Sinice – co to jest, objawy, zamknięte kąpieliska [VIDEO]

Z powodu sinic co roku zamyka się wiele nadmorskich kąpielisk. Czym są te bakterie i dlaczego zagrażają naszemu zdrowiu?
Marta Słupska / 14.08.2018 08:57

Czym są sinice?

To inaczej cyjanobakterie – bardzo odporne organizmy, które potrafią przetrwać w trudnych warunkach. Są bardzo wytrzymałe i potrafią osiedlać się w najróżniejszych miejscach: w wodzie słonej i słodkiej, glebie, na korze drzew, na skałach, lodowcach, a nawet w gorących źródłach, w których temperatura dochodzi do 90°C.

Potocznie nazywamy je glonami, jednak tak naprawdę są to bakterie. Rokrocznie robi się o nich głośno latem, gdy masowo zakwitają w jeziorach i nad morzem, uniemożliwiając korzystanie z popularnych kąpielisk.

Jak wyglądają sinice?

Często kojarzymy je z wakacjami nad morzem, ponieważ lubią bytować latem w miejscach, gdzie słona woda spotyka się z zanieczyszczoną wodą rzeczną. Taką wodę możemy rozpoznać po gęstym kożuchu na powierzchni, nieprzyjemnym zapachu oraz zielonkawym lub szarawym zabarwieniu.

sinice

fot. Adobe Stocksinice na jeziorze

fot. Adobe Stock

Czy sinice oznaczają zakaz kąpieli?

W większości przypadków tak. Niektóre sinice produkują bowiem związki toksyczne, dlatego nie powinniśmy wchodzić do wody, w której zdążyły się osiedlić. Grozi to zatruciem sinicami, które objawia się:

  • wymiotami,
  • gorączką,
  • wysypką,
  • biegunką,
  • bólami mięśni i stawów,
  • swędzeniem i łzawieniem oczu.

Dolegliwości te mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, gdzie był toksyczny zakwit sinic. Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych wśród ludzi, jednakże w kilku sytuacjach zachorowania były bardzo poważne. Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje by unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie
– ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Pamiętajmy też, by wodą z sinicami nie poić zwierząt ani nie podlewać roślin. Jeśli zdarzy nam się zmoczyć w takiej skażonej wodzie, należy zdjąć całe ubranie, opłukać się chłodną wodą, a następnie udać do lekarza.

Sinice w Bałtyku

Cyjanobakterie pojawiają się też m.in. nad polskim morzem. Co roku mogą kwitnąć w innych miejscach. Dlatego warto przed wyjazdem sprawdzić w internecie, w których kąpieliskach w danym sezonie się pojawiły i gdzie obowiązuje zakaz kąpieli.

Sytuacja może się zmieniać nawet z godziny na godzinę, dlatego nie istnieje jedna obowiązująca mapa zakwitu sinic.

Sytuację można na bieżąco sprawdzać w serwisie kąpieliskowym GIS na stronie: sk.gis.gov.pl.

Pamiętajmy, by nie kąpać się w miejscach, gdzie wiszą czerwone flagi. Grozi to narażeniem zdrowia, a nawet życia!

Zobacz też:
Tutaj obowiązują zakazy kąpieli ze względu na obecność sinic
Naukowcy opracowali sposób na wyeliminowanie groźnych sinic

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)