Jak ograniczyć rozrost glonów w akwarium?

Zbyt słaby nie będzie wystarczająco filtrował wody, a za duży spowoduje zbyt dużą cyrkulację w akwarium.
Glony w akwarium zaopatrują w pożywienie wiele gatunków ryb roślinożernych oraz narybek. Niestety ich nadmiar może prowadzić do tzw. zakwitu wody i stać się niekorzystny dla środowiska akwarium. Oto kilka najskuteczniejszych sposobów zapobiegania nadmiernemu rozrostowi glonów.
/ 11.11.2018 22:29
Zbyt słaby nie będzie wystarczająco filtrował wody, a za duży spowoduje zbyt dużą cyrkulację w akwarium.

Dlaczego tworzą się glony?

Główna przyczyną niekontrolowanego wzrostu glonów jest intensywne światło słoneczne oraz zbyt intensywne światło sztuczne lub za długi czas naświetlania akwarium. Dochodzi wtedy do zakwitu wody, czyli jej zmętnienia i zmiany barwy oraz zmniejszenia ilości tlenu. Na szybki rozwój glonów najbardziej narażone są akwaria świeżo założone.

Zobacz także: Jak przygotować akwarium - krok po kroku

Jak przeciwdziałać rozwojowi glonów?

  • Należy zadbać, by zbiornik stał z dala od światła słonecznego ale nie w całkowitym cieniu. Zbyt duża dawka naturalnego światła może doprowadzić do zakwitu glonów, a małe naświetlenie zbiornika - do marnienia roślin a nawet ich gnicia. Najlepiej wybrać miejsce lekko zacienione z dala od okna i grzejnika i wspomóc się sztucznym oświetleniem.
  • Oświetlenie w akwarium powinno mieć moc adekwatną do ilości wody. Akwarium należy oświetlać minimum 10 godzin na dobę .

 Wskazówka:  W zbiorniku o długości 30 cm zamontuj jedną lampkę fluorescencyjną o mocy 10 W, w akwarium o długości 60 cm – jedną lampkę o mocy 15 W, przy długości 90 cm – 2 lampki po 20 W a w   zbiorniku o długości 120 cm - 2 lampki po 30 W.

  • Systematycznie należy podmieniać  wodę, dzięki czemu zachowamy właściwe stężenie związków fosforu i azotu. Jednorazowo powinno się wymieniać 20 proc. wody.
  • Po wypompowaniu wody, należy dokładnie oczyścić kamienie i inne przedmioty z glonowego nalotu.
  • Warto wykorzystać naturalnych "odglaniaczy" takich jak grubowarg syjamski, grubowarg złotopręgi czy zbrojnik lamparci.

  • Skutecznym rozwiązaniem, dającym długofalowe efekty, jest zamontowanie filtra biologicznego z bardzo intensywną filtracją. Mikroorganizmy z filtra zaczynają konkurować z glonami o pożywienie, co spowalnia ich rozrost.
  • Można spróbować nieznacznie zwiększyć ilość dwutlenku węgla w wodzie.
  • Jeżeli akwarium jest mocno zagonione, najlepiej zastosować specjalne środki przeciw glonom dostępne w sklepach akwarystycznych.
  • Inną metodą pozbycia się glonów z akwarium jest wyłączenie oświetlenia na trzy dni i dodanie do filtra węgla aktywnego lub superaktywnego. Należy potem całkowicie wymienić wodę w zbiorniku.
  • Zobacz także: Jak oczyścić akwarium?

    Redakcja poleca

    REKLAMA