miksa sałat pakowanych fot. Adobe Stock

Uwaga na paczkowane sałaty! Znaleziono w nich groźne bakterie

Naukowcy odkryli, że w opakowaniach z sałatami znajdują się odporne na antybiotyki bakterie kałowe.
/ 15.11.2018 10:14
miksa sałat pakowanych fot. Adobe Stock

Kto z nas choć raz nie kupił pakowanej mieszanki sałat gotowych do spożycia! Są łatwo dostępne w wielu supermarketach i sklepach. To wygodne i praktyczne rozwiązanie podczas przyrządzania posiłków. Takie miksy sałat zwykle są już umyte. Wystarczy otworzyć opakowanie i już. Okazało się, że właśnie takie gotowe do jedzenia pakowane sałaty mogą być źródłem niebezpiecznych bakterii. Ostrzegają przed nimi badacze z Niemiec.

Jak czytamy na Wprost.pl badacze wzięli pod lupę 24 rodzaje sałat gotowych do spożycia, pakowanych w plastikowe torebki. Pochodziły od różnych producentów.  Badania wykazały we wszystkich próbkach obecność bakterii kałowych, odpornych na działanie antybiotyku. Były to mieszanki sałat liściastych, rukoli i zielonej kolendry.

Jak dowiadujemy się z wypowiedzi jednego z lekarzy z zespołu badawczego, skoncentrowanie bakterii było niskie, jednak i tak może być groźne – zwłaszcza dla kobiet w ciąży, ludzi starszych i osób z obniżoną odpornością.

Może warto w związku z tym przestawić się na kupowanie tradycyjnych główek sałaty, sprzedawanych luzem. Oczywiście i w takim przypadku przez zjedzeniem należy dokładnie umyć liście pod bieżącą wodą.

Czytaj też:Zabrakło szczepionek na odrę. Powód? Zaczęliśmy się masowo szczepićPośród bułek na półkach w Biedronce grasowały myszy. Klienci zrobili zdjęcia