterystyczna gorączka to powstała jako odpowiedź na przetoczoną krew lub rzadziej - podany lek.

Coraz bliżej zdrowia

W kolejnych dniach utrzymująca się gorączka zwiastować może inne zaburzenia. Daje informacje o rozpoczynającym się zakażeniu rany czy miejsca wkłucia wenflonu. Zdarzają się również przypadki zapalenia żył. W tym czasie rośnie ryzyko wykrycia pooperacyjnego zapalenia płuc lub w bardzo poważnych przypadkach- sepsy, czyli ogólnoustrojowego zakażenia.

Odległe doby - odległe skutki

Po 5 dniach mogą pojawić się zaburzenia związane z pooperacyjnymi komplikacjami - rozwojem przetoki czy rozszczelnieniem się zespolenia. Operacja nie pozostaje bez wpływu na poszczególne narządy i prawdopodobny w tym czasie jest rozwój infekcji dalszych od miejsca operowanego. Najczęściej dochodzi do rozwoju zakażenia dróg moczowych.

Najpoważniejszym powikłaniem, które w tym czasie objawia się gorączką jest zatorowość płucna. Oprócz gorączki występuje duszność i nagłe załamanie stanu ogólnego. Jest to stan zagrożenia życia.

Koniecznie przeczytaj: Co jeść w czasie gorączki?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)