Jak rozpoznać wodę, w której są sinice?

Z powodu sinic zamknięto już wiele nadmorskich kąpielisk. Czym są te bakterie i dlaczego zagrażają naszemu zdrowiu?
Marta Słupska / 2 miesiące temu

Sinice (cyjanobakterie) to bardzo odporne organizmy, które potrafią przetrwać w trudnych warunkach. Są bardzo wytrzymałe i potrafią osiedlać się w najróżniejszych miejscach: w wodzie słonej i słodkiej, glebie, na korze drzew, na skałach, lodowcach, a nawet w gorących źródłach, w których temperatura dochodzi do 90°C.

Nie wchodź do wody, w której są sinice

Sinice często kojarzymy z wakacjami nad morzem, ponieważ lubią bytować latem w miejscach, gdzie słona woda spotyka się z zanieczyszczoną wodą rzeczną. Taką wodę możemy rozpoznać po gęstym kożuchu na powierzchni, nieprzyjemnym zapachu oraz zielonkawym lub szarawym zabarwieniu.

Niektóre sinice produkują związki toksyczne, dlatego nie powinniśmy wchodzić do wody, w której zdążyły się osiedlić. Grozi to zatruciem, które objawia się: wymiotami, gorączką, wysypką, biegunką, bólami mięśni i stawów oraz swędzeniem i łzawieniem oczu.

Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne. Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje by unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie
– ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Pamiętajmy też, by wodą z sinicami nie poić zwierząt ani nie podlewać roślin. Jeśli zdarzy nam się zmoczyć w takiej skażonej wodzie, należy zdjąć całe ubranie, opłukać się chłodną wodą, a następnie udać do lekarza.

Zobacz też:
Tutaj obowiązują zakazy kąpieli ze względu na obecność sinic
Czy kąpiel z sinicami jest groźna dla zdrowia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)